تجلیل استاد محیط زیست از اصفهانی ‎ ها:

پرچمدار مطالبه گری هستند

پرچمدار مطالبه گری هستند به گزارش گل بخر مهر نوشت: بوم شناس و فعال محیط زیست اظهار داشت: مطالبه گری مردم اصفهان برای جریان زاینده رود و گاوخونی امید غایی همه حامیان محیط زیست و گامی مثبت به سمت دموکراسی است.اسماعیل کهرم عنوان کرد: مهم این است که دولت به مطالبه بیشتر از ۳۰۰ هزار نفر مردمی که در بستر زاینده رود برای احیای این رودخانه آمده بودند، توجه کند و بدون شک نمی تواند در مقابل این مطالبه بی تفاوت باشد وزرا و سازمان حفاظت محیط زیست باید درمورد خواسته مردم اقدام نمایند.
وی افزود: اصفهان پرچم دار مطالبه گری برای محیط زیست شد و امید است استانهای دیگر همچون خراسان برای مسائل محیط زیستی خود اینچنین مطالبه گر باشند چونکه اگر دولت به خواست مردم توجه کند و مثبت باشد آن وقت دیگران پرچم مطالبه گری را دنبال می کنند و این امید غایی بنده و کسانی است که دوستدار محیط زیست و طبیعت ایران هستند.
بوم شناس و فعال محیط زیست اظهار داشت: مطالبه گری مردم اصفهان برای زاینده رود نقطه عطفی است تا همه مردم ایران برای بهبود محیط زیست مطالبه کنند و بگویند که داشتن آب و نان و هوای سالم حق ما است و این ها اگر عملی شود گام مهمی به طرف دموکراسی برداشته ایم.
کهرم افزود: حتی کشورهای فرانسه، انگلیس و سوئیس به سختی می توانند چنین همایشی عظیم اما بدون درگیری برگزار کنند اما کار مردم اصفهان بی نظیر بود، جمعیت و نظمی که در تصاویر دیدم فوق العاده بود و این گام مثبتی است که از حالا به بعد مردم ایران می توانند برای چنین مطالبه گری الگو بگیرند.
فرونشست زمین از هر نظر که حساب کنید تاثیر منفی دارد
این فعال محیط زیست ضمن اشاره به خطر فرونشست اصفهان و سایر مناطق کشور بر اثر برداشت های بی رویه از منابع آب زیرزمینی، عنوان کرد: فرونشست زمین از هر نظر که حساب کنید تاثیر منفی دارد چونکه برای مثال وقتی یک دشت ۱۵۰ هزار هکتاری فرو می نشیند همه تأسیسات برق، آب، گاز و تلفن، جاده، ریل قطار، چاه و … نشست می کند و صدمه می بیند و خاک که حیات انسان به آن وابسته است خاصیت زیستی خویش را از دست می دهد.
وی افزود: وقتی نزولات آسمانی مانند باران و برف نازل می شود تحت تاثیر جاذبه زمین به سمت پایین می روند و سفره آب زیرزمینی را بسته به لایه غیرقابل نفوذ زمین در یک منطقه در عمق ۳۰ متری و در نطقه ای دیگر عمق ۱۰۰۰ متری تشکیل می شود ضمن این که مقدار زیادی از آب بین ذرات و مولکول های خاک می ماند که این مانند ستون عمل کرده و لایه های فوقانی را نگه می دارد. وقتی از این آب زیرزمینی برداشت شد کم کم این آب از بین می رود و در نتیجه خاک فشرده شده و فرو می نشیند.
بوم شناس و فعال محیط زیست اظهار داشت: متأسفانه در اصفهان به علت نوع کشاورزی مانند صیفی جات مانند خربزه و هندوانه گرفته تا برنج خاک بیشتر از سایر مناطق کشور فرو می نشیند به صورتی که میانگین سالانه فرونشست در این استان بالای ۱۶ سانتیمتر است که این وضعیت تمام خاک را از بین می برد و خاک وقتی فشرده شد دیگر برای کشاورزی مناسب نمی باشد چونکه فرونشست خاک را از خاصیت کشاورزی می اندازد.
کهرم ضمن اشاره به این که دامنه فرونشست زمین به درون شهر اصفهان نفوذ کرده است، تصریح کرد: سالهای قبل در میناب همدان ساختمان هایی را با ۲۰ سال ساخت مشاهده کردم که بر اثر فرونشست پایین رفته، ترک خورده و بر سر مردم فرو ریخته بود یا تهران بنا به آمارها روزی یک میلیمتر فرومی نشیند یعنی ۳۶۰ میلیمتر (۳ سانت و نیم) در سال و این وضعیت سبب شده ساختمان هایی که پی محکم دارد ترک بخورد کمااینکه در شهر اصفهان پل های تاریخی سی و سه پل و خواجو ترک خورده است.
درمان فرونشست زمین سال ها زمان می برد
وی با اشاره به اینکه درمان فرونشست زمین سال ها زمان می برد، اضافه کرد: شرایطی که امروز بوجود آمده است نتیجه سال ها بی توجهی به اخطار کارشناسان و برداشت بی رویه و زیاده روی در تخلیه منابع آب بوده است در حالیکه سال ها التماس کردیم که این گونه از منابع آب برداشت نکنید و ازاین رو معضل به وجود آمده یک شبه هم رفع نخواهد شد و راه درمان طولانی است.
این بوم شناس خاطرنشان کرد: از الان نیاز است در زمینه کشاورزی اطراف اصفهان همچون کشت صیفی جات و برنج تحول ایجاد نماییم و آب زاینده رود نباید برای کشت ها و صنایع آب بر از دست برود؛ حیف است زاینده رود بزرگ و مادی هایی که شیخ بهایی در تقسیم نامه های آب از آنها یاد کرده و این شهر سبز و خرم و درختان آن خشک و تشنه باشد.
کهرم اضافه کرد: برای نجات اصفهان از فرونشست اگر سال های سال از مخازن زیرزمینی آب برداشت نکنیم و طبیعت هم روی خوش نشان دهد و بارندگی و زمستان ها و بهارهای پرآب داشته باشیم شاید در دستکم هفت تا هشت سال آینده سفره های آب زیر زمینی ترمیم شده و آب جایگزین شود اما به شرطی که باران ببارد و آبی از چاه ها برداشت نشود.

47231


منبع:

1400/09/01
16:10:35
5.0 /5
235
تگهای خبر: آسمان , باران , بارندگی , بو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است