5 نكته درباره انواع خشكسالی و نتایج آن

5 نكته درباره انواع خشكسالی و نتایج آن خشکسالی یکی از مهم ترین مخاطرات جوی است که به صورت خزنده در سطح جهان شکل گرفته است و به صورت منطقه ای عمل می کند و آخر آن نامعلوم وچگونگی وقوع و اثرات آن در هر ناحیه با ناحیه دیگر متفاوت می باشد.به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا با توجه به تشدید خشکسالی در ایران و احتمال تداوم به پنج نکته درباره خشکسالی بر مبنای اطلاعات مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران اشاره می شود:

* رخداد خشکسالی به سه مرحله مختلف تفکیک می شود. در ابتدا با کاهش بارش در یک منطقه یا حوضه آبریز «خشکسالی هواشناسی» رخ می دهد که کم شدن ورودی آب به پشت سدها از نخستین نتایج آن است.

* درصورتیکه کاهش بارش با افزایش دما همراه شود و تداوم یابد، تبخیر و تعرق زیاد می شود و نیاز گیاه به آب افزایش می یابد و در نتیجه «خشکسالی کشاورزی» بخصوص در بخش دیم حادث می شود. در این مقطع بخش کشت آبی با عنایت به بهره گیری از آب های زیرزمینی همچنان می تواند به حیات خود ادامه دهد.

* در حوزه آب، ضمن تشدید کاهش ورودی آب به پشت سد، خروجی آب به صورت تبخیر افزایش می یابد. درصورتیکه برداشت آب از منابع زیرزمینی برای مدت طولانی ادامه یابد، خشکسالی آبشناسی (هیدرولوژیک) به وقوع خواهد پیوست که اثرات منفی آن بسیار عمیق تر از دو خشکسالی قبلی است.

* متاسفانه در این مرحله است که عموم مردم از وقوع خشکسالی آگاه می شوند. در این هنگام خشکسالی آثار تخریبی خویش را در منطقه به جا می گذارد و کاهش خسارات ناشی از آن بسیار مشکل و پرهزینه است.

* پیامد این نوع خشکسالی از بین رفتن کشاورزی، تعطیلی فعالیتهای اقتصادی، مهاجرت صدمه دیدگان خشکسالی و شکل گیری معضلات اجتماعی و تهدیدات زیست محیطی به صورت منابع آلوده کننده است.

منبع:

1400/05/08
14:11:22
5.0 / 5
151
تگهای خبر: حیات , خشكسالی , گیاه , مدیریت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است