چرا ایران را سزارین کردند؟

چرا ایران را سزارین کردند؟ به گزارش گل بخر همشهری آنلاین نوشت: دامپزشک متخصص مامایی و بیماری های تولید مثل یوزهای متولدشده را از دستاورد بزرگ علمی برای ایران عنوان نمود و اظهار داشت: این اتفاق نویدبخش آینده ای روشن در جهت زادآوری های نسل بعدی و افزایش جمعیت این گونه پرارزش خواهد بود و با اعتماد به دانش ایرانی میتوان به دستاوردهای بزرگ علمی دست یافت.


دکتر بهرنگ اکرامی با اشاره به اینکه که هر سه توله های متولدشده یوزپلنگ ایرانی ماده هستند، اظهارکرد: این اتفاق نویدبخش آینده ای روشن در جهت زادآوری های نسل بعدی و افزایش جمعیت این گونه پرارزش خواهد بود. این دامپزشک متخصص مامایی و بیماری های تولیدمثل اضافه کرد: ایران ما زیبایی های بسیاری را در خود جای داده است و هر گوشه از آن داستآن های بی شماری برای گفتن دارد. این گستره تماشایی در کنار جاذبه ها و مقاصد تفریحی و تاریخی بسیار، زیستگاه گنجینه ای منحصر به فرد از حیوانات و گیاهان هم است؛ جاندارانی که ایران و فلات آنرا از دیگر کشورهای دنیا متمایز می کنند و بخشی از هویت محیط زیست کشورمان را می سازند. به صورت کلی ایران ۱۵۰۰ گونه پستاندار، پرنده، خزنده، دوزیست و ماهی آب های داخلی و ۶۵۰ گونه ماهی آب های دریایی را در خود جای داده است که از این میان ۱۹۴ گونه را پستانداران می سازند. از این لحاظ کشورمان یکی از متنوع ترین مناطق ازنظر داشتن گونه های پستاندار است.

وی تصریح کرد: همچون این حیوانات با ارزش یوزپلنگ ایرانی است که روز یکشنبه (۱۱ اردیبهشت ماه) با بیان خبر تولد فرزندان «ایران» از جانب معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نوید امید در میان دوستداران حیات وحش بیشتر شد. این دامپزشک متخصص مامایی و بیماری های تولیدمثل درباره یوزهای ایرانی در اسارت اظهار داشت: کوشکی - یوزپلنگ نر- بهمن ماه ۱۳۸۶ در چهار ماهگی و دلبر - یوزپلنگ ماده - فروردین ۱۳۹۰ در سه ماهگی به اسارت درآمدند که پس از این و با عنایت به اهمیت محافظت از این گونه های پرارزش و در خطر انقراض بودن آنها به پارک پردیسان منتقل شدند. پس از آن در سال ۱۳۹۶ هم یوزپلنگ ماده دیگری به نام «ایران» در حالیکه هشت ماه داشت و از قاچاقچیان در تهران گرفته شده بود، به این دو یوز افزوده شد و راه های مختلفی برای زادآوری آنها در پردیسان انجام شد اما موفقیت آمیز نبود تا این که در فروردین ماه سال ۱۳۹۹ مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست تصمیم گرفتند که این یوزها به زادگاه خود در توران سمنان برگردانده شوند که این کار با وجود حواشی بسیار با موفقیت انجام شد.

اکرامی درباره نحوه زایمان و سزارین یوز ایرانی اظهار نمود: یوز ماده ۱۰ اردیبهشت ماه در آغاز زایمان درد خیلی زیادی را تحمل کرد و مجبور شدیم به جهت اینکه مادر صدمه نبیند و توله ها تلف نشوند، عمل جراحی سزارین را انجام دهیم تا پس از اینکه توله ها متولد شوند، آنها را در لانه ای که از قبل آماده شده بود قرار بدهیم. تصمیمی سخت برای نجات جان مادر«یوزایرانی » ایشان در ادامه اظهار داشت: فرایند زایمان را بر مبنای استارت و اتمام زمان جفتگیری تا حدی پیشبینی می کردیم. از این رو شروع جفت گیری ازدوم بهمن ماه ۱۴۰۰ صورت گرفته و آخرین جفتگیری ها هم در ارتباط با ۷ بهمن بود. بر این اساس در بازه زمانی ۹۰ تا ۹۵ روزه - که بازه حاملگی یوزپلنگ ها است - در محل حضور داشتیم و با عنایت به این این که عموما یوزپلنگ ها بر حسب عادت ۱۰ تا ۱۲ ساعت پیش از زایمان از خوردن غذا امتناع می کنند و زمانی که متوجه شدیم ازغذای داده شده به یوزپلنگ ۵۰ درصد بیشتر خورده نشده است و با توجه به این که عموما فرایند زایمان در شب اتفاق می افتد و به ندرت امکان دارد زایمان در روز صورت گیرد و با مشاهداتی که از تغذیه حیوان بدست آمده بود، این احتمال را دادیم که آن شب باید زایمان داشته باشد.

