تخریب زیستگاه و شکار، بلای جان گوزن قرمز ایران

تخریب زیستگاه و شکار، بلای جان گوزن قرمز ایران به گزارش گل بخر «مرال» یا گوزن قرمز یکی از گونه های در معرض خطر انقراض کشورمان شمرده می شود و اقداماتی برای احیای آن انجام شده است. یک متخصص اکولوژی حیات وحش و مدیریت زیستگاه ها می گوید: تخریب زیستگاه و شکار با اهمیت ترین تهدیدات مقابل اینگونه جانوری است.به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا مرال در کنار «شوکا» و «گوزن زرد ایرانی» سه نوع گوزن کشورمان محسوب می شوند. بتازگی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان شرقی از اجرای طرح احیای نسل مرال ها و انواع گوزن ایرانی در جنگل های ارسباران آگاهی داده است.

افشین علیزاده در گفت و گو با ایسنا با اعلان اینکه دو نوع مدیریت برای مدیریت حیات وحش داریم، توضیح داد: یک نوع مدیریت، «مدیریت بلند مدت» است که مبتنی بر احیا و حفاظت از زیستگاه است تا جانور بتواند بطور طبیعی تکثیر شود و منطقه امن و منابع مورد نیاز در دسترس آن باشد. با بحرانی شدن شرایط در کنار این اقدام بلند مدت، اقدام «کوتاه مدتی» انجام می شود که نگهداری در اسارت است. در این شرایط حیوان تکثیر و در محیط طبیعی رها می شود تا بتوان جمعیت آنرا افزایش داد.

وی افزود: سازمان محیط زیست متولی مدیریت حیات وحش است و باید جمعیت حیات وحش را به حد مطلوب برساند یعنی برخی از حیات وحشی که زیاد شده اند و مضر هستند را کم کند و برخی دیگر را که درحال انقراض هستند و جمعیت آن به شدت درحال کاهش است را افزایش دهد. اقداماتی که این سازمان در جهت مدیریت حیات وحش انجام می دهد، بسیار مثبت است. در تمام ایران این کار به صورتی انجام می شود البته تمرکز بر احیای مرال کار ویژه ای است چون جنگل های ارسباران گونه های جانوری و گیاهی منحصربه فرد و اقلیم خاصی دارد و درحال ثبت جهانی شدن است. بنظر می رسد کوشش برای احیای مرال در جهت به ثبت جهانی رسیدن ارسباران است.

این متخصص اکولوژی حیات وحش و مدیریت زیستگاه ها با اشاره به تهدیدات مقابل مرال اظهار داشت: یک معضلی که نه فقط مرال بلکه کل حیات وحش ایران با آن مواجه می باشد، تخریب زیستگاه هاست که بیشتر منشا انسانی دارد و همچون آنها می توان به جاده ها، خطوط انتقال نیرو و لوله ها و کانال های آب، توسعه شهری و روستایی، تبدیل اراضی به کشاورزی اشاره نمود. از جانب دیگر بصورت طبیعی تغییر اقلیم، گرم شدن کره زمین، خشکسالی، کم بارشی موجب محدودتر شدن زیستگاه جانوران کشور همچون مرال شده است.

وی افزود: گستره جمعیت گوزن قرمز در کوههای البرز یعنی از حدود غرب خراسان شمالی تا منتهی الیه استان گلستان، آذربایجان شرقی و اردبیل است و به جمهوری آذریایجان نیز می رسد. متاسفانه به دلایلی مانند ساخت جاده ها جمعیت گوزن تکه تکه و زیستگاه آن محدود شده است. بعنوان مثال جمعیتی از اینگونه در استانهای گلستان و مازندران زیست می کند، تعداد آنها در استان گیلان کمتر است و جمعیت بیشتری در ارسباران زندگی می کنند.

این متخصص اکولوژی حیات وحش و مدیریت زیستگاه ها با اعلان اینکه این وضعیت موجب جدایی ژنتیک بین مرال ها شده است، اشاره کرد: جزیره ای شدن این جمعیت ها ممکنست در طول زمان موجب از میان رفتن جمعیت مرال شود چون تبادل ژنتیک ندارند.

علیزاده شکار را یکی دیگر از تهدیدات مهم مقابل مرال برشمرد و اظهار داشت: شکارچیان می دانند در چه فصلی برای شکار اقدام نمایند. بنا بر این در در فصل گاوبانگی که موقع جفتگیری مرال هاست از مردم و علاقه مندان به محیط زیست دعوت می شود تا علاوه بر محیط بانان در زیستگاه مرال حضور داشته باشند.

این متخصص اکولوژی حیات وحش و مدیریت زیستگاه ها در پاسخ به این پرسش ایسنا که آیا مرال جزو گونه هایی است که پس از تکثیر در اسارت قابل بازگشت به طبیعت نیستند، اشاره کرد: گوشتخواران در راس هرم غذایی قرار دارند و به صورتی «گونه چتر» محسوب می شوند. وقتی در یک مکان گوشتخواری زندگی می کند یعنی تمام چرخه اکوسیستم درست کار می کند یعنی از بذرافشانی تا تولید گیاهی و جانوری به درستی شکل گرفته است تا گوشتخوار توانسته از گیاه خوار تغذیه کند.

علیزاده در آخر اظهار نمود: یوزهایی که در اسارت به دنیا می آیند را اگر بخواهند در طبیعت رها کنند هیچ انسانی را نباید ببیند و طعمه زنده باید برایش در طبیعت انداخته شود اما در مورد علفخواران همچون مرال اینطور نیست. ممکنست به انسان عادت کند ولی توانایی پیدا کردن زیستگاه مناسب در طبیعت را دارد بدین سبب اگر گوزن، آهو و شوکا را در اسارت تکثیر و در طبیعت رها کنند، اگر زیستگاه امن باشد، زیست و تکثیر می کنند.

منبع:

1400/06/02
22:04:13
5.0 / 5
204
تگهای خبر: اكوسیستم , باد , باران , جنگل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است