در قالب یك پژوهش بررسی شد؛

تأثیر رطوبت و دما در تالاب گاوخونی بر خرد اقلیم منطقه

تأثیر رطوبت و دما در تالاب گاوخونی بر خرد اقلیم منطقه اصفهان نتایج یک تحقیق نشان داد که هرچه میانگین بدست آمده از شاخص رطوبت در تالاب کمتر باشد، دمای اطراف افزایش پیدا کرده و تأثیر بسزایی بر افزایش دمای منطقه و کاهش مطلوبیت مناطق اطراف دارد.تالاب­ها همچون مهم ترین سرمایه­ های ملی و بین المللی هستند که تاثیرات فراوانی بر خرد اقلیم و اکوسیستم ­های اطراف دارند، بنابراین حفاظت از آن­ها بعنوان یکی از طبیعی ترین زیستگاه­ها، امری مهم وضروری است. این سیستم­های پویا دارای گستره­ی وسیعی از خدمات اکوسیستمی پشتیبان حیات هستند و بنابراین می­ توانند در مناطق نزدیک به شهرهای پرجمعیت بعنوان یک خنک­کننده عمل کرده و سبب تعدیل دمای شهری شوند.

در پژوهشی که توسط مرضیه حکمتی، کامران شایسته، حمید نوری و شیوا غریبی انجام گرفت، تأثیر رطوبت و دما در تالاب گاوخونی بر خرد اقلیم منطقه بررسی گردید.

دراین مطالعه از پارامترهای دما و پوشش گیاهی جهت بررسی تأثیر تالاب گاوخونی بر مناطق اطراف استفاده شد بدین منظور دمای چهار منطقه همچون تالاب، مناطق دارای پوشش گیاهی اطراف، کل پهنه­ اطراف تالاب و همینطور زمین­های بایر اطراف مورد بررسی قرار گرفته است و از مدل سبال برای نشان دادن این تغییرات استفاده شده است.

هدف از این پژوهش بررسی اثر تالاب گاوخونی بر خرد اقلیم منطقه، به وسیله­ الگوریتم توازن انرژی در سطح زمین(سبال)، با ترکیب دو سنجنده­ی مودیس و لندست به صورت هم­زمان است.

به طور کلی می­ توان این پژوهش را به پنج مرحله­ کلی تقسیم بندی کرد. بخش اول شامل جمع ­آوری داده ­های هواشناسی مورد نیاز و دریافت تصاویر ماهواره ­ای و انجام تصحیحات مورد نظر است. داده­ های هواشناسی شامل (دمای کمینه، بیشینه، رطوبت نسبی، بارندگی، تبخیر، سرعت باد) است که از ایستگاه سینوپتیک نائین که نزدیکترین ایستگاه به تالاب و همینطور دارای اطلاعات کامل و دقیقی است، به دست آمد. در بخش دوم بعداز دریافت تصاویر و تجزیه وتحلیل آن­ها، باتوجه به این که تصاویر برای دوره­ی ۲۰ ساله در دسترس نبود و از تصاویر مودیس به صورت هم­زمان با تصاویر لندست و با درنظرگرفتن شرایط پوشش ابر استفاده شد.

در بخش سوم مساحت پهنهی آبی و خشکی تالاب مورد بررسی قرار گرفت. براین اساس ۱۰ تصویر از دو سنجنده­ی لندست و مودیس هم­زمان، بین سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۹ انتخاب گردید که ۵ تصویرمربوط به سال ­های ترسالی تالاب (۲۰۰۴-۲۰۰۵-۲۰۰۶-۲۰۰۷-۲۰۰۸) و همینطور ۵ تصویر در ارتباط با سال ­های خشکسالی تالاب (۲۰۰۰-۲۰۱۳-۲۰۱۵-۲۰۱۶-۲۰۱۹) است. در بخش چهارم، با استفاده از الگوریتم توازن انرژی در سطح زمین میزان دمای سطح زمین مورد بررسی قرارگرفت. الگوریتم توازن انرژی سطح زمین(سبال) الگوریتم نسبتا جدیدی است که با استفاده از سنجش از دور برای تخمین دمای سطح زمین مورد استفاده قرار می­ گیرد. می ­توان اظهار داشت که این الگوریتم فرایند توازن انرژی را برپایه میزان شار گرما و بخارآب انتقال یافته درهرپیکسل محاسبه می­ کند. درنهایت با استفاده از شاخص ارزیابی تغییرات میزان دمای منطقه و تأثیر آن برخرد اقلیم بیان می­ شود.

شاخص ارزیابی تغییرات میزان دمای منطقه با استفاده از رابطه ارتباط بین میزان رطوبت و خشکسالی را بیان می­ کند. دراین شاخص، T میانگین دمای اندازه ­گیری شده درایستگاه سینوپتیک نائین وLST میانگین دمای اندازه ­گیری شده به وسیله­ الگوریتم سبال در تصاویر مورد نظر است. در بخش آخر به منظور بررسی میزان رطوبت منطقه از شاخص wetness استفاده شد.

نقشه های LST بدست آمده با استفاده از الگوریتم توازن انرژی(SEBAL) برای چهار محدوده مورد نظر، در دوره زمانی ۲۰ ساله، نشان داد که میانگین شاخص ارزیابی شده برای کل محدوده ها در زمان خشکسالی ۸۶.۰ و در زمان ترسالی ۷۳.۰ است.

بر اساس نتایج به دست آمده از این پژوهش میتوان اظهار داشت که در زمان ترسالی، LST کمتر از زمان خشکسالی است. همینطور نقشه های WETNESS ارزیابی شده به وسیله شاخص TASSELED CAP نشان داد که میانگین شاخص ارزیابی تغییرات اندازه گیری شده، در زمان ترسالی۰۵.۰ و در زمان خشکسالی ۰۴.۰ است. به عبارتی میزان رطوبت به دست آمده حاکی از کاهش میزان رطوبت در زمان خشکسالی و افزایش آن در زمان ترسالی است، پس میانگین ارزیابی شده در زمان ترسالی منفی تر است.

نتایج در ارتباط با بررسی رطوبت منطقه نشان داد که تراکم پوشش گیاهی اطراف تالاب در ترسالی بیشتراست. ازاین رو میتوان گفت که خرد اقلیم اطراف تالاب تحت تأثیر مستقیم ترسالی و خشکسالی تالاب گاوخونی است.

محققان این پژوهش نتیجه گیری کردند که زیستگاه های تالابی از مهم ترین اکوسیستم های طبیعی هستند که تأثیر بسزایی در توسعه مناطق اطراف خود دارند به عبارتی تأثیر قابل توجهی بر میزان دمای منطقه اطراف و همینطور تراکم پوشش گیاهی اطراف خود دارد و گفتند که هر چه میانگین رطوبت ارزیابی شده برای تالاب بیشتر باشد، میانگین شاخص تغییرات دمای منطقه کاسته شده است و هرچه میانگین به دست آمده از شاخص رطوبت در تالاب کمتر باشد، دمای اطراف افزایش پیدا کرده و تأثیر بسزایی بر افزایش دمای منطقه و کاهش مطلوبیت مناطق اطراف دارد.

نتایج این پژوهش در مجله اکوسیستم بیابانی دانشگاه کاشان در سال ۱۴۰۰ منتشر گردید.

منبع:

1400/08/16
13:10:32
5.0 / 5
197
تگهای خبر: اكوسیستم , باد , بارندگی , بو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است