این دامپزشک متخصص مامایی و بیماری های تولیدمثل اضافه کرد: ما یک لانه سنگی را برای یوزپلنگ تهیه کردیم که با دوربین های مداربسته که درون آن تعبیه کرده بودیم، فرایند زایمان را به صورت غیرمستقیم رصد می کردیم که متوجه شدیم یوزپلنگ مادر بسیار بی قرار و بی تاب است و چندین بار وارد لانه سنگی شد و بازدید کرد اما اتفاقی نیفتاد و زایمان صورت نگرفت و با توجه به این که نخستین زایمان یوزپلنگ بود. علامت سؤال های بسیاری برای ما به وجود آمده بود و ما این ها را بر مبنای رفتار طبیعی حیوان ورانداز کردیم. اکرامی فزود: فردا بامداد هم یوزپلنگ باردیگر صبحانه نخورد و ساعت ۸ بامداد به داخل لانه سنگی آمد و دیدیم حرکات و انقباضات شکمی یوزپلنگ بیشتر شد که ما متوجه شروع فرایند اصلی زایمان شدیم که همراه بازورهای اصلی زایمان است به طور عمده این زورها در گربه سانان مثل پلنگ و یوزپلنگ از نیم ساعت یک زور آغاز می شود و به هر ۳۰ ثانیه یک زور می رسد که آن زمان خروج جنین است و یک زمان یک ساعته این فرایند طی می شود ما ساعت تقریباً ۱۰ بامداد نظاره کردیم که یوزپلنگ زور میزند ولی این زورها پیشرفتی در زایمان نداشت. ساعت های دلهره آور وی افزود: نگرانی ما از ساعت ۱۱ بامداد آغاز شد و تا ساعت ۲ ظهر ما دیدیم که روند زایمان اتفاق نیفتاد و یوزپلنگ به سبب درد و زورهای مکرر گرفتار بیحالی شده است. حوالی ساعت دو و نیم بعدازظهر زورهای زایمانی حیوان کم شد که ما به آن انرژی های ثانویه رحمی می گوییم به این معنا که رحم آن قدر زور می زند و تخلیه صورت نمی گیرد و سبب می شود عضلات رحم خسته شوند و دیگر زوری صورت نمی گیرد. حیوان حالت خستگی و خواب آلودگی داشت که با آقای ظاهری - مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان - صحبت کردیم و گفتیم درروند زایمان اختلالی بوجود آمده است و نیاز است که حیوان کمک دامپزشکی بشود. اوهم خیلی سریع خودش را به ما رساند و نظر ما را پرسید. من گفتم نظر بنده سزارین است و حتما باید امروز عمل سزارین صورت گیرد برای سلامتی توله ها و یوزپلنگ مادر. اگر زمان بیشتری منتظر بمانیم هم احتمال مرگ توله ها به خاطر انقباض زیاد رحمی بالاست و هم روند زایمان یوزپلنگ مادر به خاطر نخوردن غذا و خستگی و بی حالی رو به وخامت می رود و باید درمان های خاصی روی یوزپلنگ انجام گیرد.

