نتایج افزایش کلانشهرهای مصرف کننده مازوت

نتایج افزایش کلانشهرهای مصرف کننده مازوت به گزارش گل بخر در حالی مصرف مقطعی مازوت در اصفهان تایید شده است که این روزها با هوای آلوده دست و پنجه نرم می کند و استفاده از این سوخت برای شهروندان این شهر و سایر مناطقی که مازوت سوزی می کنند، پیامدهایی دارد.به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا مهران زینلیان - معاون امور عمرانی استانداری اصفهان - ۲۰ دیماه به ایسنا اظهار داشت که هفته گذشته سه روز نیروگاه شهید محمدمنتظری به علت محدودیت مصرف گاز، از سوخت مازوت بهره برد اما پس از آن استفاده از این سوخت قطع شد.

در حالی مازوت سوزی هرچند موقتاً در یکی دیگر از کلانشهرهای کشور تایید شده است که پیش از این مقرر شده بود که بر مبنای محدودیت های زیست محیطی مازوت به هیچ وجه در کلانشهرهایی صنعتی مانند تهران، اصفهان و کرج مصرف نشود البته مصرف مازوت در شهرهایی مانند تبریز، مشهد و همدان گزارش و از جانب مسؤلان ذی ربط هم تایید شده است.

بارها درباره معایب و صدمه های مازوت بر محیط زیست و سلامت شهروندان گفته شده است. بعنوان نمونه به قول محسن روشنی - مدیر واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران - یکی از سوخت هایی که می تواند تولید میزان بالای آلایندگی داشته باشد، مازوت است که به دلیل کیفیت پایین خود و عدم احتراق کامل، می تواند باعث تولید گازی مانند کربن مونوکسید شود و به صورت مستقیم دوده و ذرات معلق بسیار ریز منتشر کند این در حالیست که دوده و ذرات معلق مشکلات زیادی برای سلامتی بوجود می آورد.

آلودگی هوا نه تنها سبب مبتلا شدن به بیماری می شود حتی جان انسان ها را هم می گیرد. ذرات معلق به تنهایی سبب مرگ هزاران نفر می شوند. طبق تحقیقات انجام شده در دنیا، ۲۰ درصد از مرگ های طبیعی منتسب به مواجهه طولانی مدت با ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در هوای آزاد هستند همینطور ۳۴ درصد از بیماری های ایسکمیک قلبی، ۲۴ درصد از سکته های مغزی، ۳۳ درصد از بیماری های انسداد مزمن ریوی، ۴۶ درصد از عفونت دستگاه تنفسی تحتانی و ۲۸ درصد از سرطان های ریه در دنیا منتسب به مواجهه طولانی مدت با ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در هوای آزاد هستند.

بر اثر سوزاندن سوخت های فسیلی حاوی گوگرد همچون مازوت، اکسید های گوگرد منتشر می شوند که بخش بیشتر آنرا سولفور دی اکسید تشکیل می دهد. سولفور دی اکسید گازی سمی و مضر است. این گاز وزن بیشتری نسبت به هوا دارد و زمانی که غلظت آن در هوا به بیش از اندازه مجاز برسد، بوی بدی خواهد داشت که در این سطح کشنده خواهد بود.

ناگفته نماند آلودگی هوا بر سلامت پرندگان هم تأثیر می گذارد. به قول علیرضا هاشمی - مدیر عامل انجمن پرنده شناسی و پرنده نگری طرلان - به نظر می آید که ذرات معلق بر سلامت پرندگان همچون انسان ها و موجودات زنده دیگر تاثیرمخربی دارد. بعنوان نمونه سیستم تنفسی آنها را گرفتار مشکل می کند.

به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا انتظار می رود با عنایت به اثرات منفی بلندمدت مصرف مازوت بر محیط زیست و سلامت شهروندان، نام جدیدی به لیست مصرف کنندگان این سوخت اضافه نشود چون مصرف مازوت در شهرهای صنعتی در شرایطی که غول آلودگی هوا پای خویش را روی گلوی شهرها گذاشته است و می فشارد، تیر خلاص بر پیکر فرسوده هوای کلانشهرهاست.
1400/10/22
12:37:14
5.0 /5
93
تگهای خبر: آلودگی , بو , پرندگان , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است