مقصر آتش سوزی ترکیه که بود؟

مقصر آتش سوزی ترکیه که بود؟ گل بخر: 111 آتش سوزی در ترکیه منجر به مرگ حداقل 8 نفر و زخمی شدن بیش از 200 نفر شده اند.به گزارش گل بخر به نقل از خبر آنلاین، از روز چهارشنبه چندین منطقه جنگلی در جنوب ترکیه بطور پشت سر هم درگیر آتش سوزی های وحشتناکی شدند و چندین نفر فوت کردند.
به گفته مقامات محلی تا روز یکشنبه بیش از ۱۰۰ آتش سوزی در ترکیه رخ داده است که ۱۰۷ مورد آنها تحت کنترل قرار گرفته اند و پنج مورد از آنها در مناطق تورسیتی آنتالیا و موغلای ترکیه همچنان ادامه دارد، بطوریکه تعدادی از مکان های توریستی در این مناطق تخلیه شده اند.
وقوع آتش سوزی در جنگل های منطقه مدیترانه در این زمان از سال پدیده ای طبیعی است اما شدت آتش سوزی و اینکه پشت سر هم رخ داده اند، مسئولان کشور ترکیه را نسبت به عمدی بودن آن به شک انداخته است. بیشتر متخصصان هم انگشت اشاره را به سمت گرمایش جهانی گرفته اند.
ماجرا از کجا شروع شد؟
روز چهارشنبه بطور ناگهانی ۴۱ آتش سوزی سریالی در پنج استان جنوبی و سه استان در جنوب غربی و مرکز ترکیه آغاز شد و بگفته وزارت کشاورزی و جنگلداری ترکیه از آن زمان تا حالا ۱۱۱ آتش در مناطق مختلف ترکیه شعله ور شده است و همچنان شش مورد از آنها کنترل نشده اند.
براساس اطلاعات روزنامه های محلی ترکیه مناطقی که با این آتش سوزی های وحشتناک و مرگبار درگیر شدند از این قرار است:


روز پنجشنبه، بکیر پاکدمیرلی، وزیر کشاورزی ترکیه هنگام بازدید از این مناطق اظهار داشت که وضعیت کنترل شده است، بااینکه چهارشنبه شب آتش سوزی در منطقه ماناوگات ترکیه آغاز شد که وزش باد به سمت شهرهای مسکونی حرکت کرد و آتش ها نه فقط از کنترل خارج شدند بلکه شهرها را سوزاندند.
بعد از اینکه نیروهای ترکیه موفق به کنترل آتش سوزی این منطقه شدند، آتش در آکسکی شعله ور شد و این روند ترسناک متاسفانه تا امروز ادامه پیدا کرد.

فاجعه چه خسارتی داشت؟
آتش سوزی ها برای اهالی روستاهای کوچک مناطق مختلف ترکیه یک فاجعه آخرالزمانی را رقم زدند. موزین کاجار، یکی از این افراد به سی ان ان اظهار داشته بود: «حیوان هایمان سوختند، همه چیز مقرر است بسوزند؛ زمین هایمان، حیواناتمان و خانه هایمان. غیر از این چه چیزهایی داریم؟»
غیر از این ها، برخی افراد جانشان را هم از دست دادند. بگفته رسانه دولتی آنادلو ترکیه در این آتش سوزی های تا حالا هشت نفر کشته و بیش از ۲۰۰ نفر زخمی شدند. آخرین جان باختگان یک زوج ترکیه آلمانی بودند که جسد آنها در یک خانه پیدا شد. همین طور دو نفر از این جان باختگان آتش نشان بوده اند.


حتی خسارت های جانی این حادثه ممکن بود که چند برابر از این شود، در سمت دریای مدیترانه ترکیه ۱۱۴۰ نفر از منطقه توریستی بودروم با قایق تخلیه شدند.
ماناوگات در آنتالیای ترکیه، با بدترین نوع فاجعه در این آتش سوزی ها درگیر شد و حداقل سه نفر از کشته شده ها از این منطقه بودند. حداقل ۷۷ خانه در این منطقه خسارت دیدند و ۲هزار حیوان هم در مزرعه ها در آتش سوختند. یکی از ساکنان روستایی در این منطقه می گوید: «خانه پدرم سوخت. رفتند، رفتند، همه چیز رفتند.»
اکنون ۴هزار نیرو، شش هواپیما، نه هواپیمای بدون سرنشین یک هلیکوپتر بدون سرنشین، ۴۵ هلیکوپتر، ۵۵ خودروی سنگین و ۱۰۸۰ خودروی آب پاش درحال کار برای مهار شعله های آتش در مناطق مختلف ترکیه هستند.
علت شروع آتش سوزی ها چه بود؟
به گفته مسئولان ترکیه علت آتش سوزی های یک هفته اخیر در ترکیه همچنان درحال بررسی است، اما باتوجه به اینکه این حوادث بطور پشت سر هم در مناطق مختلف رخ داده اند آنها حدس می زنند که به دلیلهای عمدی یا حتی سیاسی این آتش ها در جنگل های ترکیه شعله گرفته باشند.
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه اظهار داشته بود: «این چیزی نیست که ما از آن عبور نماییم. بالاخره این آتش سوزی ها با توجه به این که در مناطق مختلف رخ دادند اما بطور هم زمان از ماناوگات تا مارماریس و بودروم را سوزاندند.» حتی تعدادی از رسانه های محلی ترکیه حزب کارگران ترکیه یا همان «پ ک ک» را مظنون اول این حوادث معرفی کردند.
اما از سمتی متخصصین اقلیمی معتقد هستند که افزایش شدید دما بخاطر گرمایش جهانی می تواند عامل این آتش سوزی ها باشد.
به گفته آنها یک موج گرمایی در بخش جنوبی اروپا با هوای گرم سمت آفریقا ترکیب شده است و منجر به آتش سوزی هایی در جنگل های در مناطق مختلف مدیترانه مثل ایتالیا و یونان شده است. دمای ۳۷ درجه ای، رطوبت زیر ۱۴درصد و بادهایی با سرعت ۵۰کیلومتر برساعت نقش مهمی در پخش آتش داشتند.
چاتای تاوسان اوغلو، پروفسور زیست شناسی و متخصص آتش سوزی در دانشگاه حاجت تپه آنکارا، معتقد می باشد که آتش سوزی در منطقه مدیترانه بطور سالانه اتفاق طبیعی است اما شدتی که امسال از آن دیده شد یک هشدار اقلیمی است. او به نیویورک تایمز می گوید: «بسیاری از آتش ها قابل خاموش شدند نیستند و با تاثیر بادهای خشک سرعت سوختن بیشتر شده است. این تازه نخستین نشانه از آن کاری است که تغییراقلیم با منطقه مدیترانه در آینده انجام می دهد.»
براساس تحقیقی که در سال ۲۰۱۸ در مجله نیچر انتشار یافته است، طبق بدترین سناریو ممکن برای گرمایش جهانی، با افزایش ۳ درجه ای دما دو برابر مساحت فعلی هرسال در جنوب اروپا خواهد سوخت.
مترجم: نیو صدر

47237


منبع:

1400/05/13
22:34:05
5.0 / 5
258
تگهای خبر: باد , بو , پخش , جنگل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است