وی افزود: با دکتر اکبری - سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست - هم صحبت کردیم و وضعیت را توضیح دادیم. من گفتم با مسئولیت خودم جراحی سزارین را انجام می دهم و ما تجهیزات استاندارد اولیه را داریم و چون وضعیت یوزپلنگ بحرانی بود و سلامت توله ها بسیار مهم بود ما زمان را غنیمت شمردیم و با همکاری دوستان وهمکاری دکتر مرعشی که بعنوان دامپزشک ناظر تشریف آورده بودند، عملیات بیهوشی حیوان را انجام دادیم، جراحی با موفقیت صورت گرفت و سه توله را از رحم خارج کردیم که دوتا از توله ها تنفس نداشتند که ما احیا کردیم و توله سوم همان اول تنفس خوبی داشت و خیلی زود صدای توله ها نشان از سلامتی آنها بود.

این دامپزشک متخصص مامایی و بیماری های تولیدمثل در ادامه اظهار داشت: شیر آغوز از مادر گرفته و همان لحظه به میزان لازم به توله ها داده شد تا این آغوز ایمنی را به بدن توله ها منتقل کند. پس از اتمام جراحی توله ها را به پناهگاهی که برای زایمان پیشبینی کردیم، منتقل کردیم و در کنار مادر قراردادیم. مادر پس از یک ساعت بیهوشی به هوش آمد، توله ها را نگاه کرد اما از شیر دادن به آنها امتناع کرد. ما صبر کردیم پس از چهار ساعت دیدیم که مادر به بیرون می رود و به خاطر بیهوشی عدم تعادل دارد ولی قدرت شناسایی و ردیابی را داشت بعد از مدتی به داخل پناهگاه می آمد و به توله ها نگاه می کرد اما به توله ها شیر نمی داد و ۱۰ دقیقه بعد به بیرون می رفت.

وی ضمن اشاره به وضعیت جوی توران اظهارکرد: هوای توران بسیار سرد بود همراه با بارندگی و باد شدید. توله ها هم چهار تا پنج ساعت درون لانه بودند و ریسکی که ممکن بود مادر شیر ندهد و توله ها از سرما تلف شوند، ما را نگران کرده بود. بدین سان صلاح دانستیم که توله ها را ارجاع دهیم به محوطه سایت و در دمای گرم و مناسب از شیر آماده گربه سانان تغذیه شوند.

این دامپزشک متخصص مامایی و تولیدمثل افزود: تقریباً حوالی ساعت چهار و نیم بامداد با هماهنگی دکتر ظاهری یک معرفی دیگر برای حیوان انجام دادیم و مادر کاملاً هوشیاری داشت و دیدیم که به توله ها صدمه ای نمی زند و به توله ها نگاه می کند اما از دادن شیر به توله ها امتناع می کند و از لانه بیرون می رود و در محوطه می نشیند و پس از یکی دو ساعت به درون لانه نمی آید و ازآنجایی که در اوایل تولد، توله ها هر دو، سه ساعت باید شیر بخورند، بنابراین بیشتر از این صلاح ندانستیم ریسک نماییم و چون دو تا از توله ها به صورت صد درصد ماده بودند و آینده روشنی برای تکثیر جمعیت یوزپلنگ ها بود، بنابراین قرار شد که این یوزپلنگ ها به صورت دستی شیردهی شوند تا بتوانیم هر سه تا توله را سالم داشته باشیم و به بلوغ برسند و برای ازدیاد نسل های پس از آنها استفاده نماییم.

اکرامی افزود: « ایران» پس از ۲۴ ساعت غذا خورد و همه چیز به شکر خدا با موفقیت انجام شده است و توله ها هم در وضعیت خوبی قرار دارند و شیر می خورند و وضعیت مطلوبی دارند.

این دامپزشک متخصص مامایی و بیماری های تولیدمثل در پاسخ به این پرسش که آیا برای نگهداری توله ها مشکلی پیش نخواهد آمد؟ اظهار داشت: در سایت چهار نفر یوزبان داریم که در دو نوبت یک هفته ای می آیند و توله ها را به صورت مستمر نگهداری می کنند و ازنظر غذادهی و مراقبت و حفاظت سابقه زیادی دارند و در مورد غذادهی هم کارشناس از اداره کل آمده است و ۲۴ ساعته اینجاست و مراحلی که گفتیم را اجرا می کند و جزو مجرب ترین و باتجربه ترین کادر نگهداری از یوزها است. ۲۳۳۲۳۳


منبع:

1401/02/14
16:12:33
5.0 /5
311
تگهای خبر: آلودگی , باد , بارندگی , بو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است