چگونه جنگل های کشور را حفظ کنیم؟

چگونه جنگل های کشور را حفظ کنیم؟ حفاظت از جنگلها همواره یکی از مهم ترین موضوعات و مباحث زیست محیطی در دنیا به ویژه در ایران است که تنها ۷ درصد از مساحت کل آنرا پوشش جنگلی تشکیل می دهد. با این وجود راهکارهای مختلف و متعددی از سوی کارشناسان به منظور حفظ این منابع با ارزش که نقش مهمی هم در مقابله با تغییرات اقلیمی دارند، عرضه می شود که طرح تنفس یکی از آنهاست.به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، طرح «تنفس جنگل های» شمال کشور یکی از بزرگترین طرح های حفاظتی از جنگل هایی است که بیش از اندازه ظرفیت، مورد بهره برداری قرار می گرفتند. این طرح که از سال ۹۶ درحال اجراست به هیچ بهره برداری اجازه قطع درختان جنگلی را نمی دهد.
طرح «تنفس جنگل» مانع از تشدید دست اندازی ها شد
هادی کیادلیری - رئیس دانشکده منابع طبیعی دانشگاه آزاد ضمن اشاره به این که طرح «تنفس جنگل ها» مانع از تشدید دست اندازی به جنگل های شمال کشور شده است، معتقد است: عوامل طبیعی بیشتر شروع کننده تخریب جنگلها هستند و عوامل انسانی تهدیدات در ارتباط با تخریب جنگلها را مستعد می کنند، تغییر الگو و شدت و حدت آتشسوزی ها ناشی از دخالت های بی مورد انسان در طبیعت است که حضور دام چندین برابر جمعیت، تغییر کاربری اراضی، توسعه بی قاعده و معضل زباله ها همچون این دخالت ها و عوامل تخریب جنگلها به شمار می روند.

به گفته وی، مسیری که ما برای توسعه برگزیده ایم اشتباه است و همین باعث تخریب جنگلها شده است. جنگل های زاگرسی سال هاست رها و اکوسیستم آن گرفتار فروپاشی شده و از آنجاییکه این جنگلها تجاری نبودند و برای دولت صرفه اقتصادی نداشتند، دولت اهمیتی به این جنگلها نداده اما جنگل های شمال کشور که از نظر تولید چوب پتانسیل خوبی داشت مورد توجه دولت قرار گرفت.

او اضافه کرد: هم اکنون که ظرفیت تولید چوب جنگل های شمال کشور رو به اتمام است باز هم درحال رها شدن است. با این وجود حداقل نتیجه ای که طرح تنفس جنگلها داشت این بود که مانع از تشدید دست اندازی به جنگل های شمال کشور شد.

کیادلیری ضمن تاکید بر این که باید جلوی گردشگری بی قاعده را گرفت، تعیین مسیر صحیح توسعه را هم بعنوان گام نخست برای رفع مشکلات جنگلها مطرح و اظهار نمود: ما نباید کشاورزی عقب افتاده را همچنان ادامه دهیم تا بابت آن منابع آبی را هدر ندهیم و اراضی را هم واگذار نکنیم.
حفظ جنگل های خارج از شمال کشور را نیازمند برنامه و طرح های جنگلداری حفاظتی و فنی است
وحید اعتماد - دانشیار گروه جنگلداری و اقتصاد جنگل دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران و نایب رئیس انجمن علمی جنگلبانی حفظ جنگل های خارج از شمال کشور را نیازمند برنامه و طرح های جنگلداری حفاظتی و فنی دانست و اظهار داشت: سازمان جنگلها در گذشته وزارت خانه ای بود که منحل و ساختار این سازمان هم به علت قرار گرفتن زیر فشار وزارت جهاد کشاورزی هر روز ضعیف تر شد، ازاین رو تغییر رویکرد سازمان جنگلها و افراد در رابطه با جنگلها امری ضروریست و حفظ جنگل های خارج از شمال کشور نیازمند برنامه ریزی و طرح های فنی است.

او هم خیلی از معضلات محیط زیستی را ناشی از دخالت عمدی و غیرعمدی انسان ها دانست و اضافه کرد: هر نوع پروژه عمرانی و توسعه ای در کشور باید با ملاحظات محیط زیستی کامل همراه باشد اما متاسفانه در خیلی موارد این ملاحظات رعایت نمی گردد و بیشتر رنگ و بوی سیاسی به خودش می گیرد. تغییر اقلیم جهانی نتیجه افزایش میزان کربن در طبیعت و زیاده خواهی انسان و عدم بهره برداری از دانش روز است. جنگی که بین سرمایه داری جهانی و انسانیت شکل گرفته به ضرر محیط زیست و جنگلها تمام می شود.

