علت وقوع سیلاب های مهیب در جهان

علت وقوع سیلاب های مهیب در جهان گل بخر: بااینکه وقوع سیل یک اتفاق طبیعی است، تغییرات آب و هوایی ناشی از فعالیت بشر موجب می شود احتمال وقوع سیل های شدید متداول شود.


به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، فرانسیس داونپورت از پژوهشگران علوم جوی در دانشگاه ایالتی کلرادو در مطالعه ای به این مساله پرداخته که چگونه تغییرات آب و هوایی بر هیدرولوژی و سیل تاثیر می گذارد. در مناطق کوهستانی سه تاثیر تغییرات اقلیم بطور خاص موجب افزایش ریسک سیل می شود: بارش شدیدتر، تغییر الگوی برف و باران و اثرات حریق.
هوای گرمتر منجر به بارش های شدیدتر می شود یکی از تاثیرات تغییرات آب و هوایی این است که جو گرمتر سبب بارش های شدیدتری میشود برای اینکه هوای گرم می تواند رطوبت بیشتری را در خود نگه دارد. مقدار بخار آبی که اتمسفر می تواند دربرگیرد به ازای هر یک درجه سانتیگراد افزایش دمای اتمسفر حدود هفت درصد بیشتر میشود.
تحقیقات نشان داده است که افزایش موارد بارش شدید باران در سراسر جهان درحال وقوع است. این واقعیت که جهان در سال های اخیر چندین حادثه سیل را تجربه کرده همچون سیل فاجعه بار در استرالیا، غرب اروپا، هند و چین و البته مناطقی از خاورمیانه و جنوب آسیا تصادفی نیست. تغییرات اقلیمی موجب میشود که رکوردشکنی بارش های شدید بیشتر شود.
آخرین ارزیابی انتشار یافته توسط هیئت بین دولتی تغییرات اقلیمی نشان میدهد که چگونه این الگو در آینده با ادامه افزایش دمای جهانی ادامه خواهد داشت.
بارش ها بیشتر بصورت باران است در مناطق سردتر خصوصاً مناطق کوهستانی یا مناطقی با عرض جغرافیایی بالا تغییرات آب و هوایی به شکل دیگری بر سیل تاثیر می گذارد. در این مناطق، خیلی از بزرگترین سیلاب های تاریخی ناشی از ذوب برف بوده است. هرچند، در پی گرم تر شدن فصل زمستان به سبب تغییرات آب و هوایی، بارش های زمستانی کمتر بصورت برف است و در عوض بیشتر شاهد بارش باران هستیم.
تغییر در الگوی بارش از برف به باران می تواند نتایج شایان توجهی برای سیل داشته باشد. در حالی که برف بطور معمول اواخر بهار یا تابستان به آرامی ذوب می شود، باران موجب ایجاد رواناب میشود که سریعتر به رودخانه ها سرریز میشود. در نتیجه، تحقیقات نشان داده که سیل های ناشی از باران می توانند بسیار مهیب تر از سیلاب هایی باشد که تنها با ذوب برف ایجاد میشوند و تغییر الگوی بارش ها از برف به باران خطر کلی سیل را بیشتر می کند.
اثرات ترکیبی حریق و سیل تغییرات در سیل بصورت جداگانه اتفاق نمی افتد. تغییرات آب و هوایی وقوع حریق های جنگلی را تشدید می کند و خطر دیگری را در حین باران شدید باران به وجود می آورد و آن رانش گِل و لای است.
مناطقی که درگیر حریق جنگلی بوده اند هنگام بارش شدید باران به سبب کمبود پوشش گیاهی و تغییر در وضعیت خاک ناشی از حریق بیشتر مستعد رانش گِل و لای هستند. در سال ۲۰۱۸ بارش شدید باران در منطقه ای در جنوب کالیفرنیا که سال ۲۰۱۷ گرفتار حریق شده بود رانش مهیب گِل و لای رخ داد که بیش از ۱۰۰ خانه را ویران کرد و منجر به کشته شدن بیش از ۲۰ نفر شد.
آتش می تواند وضعیت خاک را به شکلی تغییر دهد که باران کمتری به درون خاک نفوذ کند، بدین سبب باران بیشتر به سمت نهرها و رودخانه ها روانه و منجر به وقوع سیلاب مهیب می شود.
به گزارش نشریه کانورسیشن، گرمایش جهانی تغییرات پیچیده ای را در محیط زیست به وجود می آورد و تصویر واضحی وجود دارد که خطر سیل را بیشتر می کند.
منبع:

1401/05/10
09:35:11
5.0 /5
225
تگهای خبر: باران , بو , جنگل , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است