رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور:

تالاب جازموریان مسئولیت بین بخشی دارد

تالاب جازموریان مسئولیت بین بخشی دارد به گزارش گل بخر کرمان رییس سازمان جنگلها و مراتع کشور اظهار داشت: تالاب جازموریان مسئولیت بین بخشی دارد و پیشنهاد من این است که با محوریت محیط زیست همه ی دستگاهها کمک کنند و یک برنامه ملی پیش بینی شود.


مسعود منصور پس از ظهر امروز در بازدید از مناطق سیل زده جنوب کرمان با اشاره به اجرای پروژه های آبخیزداری در این منطقه اظهار داشت: طی بارندگی های اخیر از ۴۰۰ میلیون متر مکعب سیلاب، ۲۰۰ میلیون متر مکعب آن توسط اقدامات آبخیزداری کنترل و از سیلاب مخرب جلوگیری شد.
وی اضافه کرد: در بارندگی های اخیر نزدیک به ۷۰ میلیون متر مکعب آب را در پشت بندها ذخیره شد که می توانیم از آن استفاده نمائیم.
به گفته ی او تحقیقات نشان میدهد که ۷۰ درصد خسارت سیلاب در مکان هایی که پروژه آبخیزداری اجرا شده کاهش می یابد.
منصور اظهار نمود: ما در استان هایی که مانند استان کرمان این مشکل را دارند سیاست افزایش عملیات آبخیزداری را داریم.
وی اضافه کرد: اعتباری بیش از ۱۷۰ میلیارد تومان را در حوضه آبخیزداری جنوب استان کرمان در نظر گرفته شده است و تا آخر سال بیش از ۱۰۰ هزار هکتار از عرصه استان مشمول عملیات آبخیزداری می شود.
رئیس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به جبران خسارت های ناشی از سیل از طرف دولت اظهار داشت: پیشنهاد ما این است که قسمتی از این اعتبارات در بخش آبخیزداری هزینه شود و از دولت تقاضا داریم در آستانه بودجه ۱۴۰۱ سازمان را در حوضه آبخیزداری تقویت کند.
وی در ادامه مطلب فوق اظهار داشت: ۸ استان در دی ماه درگیر سیلاب شدند که در مجموع ۴۹۱۶ متر مکعب روان آب داشتیم. در این حوضه ها ۲۵ الی ۳۰ درصد عملیات آبخیزداری انجام داده بودیم که قریب به ۲۰۰۰ میلیون مترمکعب آب را کنترل و ۷۵۰ میلیون متر مکعب آب پشت بندها ذخیره کردیم.
به گفته ی منصور برای حفظ آب و خاک باید ۳ مقوله آب، خاک و پوشش گیاهی مدیریت شود و رمز کارایی آبخیزداری در این است که همزمان این مقوله ها اثربخشی داشته باشند.
رئیس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به اجرای ۲ پویش سراسری امسال اظهار داشت: نخستین رویداد، بذرکاری برای احیای زاگرس بود که ۴۰ درصد چرخه آب شیرین کشور را زاگرس تامین می کند.
وی اضافه کرد: پویش دیگری که در حال اجرا است کاشت نهال به یاد هر شهید است که با کمک ۷۰ دستگاه اجرائی از جوار حرم مطهر امام رضا شروع شد تا آخر سال ادامه دارد و مقرر است تا سال ۱۴۱۴ تکرار شود.
منصور اظهار نمود: همین طور ۵۱۵ میلیون نهال کاشته شود که این علاوه بر برنامه هایی است که سازمان دارد.
به گفته ی وی زارعت ۴۰ هزار هکتار چوب و جنگل کاری اقتصادی ۱۵ هزار هکتار در دستور کار است که با گونه های مختلف انجام می شود.
منصور درباب تالاب جازموریان نیز اظهار داشت: این تالاب مسئولیت بین بخشی دارد و پیشنهاد من این است که با محوریت محیط زیست همه دستگاهها کمک کنند و یک برنامه ملی پیش بینی شود.
او اضافه کرد: اگر جازموریان به همین منوال جلو برود اساسا مشکل حل نمی گردد و این در حوزه، وظایف منحصر سازمان جنگلها نیست و باید همه با هم مشارکت داشته باشند تا جازموریان نجات یابد.
منبع:

1400/10/23
11:44:45
5.0 /5
86
تگهای خبر: بارندگی , بو , جنگل , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است