وزارت نیرو بازتخصیص حق آبه تالاب ها را در دستور کار قرار دهد

وزارت نیرو بازتخصیص حق آبه تالاب ها را در دستور کار قرار دهد مدیر کل دفتر تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست در نشست برخط امروز با اشاره به اهمیت بازتخصیص حق آبه تالاب ها اظهار داشت: در صورتیکه بازتخصیص حق آبه انجام نشود وضعیت تالاب ها خطرناک خواهد شد.به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا مرجان اشرفی زاده با اشاره به مسئله حق آبه تالاب ها اشاره کرد: حق آبه تالاب ها تعیین شده و پیگیری ها برای پرداخت آن با وزارت نیرو صورت گرفته است همین طور ما جلساتی برگزار می نماییم تا بازتخصیص هایی که وزارت نیرو باید انجام بدهد، مشخص شود. در حوضه های آبریز مصارف بیشتر شده است و اگر بازتخصیص صورت نگیرد، وضعیت تالاب ها خطرناک خواهد شد. تامین حق آبه کف خواسته های ما برای تالاب هاست.

وی درباره ژئوپورتال تالاب ها اظهار داشت: ژئوپورتال تالاب ها آماده شده است و همه اطلاعات تالاب ها در آن وجود دارد.

اشرفی زاده با اشاره به اقدامات دفتر تالاب ها برای احیای تالاب صالحیه و دریچه قم اظهارکرد: بحث قرق تالاب صالحیه در دستور کار قرار گرفته است و با حفظ پوشش گیاهی منطقه گرد و غبار کنترل خواهد شد. دریاچه قم مسئله بسیار پیچیده ای است. این تالاب در پایاب خیلی از رودها قرار گرفته است و ما درحال رایزنی با وزارت نیرو هستیم تا تامین حقابه آن صورت گیرد. برداشت نمک از این اکوسیستم شکننده سبب شده تا فشار زیادی به این دریاچه تحمیل شود.

در ادامه مهری اثنی عشری - مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب های ایران - درباره وضعیت طرح حفاظت از تالاب های ایران اظهار نمود: برنامه های سال ۲۰۲۱ این طرح حدودا درحال تکمیل شدن و برنامه های سال جدید درحال شروع شدن است. تالاب های اصلی که روی آنها برنامه ریزی شده تالاب های ارومیه، شادگان و بختگان هستند.

وی اضافه کرد: پروژه های اصلی که روی آنها کار شده، استفاده از فناوری های نوآورانه، ارزیابی لطمه پذیری و پایش آنلاین تالاب هاست. نگاهی که ما اهتمام در ترویج آن داریم «کلایمت اسمارت» و نسبت به آب و هوا هوشمند هستند همین طور کشاورزی پایدار، مشارکت جامعه محلی و آگاهی رسانی عمومی و جلب مشارکت مردم نیز در دستور کار ما قرار دارد.

اثنی عشری اشاره کرد: ما برنامه داریم تا تجربه دریاچه ارومیه را بعنوان یک مدل در سطح ملی معرفی و دستورالعمل های در رابطه با آنرا در همه تالاب ها تدوین و استفاده نمائیم.

در ادامه این جلسه ندا فلسفی - مدیر ملی پروژه سیستان و هامون - با اشاره به پروژه هامون بعنوان طرحی بین المللی اشاره کرد: پروژه بین المللی سیستان برمبنای برنامه توسعه سازمان ملل متحد از دو سال پیش مقارن با شیوع ویروس کرونا آغاز شد. با شروع این پاندمی، پروژه حضور فیزیکی خودرا کمتر کرد و برنامه ریزی و شناخت عمیق از منطقه در اولویت قرار گرفت. برای سال ۲۰۲۲ برنامه ریزی خوبی در این طرح انجام شده و استفاده از انرژی های تجدیدپذیر مانند باد و خورشید، کشاورزی سازگار با اقلیم برمبنای تغییرات اقلیمی، گردشگری و صنایع دستی، کسب وکار های خرد خانگی مطرح گردیده است.

وی اضافه کرد: این منطقه پتانسیل خوبی دارد. مرزی بودن منطقه و میراث فرهنگی آن موجب می شود بازاریابی در منطقه برای پایدارسازی معیشت ها آسان تر صورت گیرد همین طور بازاریابی در این منطقه برمبنای زنجیره محصولات تولیدی و ارزش آنها صورت می گیرد.

فلسفی در آخر با تاکید بر اهمیت سیاست های کلان حکومتی در اجرای پروژه سیستان اظهار داشت: پروژه سیستان به سیاست های کلی و کلان دولت به ویژه وزارت امور خارجه مرتبط می باشد. اقدامات صورت گرفته در این پروژه مربوط به تاب آوری جوامع محلی در سیستان است. این اقدامات شامل مدیریت پایدار آب و خاک، گردشگری و صنایع دستی می شود.1400/10/13
23:25:16
5.0 /5
134
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است