راهكارهای تقویت دیپلماسی اقتصادی- ۸

فعالسازی توافقنامه تجارت آزاد با سوریه بعد از ۱۱ سال

فعالسازی توافقنامه تجارت آزاد با سوریه بعد از ۱۱ سال به گزارش گل بخر مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت اظهار داشت: توافقنامه تجارت آزاد با سوریه سال ۸۹ به امضا رسید اما به دلایلی غیرفعال بود و مقرر است بزودی اجرای آن از سرگرفته شود.فرزاد پیلتن در گفت و گو با خبرنگار مهر در مورد توافقنامه تجارت آزاد با سوریه، اظهار نمود: سال ۸۹ توافقنامه تجارت آزاد با سوریه به امضا رسید که به جز ۸۸ قلم کالا، مبادله سایر کالاها بین دو کشور مشمول موافقت نامه تجارت آزاد شد؛ یعنی تجار دو کشور اجازه یافتند صرفا با پرداخت ۴ درصد تعرفه بازرگانی این کالاها را مبادله کنند.
مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران اضافه کرد: باوجود امضای این موافقتنامه اما به علت سیاست های دولت های ایران و سوریه در زمینه ممنوعیت ها و محدودیت های صادراتی و وارداتی که به خاطر مسائل اقتصادی ۲ کشور وضع شد، عملاً امکان استفاده تجار از این موافقت نامه محدود شد.
وی افزود: فعال سازی این موافقت نامه با سوریه که مقرر است وزیر صمت به زودی در مسافرت به سوریه آنرا عملیاتی کند به این معناست که تجار دو کشور در مبادلات بین ایران و سوریه از محدودیت ها و ممنوعیت های صادراتی و وارداتی جاری مستثنی هستند.
مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران در مورد صادرات خدمات فنی و مهندسی، اظهار نمود: در صورتیکه موافقتنامه تجارت آزاد با سوریه فعال شود، امکان بهره مندی پروژه ها از تسهیلاتی که در این موافقتنامه دیده شده و بخشی از ماشین آلات و تجهیزاتی که در خدمات فنی و مهندسی استفاده می شود، فراهم می شود.
۳ مشکل عمده تجارت با سوریه / امضای توافقنامه سه جانبه ایران، سوریه و عراق
پیلتن خاطرنشان کرد: برای افزایش مبادلات تجاری با سوریه مشکلات دیگری وجود دارد؛ حمل و نقل کالا از راه دریا، زمان بر است و همین مسئله صادرات کالا به بازار سوریه را با هزینه مضاعفی همراه کرده است.
وی اضافه کرد: حمل و نقل کالا از راه زمینی هم امکان پذیر نیست، چونکه کالاها از مسیر عراق باید به سوریه حمل شوند که نیازمند توافقنامه ۳ جانبه است که البته مقدمات امضای این توافقنامه فراهم شده ولی تا نهایی شدن زمان نیاز دارد.
مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران اظهار داشت: مشکل بعدی در ارتباط با مبادلات بانکی است؛ هم اکنون امکان تبادل پول بین تجار دو کشور از راه سیستم بانکی فراهم نیست. استفاده از بقیه راهکار ها و سازوکارها جهت تبادل پول، هزینه هایی را به تجار ۲ کشور تحمیل می کند که به دنبال پیدا کردن چاره ای برای آن هستیم.
صادرات ۷۵ میلیون دلاری در ۶ ماه اول ۱۴۰۰
وی در مورد سفر وزیر صمت به سوریه، اظهار نمود: سفر آینده آقای فاطمی امین به سوریه می تواند کمک خوبی به تسهیل تجارت بین دو کشور کند؛ همزمان با این سفر کمیته های بازرگانی و صنعتی هم برگزار می شود.
پیلتن در مورد میزان تجارت با سوریه، اظهار داشت: پارسال ۱۱۵ میلیون دلار صادرات به سوریه داشتیم. همینطور در ۶ ماه نخست سال جاری میزان صادرات به این کشور حدود ۷۵ میلیون دلار بود که پیشبینی می شود تا آخر سال به ۱۵۰ میلیون دلار برسد.
افزایش حجم مبادلات تجاری به ۲ میلیارد دلار تا ۱۴۰۴
وی تصریح کرد: طبق برنامه ریزی های انجام شده، تا سال ۱۴۰۴، حجم مبادلات بین ایران و سوریه باید به ۲ میلیارد دلار برسد.
پیلتن اظهار داشت: البته رسیدن به این هدف مشروط به حل مشکلات و تأمین الزاماتی همچون همکاری همه دستگاههای مسئول در تجهیز زیرساخت های تجاری همچون گمرک، اتاق های بازرگانی، وزارت راه و شهرسازی، سازمان کشتیرانی، شرکت ها و انجمن ها و تجار است.


منبع:

1400/08/04
21:44:41
5.0 / 5
253
تگهای خبر: باد , بو , خدمات , دریا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است