رییس مركز جنگل های خارج از شمال:

جنگل های زاگرس جوانسازی می شود

جنگل های زاگرس جوانسازی می شود رئیس مرکز جنگل های خارج از شمال سازمان جنگلها از کوشش برای جوانسازی جنگل های زاگرس اطلاع داد و اظهار داشت: ۴۰ درصد از جنگل های کشور در منطقه زاگرس است و این بخش اهمیت بسزایی در تأمین آب کشور دارد.به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا کامران پورمقدم در یک برنامه تلویزبونی اظهار نمود: جنگل های ما گرفتار تهدیدها و صدمه هایی است و همیشه برای احیای جنگلها طرح هایی را در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور در دست داریم اما سال جاری موضوعی را با عنوان پویش مردمی «برای ایرانی سرسبز و هر ایرانی یک درخت» طراحی کردیم تا برپایه این طرح با مشارکت مردم جنگلها را احیا نماییم.

وی افزود: بخشی از این پویش بذرکاری برای جنگل های زاگرس است. این جنگلها یکی از مهم ترین بخش های کشور است. ۴۰ درصد جنگل های کشور در ناحیه زاگرس قرار دارد، ازاین رو این بخش اهمیت بسزایی دارد و قسمت بزرگی از آب شیرین کشور در این بخش جاری است و جنگل های این منطقه نقش مهمی را در تولید این آب دارند.

رییس مرکز جنگل های خارج از شمال سازمان جنگلها توضیح داد: در این پویش نقش مردم در احیای جنگلها مشخص شده است و به شکلی موضوعات فرهنگ سازی برای احیا و محافظت از منابع طبیعی با اجرای چنین طرح هایی ترویج پیدا می کند.

پور مقدم توضیح داد: آغاز این پویش از ۱۰ آذر بوده و این کار تا آخر سال ادامه دارد و مقرر است هر سال شاهد اجرای این طرح باشیم. طرحی که تدوین شده ۱۴ ساله است تا بتوانیم حضور مردم را در عرصه منابع طبیعی و بذرکاری و احیا و نهالکاری جنگلها بیشتر داشته باشیم.

وی اضافه کرد: مقرر شده این پویش به تمام نواحی جنگلی کشور گسترش پیدا کند. حالا در ۱۱ استان زاگرسی و ۷۴ شهرستان اجرای این طرح شروع شده است و امیدواریم در کل کشور هم این طرح ادامه یابد. آذربایجان غربی، همدان، کردستان، ایلام، چارمحال بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، فارس، خوزستان عمده استانهای زاگرسی هستند که طرح بذرکاری در آنها شروع شده است.

رییس مرکز جنگل های خارج از شمال سازمان جنگلها تصریح کرد: تنوع پوششی زاگرس بسیار زیاد است. ۱۸۰ گونه درختی و درختچه ای در زاگرس داریم و این مهم سبب شده بتوانیم گونه های بومی را از این رویشگاه انتخاب نماییم و بحث احیایی انها را با حضور مردم انجام دهیم. بذر بلوط، بنه، بادام و ارژن توسط منابع طبیعی آماده شده است و در اختیار مردم قرار می گیرد و به تدریج در کل زاگرس کاشت بذر در حال انجام می باشد.

پور مقدم اظهار نمود: عملیات احیای جنگلها هم از راه بذرکاری و هم نهالکاری انجام می شود و برپایه موقعیت مکانی، گونه های درختی وفصل احیا، از بذر یا نهال استفاده می نماییم. حالا عملیات بذرکاری از فصل پاییز و همزمان با اولین بارش ها آغاز و تا فصل یخبندان ادامه دارد و درادامه به سمت نهالکاری می رویم.

وی اشاره کرد: در این پویش گروههای مختلف همچون دانش آموزان و بسیج و هلال احمر را دعوت کرده ایم و برای این پویش مردم می توانند با رفتن به ادارات منابع طبیعی استان ها، از مکان توزیع بذر اطلاع پیدا کنند. برپایه مطالعات اولیه، مکان هایی که امکان موفقیت بیشتر در به ثمر رسیدن بذرها را دارند، شناسایی کردیم و مردم می توانند در تماس با ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری استان ها از مکان این پویش ها آگاه شوند. مردم با حضور فیزیکی برپایه آموزش کارشناسان منابع طبیعی و دریافت بروشورها بذرها را می کارند.

رییس مرکز جنگل های خارج از شمال سازمان جنگلها درباره آفت درختان بلوط جنگل های زاگرس اظهار داشت: یکی از معضلات بزرگ در این جنگلها، خشکیدگی درختان بلوط و نوعی بیماری قارچی است که این درخت ها را درگیر کرده است. عامل اصلی این بیماری خشکسالی هایی است که در سالهای اخیر اتفاق افتاده است. مناطقی که درگیر این مشکل شده بودند با اقدامات آبخیزداری و عملیات جنگلداری تا حدودی کنترل شده اما نیازمند عملیات بذرکاری و احیا در این بخش هستیم.

پور مقدم افزود: بذرکاری با گونه های بومی زاگرس انجام می شود و نیازمند آبیاری نیست و به صورت طبیعی و متناسب با اقلیم منطقه کاشته می شود. ازاین رو دغدغه استفاده از منابع آبی نداریم و بارش باران و برف باعث رویش این بذرها می شود.

وی اشاره کرد: درختانی که گرفتار صدمه شدند، کهنسال هستند ازاین رو به دنبال جوانسازی و احیای جنگلها هستیم.

مقدم در انتها اظهارکرد: در این پویش مردمی مقرر است نگهداری هم به دست خود مردم باشد و نقش آنان در این عملیات پر رنگ است. استقبال خوبی از این پویش شده است و مردم نشان داده اند چقدر به جنگلها و منابع طبیعی علاقه مند هستند.1400/09/20
15:19:38
5.0 /5
244
تگهای خبر: آبیاری , باد , باران , بو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است