بیش از ۸۶ درصد مساحت کشور درگیر خشکسالی

بیش از ۸۶ درصد مساحت کشور درگیر خشکسالی گل بخر: همه 31 استان کشور درگیر درجات مختلفی از خشکسالی هستند که 86.1 درصد از مساحت کشور را شامل می شود.به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، خروجی داده های پهنه ای بارش کشور نشان میدهد که از شروع مهرماه تا ۲۵ آذر ماه بطور متوسط ۲۸.۹ میلیمتر بارش در پهنه کشور بود که ۴۸.۵ درصد کمتر از عادیست. مقدار متوسط طولانی مدت (بارش نرمال) بارش تجمعی تا ۲۶ آذر ۵۶.۱ میلی متر در پهنه کشورب ود.

به طور کلی وضعیت بارش در ۲۷ استان کشور نزولی بوده است و تنها چهار استان یزد، قم، گیلان و مازندران شرایط بارشی نرمال و بیش از نرمال داشته اند. در این بازه سیستان و بلوچستان در جنوب شرق با دریافت ۴ میلیمتر باران، کم بارش ترین و گیلان با ۳۵۱ میلیمتر، پربارش ترین استانهای کشور بوده اند.
خوزستان گرفتار شدیدترین درجه خشکسالی
بر اساس شاخص خشکسالی هواشناسی SPEI موسوم به «بارش، تبخیر و تعرق استاندارد شده» در دوره ۱۰ ساله منتهی به اول آذر ۱۴۰۰ همه ۳۱ استان کشور درگیر درجات مختلفی از خشکسالی بودند که ۸۶.۱ درصد از مساحت کشور را شامل می شود.

در این بین وضعیت خشکسالی در ۱۱ استان کشور وسیع تر از سایر مناطق است بطوریکه ۱۰۰ درصد از مساحت استان کهگیلویه و بویراحمد، ۹۹.۸ درصد از مساحت استانهای قزوین و بوشهر و۹۹.۵ درصد از مساحت خوزستان درگیر درجات مختلف خشکسالی هستند.

از نظر شدت خشکسالی، ۳۶.۷درصد از مساحت کشور درگیر خشکسالی بسیار شدید می باشد و این درجه خشکسالی بیش از ۵۰ درصد از مساحت هفت استان کشور را درگیر کرده است. استان خوزستان با ۸۰.۷ درصد مساحت استان خشکسالی بسیار شدید، بیشترین خشکسالی کشور را دارد.
ایران یک درجه گرمتر شد
بررسی پهنه ای داده های میانگین دمای هوای کشور از شروع سال زراعی تا ۲۵ آذر ۱۴۰۰ نشان میدهد که دمای کشور ۰.۹ درجه گرمتر از شرایط نرمال شده است.

به گزارش مرکز اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی کشور، این بررسی نشان میدهد که روند افزایش دما در ۳۰ استان کشور اتفاق افتاده است بطوریکه بیشترین افزایش با میزان۲.۵ درجه سلسیوس مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد و کمترین افزایش دما با میزان۰.۲ درجه سیلسیوس در خراسان شمالی و خراسان رضوی بوده است.
منبع:

1400/10/02
10:43:18
5.0 /5
196
تگهای خبر: باران , بو , خشكسالی , دریا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است