کاهش سرعت، زمین را نجات می دهد

کاهش سرعت، زمین را نجات می دهد خراسان رضوی تخمین زده می شود که تا سال ۲۰۳۰ نزدیک به ۵میلیارد نفر از ۸.۵ میلیارد نفر جمعیت جهان در محیط های شهری زندگی خواهند کرد ازاین رو سیاست گذاران باید شهرهایی بسازند که در طولانی مدت پایدار باشند و کاهش محدودیت های سرعت امکان دارد راهبرد موثری در این حوزه باشد.


به نقل از ویفروم، کاهش محدودیت های سرعت امکان دارد یک راهبرد پایدار معمولی به نظر نرسد اما می تواند زندگی را نجات دهد، سلامت را بهبود بخشد و به نفع کره زمین باشد. کاهش جزئی سرعت می تواند به صورت قابل توجهی کارایی سوخت را افزایش و میزان انتشار دی اکسیدکربن (CO۲) را کم کند.
بر مبنای پیشبینی ها بیشتر رشد شهری در مناطق درحال توسعه خواهد بود. اروپا همچنان شهرنشین ترین قاره جهان است و بیشتر از ۸۰ درصد جمعیت آن در شهرها (جایی که استفاده از خودرو همچنان درحال افزایش است) زندگی می کنند. آهسته راندن، پیاده روی و دوچرخه سواری می تواند در محافظت از کره زمین موثر باشد. «خیابان ها برای زندگی» عبارت اصلی طرز تفکر جدید در مورد حمل و نقل شهری است؛ ۳۰ کیلومتر در ساعت (۲۰ مایل در ساعت) محدودیت سرعت استاندارد برای شهرها، حومه شهرها و روستاهای سراسر جهان است.
با افزایش شهرنشینی و موتوری شدن، محدودیت سرعت ۳۰ کیلومتر در ساعت باید در همه مکان هایی که خودرو ها، دوچرخه سواران و عابران پیاده با هم تعامل دارند استاندارد باشد. کارشناسان حمل و نقل مدت هاست می دانند که سرعت بالا عامل از بین رفتن خیلی از افراد و عامل کلیدی در ۳۰ درصد تصادفات مرگبار است. سرعت کمتر از همه بخصوص افراد صدمه پذیر مانند کودکان، دوچرخه سواران، عابران پیاده، افراد مسن و افراد معلول محافظت می کند. افراد بعد از برخورد با ماشین یا کامیون با سرعت ۳۰ کیلومتر در ساعت ۹۰ درصد شانس زنده ماندن دارند اما با ۵۰ کیلومتر در ساعت یا بیشتر این شانس به کمتر از ۵۰ درصد خواهد رسید.


شهرهای سالم تر، سیاره ای سالم تر
سرعت کمتر، نقش موثری در بهبود سلامت مردم و سلامت کره زمین خواهد داشت. خیابان هایی که در آن وسایل نقلیه سرعت کمتری دارند، افراد پیاده یا دوچرخه سواری ایمن تر خواهند بود و می توانند فعالیت بدنی بهتری داشته باشند و در آب وهوای شهری هم موثر باشد. کاهش اندک سرعت می تواند به صورت قابل توجهی در بهره وری سوخت موثر باشد. آژانس محیط زیست اروپا اظهار داشت: کاهش سرعت بزرگراه از ۱۲۰ به ۱۱۰ کیلومتر در ساعت می تواند ۱۲ تا ۱۸ درصد در صرفه جویی سوخت تأثیر داشته باشد.
خیلی از شهرهای اروپا درحال کاهش سرعت هستند، چونکه در ایمنی مسیرها و کیفیت زندگی هم تأثیر قابل توجهی خواهد گذاشت. شهرهای بروکسل (پایتخت بلژیک) و پاریس (پایتخت فرانسه) برای بهبود کیفیت هوا و کاهش آلودگی صوتی و تصادفات ترافیکی محدودیت ۳۰ کیلومتر در ساعت را وضع کرده اند. بخش حمل و نقل شورای شهر دوبلین (پایتخت ایرلند) می خواهد تا آخر سال ۲۰۲۱، همین کار را انجام دهد. دولت اسپانیا هم مقررات جدید ترافیکی، کاهش سرعت و افزایش جریمه ها را وضع خواهد نمود. کشور لوکزامبورگ در اروپا درحال گسترش مناطق با سرعت ۳۰ کیلومتر در ساعت است. همینطور سرعت کم برای ایجاد خیابان های قابل سکونت کلیدی است که در قلب برنامه ۲۰۳۰ برای توسعه پایدار قرار دارند و می توانند خیلی از اهداف آنرا تسهیل کنند.


تاثیر همه گیری
اقدامات ایمنی و بهداشتی ناشی از بیماری کووید-۱۹ منجر به ایده های جدیدی برای زیرساخت ها و استفاده از فضای عمومی خواهد شد. با ادامه مقابله جهانی با همه گیری، سرعت کمتر خودرو ها می تواند صدمه های شدید ترافیکی و فشار بر بیمارستان ها را کم کند. جزیره من (Isle of Man) در بریتانیا با داشتن تنها دو بیمارستان و جمعیت عموما سالمند، بیماری کووید- ۱۹ را محرکی برای کاهش سرعت مجاز در سرتاسر جزیره به ۴۰ مایل در ساعت عنوان کرده است و این تغییر به منظور به حداقل رساندن خطر احتیاج به بخش مراقبت های ویژه برای افراد تصادف کننده ضروری خواهد بود.
به صورت کلی، بیماری همه گیر کووید- ۱۹ دولت های جهان را مجبور کرده است که در حرکت، فضای شهری و سلامت تجدیدنظر کنند. رویکرد «خیابان ها برای زندگی» با هدف ایجاد بعضی از نوآوری های کلیدی دوران همه گیری بیماری کووید- ۱۹ در کوشش برای ایجاد آینده ای امن تر و پایدارتر منجر به تعریف مجدد ساختار حمل و نقل و توسعه شهری شده است که شامل سرعت کمتر برای تردد، فضای باز برای عابران پیاده، دوچرخه سواران و کودکانی که در پیاده روها بازی می کنند، خواهد بود.
از آنجائیکه همه گیری شهرها را وادار می کند تا خویش را تغییر دهند ما فرصت کوتاهی برای اختراع مجدد حمل و نقل شهری با پتانسیل عظیمی برای ایمنی جاده ها، بهداشت عمومی، اقدامات اقلیمی و محیط زیست خواهیم داشت و محدودیت های سرعت کمتر، هسته اصلی این تحول خواهد بود.
منبع:

1400/05/21
12:35:33
5.0 / 5
248
تگهای خبر: آلودگی , بهداشت , بو , تردد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است