کاهش ۴۴ درصدی آب های ورودی به سدهای آذربایجان شرقی در سال آبی جاری

کاهش ۴۴ درصدی آب های ورودی به سدهای آذربایجان شرقی در سال آبی جاری به گزارش گل بخر مدیرعامل آب منطقه ای آذربایجان شرقی از کاهش 44 درصدی روان آب های ورودی به سدهای استان آگاهی داد و اظهار داشت: امسال 21 میلیون مترمکعب آب کمتر وارد سدها شده است.به گزارش گل بخر به نقل از خبر آنلاین از تبریز، یوسف غفارزاده اظهار نمود: از شروع سال آبی جاری، یعنی از اول مهر ماه امسال تا حالا ۲۶ میلیون مترمکعب آب وارد سدهای بزرگ آذربایجان شرقی شده، در صورتیکه این رقم در زمان مشابه سال قبل ۴۷ میلیون مترمکعب بود.
وی اضافه کرد: با وجود کاهش ۴۴ درصدی آب های ورودی به سدها در سال آبی جاری، به سبب مصرف بهینه آب و با برنامه ریزی های انجام گرفته، در حال حاضر مجموع ذخایر آبی در مخازن سدهای بزرگ استان تنها ۳۸ درصد کمتر از سال قبل می باشد.
وی تشریح کرد: روان آب های ورودی بیشتر سدهای آذربایجان شرقی امسال نسبت به سال قبل کاهش داشته و سدهای آیدوغموش میانه با ۹۱ درصد، نهند تبریز با ۶۵ درصد، سهند هشترود با ۴۷ درصد و ستارخان اهر با ۳۳ درصد، بیشترین میزان کاهش ورودی آب را داشته اند.
غفارزاده افزود: حالا تنها ۲۸ درصد مخازن سدهای بزرگ آذربایجان شرقی پر شده و ۷۲ درصد از ظرفیت آنها خالی است؛ سدهای کوتاه درحال آبگیری آذربایجان شرقی نیز که تعدادشان به ۵۸ مورد می رسد، در جای جای سطح استان پراکنده هستند و بیشتر برای بهبود معیشت روستائیان تولید شده اند.
وی یادآوری کرد: هم اکنون تنها حدود ۱۰ درصد ظرفیت مخازن سدهای کوچک استان آب دارد.
مدیرعامل آب منطقه ای آذربایجان شرقی اظهار داشت: سدهای کوچک استان عمدتا در خارج از بستر رودخانه تولید شده اند و به سبب نبود بارندگی های موثر و نبود روان آب کافی در رودخانه ها تا حالا آب قابل توجهی در مخازن آنها جمع نشده است.
وی با اعلان اینکه سدهای کوچک استان تا پانزدهم اردیبهشت ماه آتی فرصت آبگیری دارند، ابراز امیدواری کرد که بارش های زمستانی به پرشدن مخازن سدهای استان کمک نماید.
در همین حال مدیرکل هواشناسی آذربایجان شرقی نیز در گفت و گو با ایرنا از کاهش بیش از ۲۱ میلی متری بارش های استان در سال آبی جاری در مقایسه با سال قبل آگاهی داد.
در استان بیش از چهار میلیون نفری آذربایجان شرقی بیش از ۷۴ سد کوچک و بزرگ وجود دارد؛ هر چند این استان از نظر تعداد سدهای تولید شده جایگاه خوبی در کشور دارد، اما حجم آبگیری قابل استفاده آنها در مجموع به کمتر از ۲ میلیارد مترمکعب می رسد.
46


منبع:

1400/09/24
09:55:28
5.0 /5
218
تگهای خبر: بارندگی , بو , هوا , هواشناسی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است