تشنگی هورالعظیم در بین اختلاف نظر دستگاه ها

تشنگی هورالعظیم در بین اختلاف نظر دستگاه ها به گزارش گل بخر این روزها حال تالاب های کشور خوب نیست و نپرداختن حق آبه زیست محیطی تالاب ها دست به دست کم بارشی داده و شرایط نگران کننده ای را برای تالاب های کشور بخصوص هورالعظیم به وجود آورده که در بین اختلاف نظر دستگاه ها بر سر میزان حق آبه، روز به روز کوچک تر می شود.به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، کاهش بارندگی و افزایش دما طی سال آبی جاری تنش های زیادی را در حوزه آب به وجود آورده و نفس های تالاب های کشور و زیستمندان آن همچون هامون، هورالعظیم، بختگان و... را به شماره انداخته است.
اختلاف نظر محیط زیست و وزارت نیرو بر سر میزان حق آبه تالاب هورالعظیم
محمدجواد اشرفی- مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان - از تنش زیاد در تالاب هورالعظیم و شرایط نگران کننده زیست آبزیان این تالاب اطلاع داده و تنها راه پیشگیری از این شرایط را اختصاص حق آبه این تالاب توسط وزارت نیرو عنوان کرده است.

بر اساس ماده ۲ قانون حفاظت و احیای تالاب ها، سازمان حفاظت محیط زیست مکلف است نیاز آبی زیست محیطی تالاب ها را تعیین و وزارت نیرو مکلف است ضمن تدوین و اجرای برنامه مدون نسبت به تخصیص و تأمین آن اقدام نماید.

اشرفی همینطور گفته است که تعیین حق آبه تالاب ها انجام شده است و سازمان آب و برق خوزستان این اعداد را تایید نموده اند و به کارگروه شورایعالی آب کشور ارجاع داده شده است اما مقاومت هایی در بدنه کارشناسی یا مدیریتی وزارت نیرو در ارتباط با این میزان حق آبه وجود دارد.

اما شاهپور رجایی - رئیس حوضه آبریز کرخه و مرزی غرب وزارت نیرو- می گوید: هیچگاه سهم تالاب هورالعظیم را انکار نکردیم اما در مورد مقدار حق آبه ای که سازمان حفاظت محیط زیست اعلام نموده است، اختلاف نظر داریم. اعدادی که سازمان حفاظت محیط زیست در مورد حق آبه تالاب ها اعلام نموده را رد نمی نماییم اما باید این مطالعات در اختیار ما قرار بگیرد تا با هماهنگی به این اعداد برسیم سپس وزارت نیرو ملزم به تخصیص این حق آبه است.

او می افزاید: سازمان حفاظت محیط زیست باید مطالعات خود در مورد تعیین حق آبه تالاب ها را در ستاد هماهنگی تالاب ها مطرح کند تا بعد از تصویب به ما ابلاغ شود.
میزان آبگیری تالاب هورالعظیم مطلوب نیست
به گفته مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان، هم اکنون میزان آبگیری تالاب هورالعظیم ۶۸.۵ درصد است اما به این مفهوم نیست که در ۶۸ درصد هورالعظیم، آبزیان و زیست مندان زندگی می کنند؛ این آب شاید تنها از منظر کنترل گرد و غبار مفید باشد. او اعتقاد دارد که صرفاً آبگیری تالاب مهم نیست بلکه آبگیر بودن تالاب و کارکرد اکوسیستم تالاب مهم می باشد در حالیکه حالا در بخش های قابل توجهی از تالاب که تحت عنوان نقاط آبگیر از آنها یاد می شود، عمق آب خیلی کم است و آبزیان نمی توانند در این نقاط زندگی کنند.

اظهارات مشابهی در تیر ماه سالجاری که آب از کرخه رهاسازی شد توسط برخی کارشناسان همچون حسین رفیع عنوان شد که "آب رهاسازی شده خصوصیت های آب مطلوب برای تالاب ها را ندارد".
محیط زیست می گوید بخش هایی از هورالعظیم خشک شده اما وزارت نیرو می گوید، این طور نیست
مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان سوم شهریور ماه اظهار نمود که در کمتر از پنج روز، ۴ درصد از مساحت تالاب هورالعظیم را از دست دادیم اما رئیس حوضه آبریز کرخه و مرزی غرب وزارت نیرو می گوید "هیچ ادله ای دال بر خشک شدن تالاب هورالعظیم وجود ندارد بلکه با کم آبی مواجه می باشد.

در حالیکه مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان اعلام نموده که علیرغم این که در کارگروه سازگاری با کم آبی با سازمان آب و برق خوزستان توافق شد که از خردادماه تا آخر شهریورماه، ۲۵۹ میلیون مترمکعب حق آبه تالاب داده شود اما این اتفاق رخ نداده است که رئیس حوضه آبریز کرخه و مرزی غرب وزارت نیرو با استناد به ماده ۲۵ قانون هوای پاک اظهار کرده که سازمان حفاظت محیط زیست مکلف است با همکاری وزارت نیرو، نیاز آبی تالاب ها و رودخانه ها را مشخص نماید و وزارت نیرو هم باید متناسب با شرایط ترسالی، عادی یا خشکسالی، آب تالاب را تخصیص دهد.

رئیس حوضه آبریز کرخه و مرزی غرب وزارت نیرو تقصیر اصلی در نرسیدن آب به هورالعظیم را متوجه کشت تابستانه در خوزستان و حاشیه رودخانه کرخه می داند که علیرغم این که در تابستان سالجاری ممنوع شده بود اما بیشتر از ۱۰ هزار هکتار شلتوک حتی در بستر تالاب و با برداشت آب از مخزن تالاب، انجام شده است. در عین حال مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان این قصور را متوجه وزارت نیرو می داند که باید شرایطی ایجاد می کرد تا برداشت آب به سادگی انجام نشود.

اهمیت پرداخت حق آبه محیط زیست به قدری زیاد است که بعضی از کارشناسان به سازمان محیط زیست پیشنهاد داده اند از دستگاههای مسئول تأمین آب به علت نپرداختن حق آبه زیست محیطی شکایت کند. محسن موسوی خوانساری ضمن ارائه این پیشنهاد اعتقاد دارد که سازمان حفاظت محیط زیست باید از دادستانی و مدعی العموم درخواست احقاق حق کند اما متاسفانه این ضعف از سازمان حفاظت محیط زیست است که چنین اقدامی نمی کند و در نتیجه وزارت نیرو و شرکتهای آب منطقه ای هم حق آبه تالاب ها را پرداخت نمی کنند.

به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، اختلاف بر سر میزان حق آبه تالاب هورالعظیم که از اواخر بهار گرفتار تنش شده است در حالی بین مسؤلان دستگاههای مختلف ادامه دارد که بنابر اعلام مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی باید انتظار پاییزی گرم و کم بارشی را داشته باشیم.
1400/06/06
07:54:32
5.0 /5
298
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است