رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اعلام كرد

حمایت برنامه توسعه ملل متحد از اقدامات زیست محیطی ایران

حمایت برنامه توسعه ملل متحد از اقدامات زیست محیطی ایران رییس سازمان حفاظت محیط زیست در دیدار با مدیر برنامه توسعه ملل متحد و رییس پیمان آب وهوایی سازمان ملل متحد خواهان ارائه تسهیلات بیشتر از طرف صندوق تسهیلات جهانی محیط زیست(جف) شد همین طور به استفاده از ظرفیت های نیروی جوان و نخبه دانشگاه ها اشاره نمود.


به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، علی سلاجقه که جهت شرکت در بیست و ششمین اجلاس تغییرات اقلیمی در گلاسگو حضور دارد، در ادامه دیدارهای خود امروز با آخیم اشتاینر - مدیر برنامه توسعه ملل متحد - ملاقات و گفتگو کرد.
در این ملاقات سلاجقه با ابراز خرسندی از همکاری مشترک با برنامه توسعه ملل متحد (UNDP) اظهار داشت: امیدواریم این همکاری ها به خصوص در مواردی که به سبب تحریم نتوانسته ایم در زمینه محیط زیست از امکانات بین المللی بهره ببریم، تداوم و توسعه یابد.
ایشان سپس با انتقاد از وضعیت پرداخت تسهیلات به ایران اظهار داشت: صندوق تسهیلات جهانی محیط زیست(جف) نتوانسته به ما تسهیلات قابل توجهی ارائه کند، پس انتظار داریم برنامه توسعه ملل متحد دراین زمینه حضوری فعال داشته باشد.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: انتظار می رود در زمینه زیست محیطی با اعتمادی که تا حالا وجود داشته هم چنین باتوجه به ظرفیت های بالقوه موجود در ایران، پروژه های بیشتری به کشور ما سپرده شود چون با این حمایت ها می توانیم ضعف های انتقال فناوری را نیز جبران نماییم.
دکتر سلاجقه با اشاره به بحث تغییر اقلیم که ایران نیز با آن درگیر است، اظهار داشت: به سبب شرایط آب وهوایی خاص ایران، خشکسالی، ریزگردها و گردوغبار مشکلات اساسی در زمینه زیست محیطی منطقه ایجاد کرده است.
ریزگردها در راس مشکلات
وی مهم ترین موضوع دراین زمینه را بحث ریزگردهایی که منشأ داخلی ندارد عنوان نمود و اظهار داشت: عمده دلیلی که می توان دراین زمینه برشمرد شامل مشکل روان آب ها و سدسازی های خارج از سرزمین است که مشکلات بسیاری را ایجاد کرده است.
سلاجقه در ادامه اظهار داشت: امیدواریم UNDP به عنوان یک نهاد بین المللی با تدوین برنامه های جامع این مشکلات زیست محیطی به ویژه بحث ریزگردها و گرد و غبار را مرتفع کند.
سلاجقه در آخر اظهار داشت: از برنامه هایی که در دستور کارداریم استفاده از ظرفیت های بالقوه همچون استفاده از انرژی های پاک است.
حمایت یو ان دی پی از برنامه های محیط زیستی ایران
آخیم اشتاینر، مدیر برنامه توسعه ملل متحد نیز با استقبال از این ملاقات اظهار داشت: من با ایران و مسائل زیست محیطی آشنایی کامل دارم و مطمئناً UNDP با کارنامه درخشانی که ازشما سراغ دارد با قاطعیت از برنامه های محیط زیستی و توسعه ای حمایت کرده و این اطمینان داده می شود در هر زمان که به کمک ما نیاز باشد در کنار شما خواهیم بود وتمام تلاش خودرا بکار می گیرد تا محیط زیستی پاک را داشته باشید.
آخیم اشتاینر درباب رفع تحریم ها هم اضافه کرد: تمام اهتمام مان را خواهیم کرد که مشکلاتی که در زمینه بین المللی ناشی از تحریم ها به وجود آمده است را مرتفع نماییم تا شاهد توسعه و پیشرفت پروژه ها و اقدامات صورت گرفته از جانب شما باشیم.
ایشان سپس به موضوع تغییرات اقلیمی نیز اشاره نمود و اظهار داشت: من به موارد مطرح شده درباب مسئله تغییرات آب وهوایی همچون ریزگردها آشنایی کامل دارم و میدانم این مشکلی است که همه کشورها باید برای رفع آن فکر اساسی کنند. خاطرنشان می شود که تمام مراودات و تعاملات آینده درگیر این مساله خواهد بود پس باید تمام کشورها در کنار هم در جهت حل این معضل زیست محیطی همکاری کنند.
به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا سلاجقه و «پاتریشیا اسپینوزا» رییس پیمان آب وهوایی سازمان ملل متحد در حاشیه اجلاس کاپ ۲۶ ملاقات و گفتگو کردند.
در این ملاقات دکتر علی سلاجقه با تاکید بر اقدامات و سیاست های کشورمان در امتداد استفاده از انرژی های پاک اظهار داشت: همیشه مقوله استفاده از انرژی های پاک جزو اولویت های ما به شمار می آید.
وی هم چنین اظهار داشت: از دیگر مواردی که همیشه مورد تاکید ایران است و به شدت آنرا دنبال می نماییم، استفاده از ظرفیت های نیروی جوان و نخبه دانشگاه ها است.
سلاجقه در ادامه توجه جوامع تأثیرگذار بین المللی برای همکاری و حفظ محیط زیست را ضروری دانست و ابراز امیدواری کرد نهادهای بین المللی نیزتوجه ویژه ای به این مساله داشته باشند.
در این ملاقات «پاتریشیا اسپینوزا» نیز با ابراز خرسندی از حضور هیات ایرانی در این جلسه اظهار داشت: ایران یک کشور نفت خیز با ظرفیت های بالا است که اهتمام کرده مسیر توسعه و پیشرفت را طی نماید.
اسپینوزا افزود: برقی کردن وسائل نقلیه و استفاده از انرژی های پاک در جهت توسعه، استفاده از تکنولوژی های نو در حمل و نقل از اقدامات خوبی است که شاهد آن هستیم.
ایشان سپس با ابراز خرسندی از تولید خودروی برقی در ایران اشاره کرد: آخرین خبری که در این مورد باخبر شدم تولید خودروی برقی برای نخستین بار در ایران است که توانست مجوز ورود و عرضه به بازار را دریافت کند. این قدم ها همه در ایجاد هوای پاک نقش سازنده ای خواهند داشت.
وی همین طور به رویکرد تعاملی ایران اشاره نمود وگفت: همیشه ما شاهد رویکرد تعاملی ایران با سایر کشورها هستیم و این رویکرد را می توان درکنوانسیون هایی که ایران حضور دارد ببینیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، رییس پیمان آب وهوایی سازمان ملل متحد در آخر اظهار داشت: همه کشورها باید دست در دست هم دهند و در کنار هم برای رفع مشکلات زیست محیطی تلاش کنند.
1400/08/20
13:30:04
5.0 /5
338
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است