اعتماد با اشاره به اینکه نسبت دست اندازی به طبیعت از جمعیت بیشتر شده اظهار داشت: با وجود این که دخالت در طبیعت روز به روز در حال افزایش می باشد اما علم و دانش و دانایی ما هم نسبت به طبیعت خیلی بیشتر شده است.

نایب رئیس انجمن علمی جنگلبانی ضمن اشاره به این که خیلی از طرح های جنگلداری و ساخت آزادراه شمال جنگل های کشور را تخریب می کند اظهار داشت: طرح جنگلداری در بسیاری از نقاط نباید اجرا می شد و اگر هم اجرا شد به بدترین شکل ممکن بوده است. ازدیاد جمعیت، توسعه کشور و افزایش شهرها و رویکرد حاکمیت به این قضیه و به صورت خلاصه عوامل انسانی منجر به تخریب جنگلها شده و ازاین رو برای میزان استفاده از طبیعت ضروریست که طرح های مناسبی عرضه شود.

اعتماد همینطور پشتیبانی از تولید گیاهی در طبیعت و زیستگاه پرندگان را یکی از کارکردهای جنگلها برشمرد و تصریح کرد: داشتن برنامه و طرح جنگلداری یک رویکرد چندمنظوره و نگاه سیستمی است.
حفاظت از جنگلها به یک فرهنگ تبدیل شود

محمدحسین بازگیر- کارشناس محیط زیست- هم درصد بالایی از تخریب جنگلها را ناشی از عوامل و دخالت های انسانی دانست و تاکید کرد: حفاظت از محیط زیست بخصوص جنگلها باید در پروژه ها تعریف و به یک فرهنگ تبدیل گردد.

او افزود: جنگل های کشور از حدود ۱۸ میلیارد هکتار در گذشته، الان به ۱۲ تا ۱۴ میلیون هکتار کاهش یافته است. عبور دادن خط انتقال نفت و آب و برق و جاده از درون جنگل آن هم به بدترین شکل ممکن و تصرف عرصه های جنگلی و آتشسوزی ها و آلودگی ها متاسفانه جنگلها را نابود کرده است. همینطور سایر دخالت های انسانی همچون گردشگری های غیرمسئولانه و برخی عوامل طبیعی و بیماری ها و فرسایش خاک هم در تهدید و نابودی جنگل های کشور موثر هستند.

این کارشناس محیط زیست با اشاره به اینکه ظرفیت جنگل های کشور برای تولید چوب یک میلیون متر مربع است اظهار داشت: استفاده بیش از اندازه از این ظرفیت و بهره برداری های غیراصولی و بی رویه در جهت نابودی جنگل هاست. بهره برداری اصولی و مناسب از جنگلها نیازمند شناخت جایگاه و ظرفیت آنها، عرضه آموزش به جامعه، برنامه های مدیریتی و سیاست های شفاف است و لازم است یک فرهنگ حمایتی از جنگلها را ایجاد نماییم و بهره برداران و حاشیه نشینان جنگل را با خود همراه نماییم و مشارکت دهیم.

او با تاکید بر فرهنگ سازی و آموزش جدی در این مورد خاطرنشان کرد: ما در مورد جنگل ها و محیط زیست باید به اندازه ای فرهنگ سازی نماییم که تبدیل به یک باور شود چونکه فقط در این صورت است که میتوان به تغییر رفتارها امیدوار بود.

این کارشناس محیط زیست حفاظت خاک و تولید آب و تلطیف هوا را از مهم ترین کارکردهای جنگل هابرشمردو تصریح کرد: جنگل های زاگرس ۴۰ درصد منابع آب شیرین را برای کشور تولید می کند و اگر این کارکرد را از دست دهد ما با کمبود آب و مشکلات بسیار زیاد دیگری مواجه خواهیم شد.

بازگیر بر ضرورت هماهنگی بیشتر بین دستگاه ها و وزارت خانه های ذی ربط در این حوزه تاکید کرد و اظهار داشت: سازمان های متولی نیزبایدتقویت و برنامه های آنها اجرایی شوند.

منبع:

1400/05/28
13:47:27
5.0 /5
397
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است