افزایش جمعیت علفخواران بزرگ جثه استان تهران

افزایش جمعیت علفخواران بزرگ جثه استان تهران به گزارش گل بخر رئیس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش محیط زیست استان تهران ضمن اشاره به افزایش جمعیت علفخواران بزرگ جثه در استان تهران اظهار داشت: حیات وحش سرشماری شده در استان تهران ۱۰تا ۱۵ درصد جمعیت کل این گونه ها در کشور را تشکیل می دهد.محمد کرمی در گفتگو با ایسنا ضمن اشاره به افزایش جمعیت علفخواران بزرگ جثه در استان تهران طی روزهای ابتدایی سال ۱۴۰۱ تصریح کرد: بر مبنای سرشماری انجام شده در سال ۱۴۰۰ روی گونه های شاخص علفخواران بزرگ جثه که شامل گونه های قوچ و میش وحشی، کل و بز وحشی، جبیر و آهو می شود، افزایش جمعیت مشاهده و گزارش شده است.

وی در ادامه ضمن اشاره به علل افزایش جمعیت اظهار داشت: این افزایش حاصل زایش گونه ها، افزایش سطح مناطق زیر پوشش و تحت سرشماری، بهبود عملکرد اکیپ سرشماری و استفاده از افراد حاذق
تر و ماهرتر در امر سرشماری بوده است.

رییس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش محیط زیست استان تهران افزود: همه گونه ها طبق آمار افزایش جمعیت داشتند. با عنایت به این که زاد و ولد از ماه های اردیبهشت و خرداد آغاز می شود و شرایط هم مناسب می باشد، جمعیت آنها افزایش می یابد.

کرمی درباره مقایسه وضعیت سرشماری گونه های حیات وحش در استان تهران و کل کشور اظهار داشت: نتایج سرشماری حیات وحش در سطح کشوری هنوز به ما اعلام نشده تا از وضعیت حیات وحش در استان تهران نسبت به کل کشور آگاه شویم و بتوانیم آنرا مقایسه نماییم. ابتدا باید سرشماری در سطح همه استان ها و در نهایت در سطح کشوری صورت گیرد تا بتوان راجع به این مورد اظهار نظر کرد. هنوز بررسی های لازم در این خصوص انجام نشده و یا اگر انجام شده نتایج آن برای ما ارسال نشده است.

وی ضمن اشاره به سهم استان تهران از جمعیت گونه های حیات وحش که در کشور سرشماری می شوند، اظهارکرد: به صورت معمول جمعیت گونه هایی که در استان تهران سرشماری می شوند ۱۰ تا ۱۵ درصد جمعیت حیات وحش قابل سرشماری در کشور را تشکیل می دهد.

کرمی در انتها ضمن اشاره به اقدامات صورت گرفته برای حفظ روند مثبت افزایش جمعیت گونه های وحشی در استان تهران اظهار داشت: اقداماتی که در این حوزه انجام شده در جهت حفظ گونه ها بوده است. حراست از ذخایر ژنتیکی برنامه اصلی سازمان حفاظت محیط زیست است که با انجام اقداماتی نظیر پیشگیری از شکار و صید غیرمجاز، مقابله با مشکلات حاصل از تخریب زیستگاه و مدیریت فعالیتهای انسان در زیستگاه این گونه ها محقق می شود. خوشبختانه سال به سال وضعیت بهتر می شود و اقداماتی نظیر پیشگیری از صید و شکار غیر مجاز تأثیر بسزایی در مصون نگاه داشتن این گونه ها از نابودی نسل ایفا کرده است.

منبع:

1401/02/28
22:36:18
5.0 /5
203
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است