فرستاده اقلیمی آمریكا:

چین باید برای جلوگیری از تغییر اقلیم كره زمین كاری انجام دهد

چین باید برای جلوگیری از تغییر اقلیم كره زمین كاری انجام دهد گل بخر: جان کری، فرستاده دولت آمریکا در امور اقلیمی از چین خواسته است تلاش خود برای مهار کربن را عمق و سرعت ببخشد.


به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، به نقل از بی. بی. سی جان کری گفت، بدون کاهش تصاعد گازهای گلخانه ای از طرف چین، هدف جهانی برای محدود کردن افزایش دمای کره زمین به ۱.۵ درجه سانتیگراد، "عملا غیرممکن" خواهد بود.
کری گفت او قانع شده چین می تواند بیشتر تلاش کند و آمریکا مایل است برای تضمین یک آینده قابل قبول اقلیمی با این کشور همکاری کند.
وی گفت همه اقتصادهای عمده جهان حالا باید به کاهش قابل توجه تصاعد گازهای گلخانه ای تا سال ۲۰۳۰ تعهد دهند.
کری در باغ های گیاهشناسی کیو در لندن، قبل از نشست وزرای محیط زیست گروه ۲۰ در ادامه این هفته در ایتالیا، صحبت می کرد.
وی در اشاره به نشست مهم "کاپ ۲۶" در ماه نوامبر در شهر گلاسگو اظهار داشت که هرچند دشوار است اما "در کمتر از ۱۰۰ روز دیگر می توانیم ۱۰۰ سال آینده را نجات دهیم."
وی گفت حتی تعهداتی که در جریان توافق پاریس در سال ۲۰۱۵ و پس از آن داده شد موجب افزایش ۲.۵ تا ۳ درجه ای دما نسبت به دوران پیشاصنعتی خواهد شد.
او با اشاره به موج شدید گرما در تابستان امسال در کانادا و آمریکا و سیل شدید در اروپا اظهار داشت: "همین الان با افزایش ۱.۲ درجه ای دما شاهد نتایج چشم گیر گرمایش هستیم."
او اضافه کرد: "حتی تامل درباره چیزی دو برابر این افزایش یعنی پذیرش فاجعه."
کری تلاش برخی کشورها برای ساختن نیروگاه های تازه زغالی را سرزنش کرد و با زبانی گزنده به کشورهایی اشاره نمود که هنوز درحال قطع غیرقانونی جنگل های حاره ای هستند.
او اظهار داشت: "آنها بطور همزمان مشغول بریدن ریه زمین، نابود کردن تنوع بی همتای زیستی در آنجا و بی ثبات کردن اقلیم زمین هستند."
ناظران می گویند که منظور کری احیانا برزیل و اندونزی است.
کری به ویژه به چین اشاره نمود و اظهار داشت که این کشور حالا "بزرگترین عامل تغییر اقلیم در جهان است."
چین گفته است که میزان تصاعد این کشور تا ۲۰۳۰ به اوج خواهد رسید و پس از آن روند نزولی را شروع خواهد کرد، اما فرستاده آمریکا اظهار داشت که این کافی نیست.
او هشدار داد: "اگر چین به برنامه فعلی بچسبد و تصاعد آن در سال ۲۰۳۰ به اوج برسد، در آن صورت باقی جهان باید تصاعد خودرا تا ۲۰۴۰ یا حتی ۲۰۳۵ به صفر برساند. هیچ راه دیگری نیست به جهت اینکه بدون کاهش لازم از طرف چین، حفظ افزایش ۱.۵ درجه ای دما ممکن نیست. شراکت و رهبری چین در مورد این مساله که دارای تبعات فوق العاده بین المللی است لازم است."
کری گفت او قانع شده که چین می تواند از اهدافی که برای خود تعیین کرده فراتر برود و باوجود اختلافات دیپلماتیک، آمریکا مشتاق همکاری است.
او همین طور اظهار داشت که همه اقتصادهای بزرگ دیگر جهان هم باید تلاش ها را تشدید کنند و اهداف و طرح های بلندتری را برای دهه آینده در پیش گیرند.
این درحالی است که مطالعات نشان می دهد کشورهای گروه ۲۰ همچنان به پشتیبانی از سوخت های فسیلی ادامه می دهند که با اهداف توافق پاریس در تضاد است.
به نوشته "فکت نامه سیاست اقلیمی" که سازمان خبری بلومبرگ منتشر نموده کشورهای گروه ۲۰ از ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ میزان تصاعد خودرا ۱۰ درصد کاهش دادند. با این وجود هشت کشور همچون آمریکا، کانادا و استرالیا حمایت مالی از نفت، زغال و گاز را در این دوره زیاد کردند.
کری هفته پیش به مسکو سفر کرده بود که طی آن مقام های دو کشور تاکید نمودند مساله تغییر اقلیم جزو منافع مشترک آنهاست. ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه اظهار داشت که مسکو "اهمیت زیادی" برای نائل آمدن به اهداف توافق پاریس قائل است.
کری در ماه مه با این اظهار نظر که لازم نیست آمریکایی ها عادات مصرفی خود مثل خوردن گوشت قرمز را عوض کنند با انتقاد برخی دانشمندان مواجه گردید.
منبع:

1400/04/31
14:43:06
5.0 /5
330
تگهای خبر: باغ , بو , جنگل , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است