چگونه سبزترین دانشگاه ایتالیا انرژی مورد نیاز خودرا تامین می كند؟

چگونه سبزترین دانشگاه ایتالیا انرژی مورد نیاز خودرا تامین می كند؟ خراسان رضوی دانشگاه یونیکال کالابریا در ایتالیا، با وسعتی بیش از 200 هکتار، بزرگترین پردیس دانشگاهی ایتالیا و یکی از سبزترین پردیس های اروپاست.


به گزارش یورونیوز، حدود ۳۰ هزار دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند که حدود هزار نفر آنان دانشجوی خارجی هستند. این مکان تمام موارد مورد نیاز یک دانشگاه مدرن ازجمله فضای سبز، سالن مطالعه، کلاس های درس، آزمایشگاه ها و یک سیستم جدید انرژی سبز را دارد.
در سالهای اخیر این دانشگاه شیوه تولید و مصرف انرژی را متحول کرده و انرژی گرمایی زمین، انرژی فتوولتائیک و انرژی خورشیدی را برای تولید انرژی پاک و ایجاد یک پردیس سبزتر ترکیب کرده است. این امر همین طور سبب شده است تا این دانشگاه سالانه بیش از نیم میلیون یورو در هزینه انرژی خود صرفه جویی کند.
نیکولا لئونه، رییس دانشگاه کالابریا اظهار نمود: ساختن یک پردیس پیشرفته در کالابریا چالش بزرگی بود.
بگفته وی کالابریا یکی از فقیرترین مناطق اروپاست و منابع زیادی ندارد. اما این دانشگاه توانسته است از بودجه تخصیص داده شده کمیسیون اروپا بهره ببرد. کل بودجه برای این تحول در انرژی مصرفی، ۱۸ میلیون یورو بود که ۷۵ درصد آن توسط سیاست انسجام اروپا تامین شده است.
در محوطه دانشگاه ۹۶ ساختمان مکعب مانند ازطریق یک پل مرکزی به هم متصل شده اند. این ساختمان ها ازطریق یک سیستم هوشمند از ۳۳ هزار لامپ ال ای دی کنترل ازراه دور روشن می شوند. این سیستم به تنهایی انتشار دی اکسیدکربن را به میزان زیادی می کاهد.
همین طور این دانشگاه انرژی زمین را با بهره گیری از یک سیستم ژئوترمال و انرژی خورشیدی را با بهره گیری از پنل های خورشیدی و فتوولتائیک مهار می کند. مدیریت انرژی در ایجاد یک پردیس سبز، لازم است و این مدیریت چیزی فراتر از اندازه گیری دماست.
ویتوریو فرارو، مدیر انرژی دانشگاه توضیح می دهد که سیستم فتوولتائیک نصب شده در سراسر پل سبب شده این پردیس انتشار دی اکسیدکربن را حدود ۹۰۰ تن در سال کم کند. همین طور سیستم ال ای دی این انتشار را حدود ۸۰۰ تن در سال و پمپ های حرارتی ژئوترمال، حدود ۹۰ تن در سال کاهش داده اند.
بوم شناسی در محوطه دانشگاه بسیار مهم می باشد. سنسورهای حرکتی چراغ کلاس های درس را روشن و خاموش می کنند تا از هدر رفتن انرژی جلوگیری نمایند. پل دو کیلومتری مرکزی نیز تنها با دوچرخه یا پیاده قابل عبور است.
دانشجویان از آنچه در کلاس یاد می گیرند و در عمل نیز پیاده می کنند، بسیار راضی و قدردان دانشگاه هستند. والنتینا، دانشجوی مهندسی انرژی بیان می گوید: «وقتی وارد این دانشگاه می شوید حتی اگر در همین حوالی زندگی کنید انگار به شهر دیگری آمده اید. ما آموخته ایم که کارهای بسیار کوچک نیز می تواند اثرات زیست محیطی زیادی داشته باشد.»
دانشگاه یونیکال کالابریا علاوه بر یک مرکز آموزش عالی با برنامه های مختلف علمی و تحقیقاتی، یک مثال عالی بعنوان پردیسی سبز در سراسر جهان است.1400/04/17
13:13:43
5.0 /5
445
تگهای خبر: بو , دانش , زندگی , فضای سبز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است