رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری خبر داد

فرسایش آبی و بادی سالانه بیشتر از ۳۷ تن خاك در اراضی كشور

فرسایش آبی و بادی سالانه بیشتر از ۳۷ تن خاك در اراضی كشور به گزارش گل بخر خوزستان رئیس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور ضمن اشاره به شرایط خشک و نیمه خشک کشور اظهار داشت: حالا متوسط بارندگی در کشور یک سوم متوسط بارش جهانی است، فرسایش آبی بیشتر از ۱۶ تن در هکتار در سال و فرسایش بادی بیشتر از ۲۱ تن در هکتار در سال است.مسعود منصور در نشست ستاد مدیریت بحران خوزستان با مبحث احیای کانون های ریزگرد و نخیلات شادگان که امروز (۱۳ خردادماه) در استانداری خوزستن برگزار شد، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره امام خمینی(ره)، اظهار نمود: کشور ما خشک و نیمه خشک است؛ حالا متوسط بارندگی در کشور یک سوم متوسط بارش جهانی است، فرسایش آبی بیشتر از ۱۶ تن در هکتار در سال و فرسایش بادی بیشتر از ۲۱ تن در هکتار در سال است.

به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، وی ادامه داد: ۴۵۰ شهر و بیشتر از ۸ هزار و ۶۰۰ روستا در معرض سیلاب هستند. در ۲۰ سال گذشته بیشتر از ۳ هزار و ۵۰۰ سیل داشتیم که هر سیل بیشتر از ۴۰۰ میلیاردریال خسارت به بار آورد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: فرونشست زمین یک پدیده نوظهور و جدی برای کشور ما است؛ در عمده عرصه های بیابانی کشور، سالانه ۱۲ تا ۳۰ سانتیمتر فرونشست داریم که همه آن، اخطار است. ۴۰۸ دشت هم ممنوعه داریم. این مسئله، از امنیت غذایی مهم تر است.

وی ضمن اشاره به خسارت واردشده به زیرساخت ها به علت وقوع ریزگردها، خاطرنشان کرد: پژوهشها نشان می دهند که هجوم شن های روان و ریزگردها، سالانه ۳ هزار میلیارد تومان به سکونتگاه ها، زیرساخت ها و اراضی کشاورزی خسارت وارد می کنند. از حدود ۳۰ میلیون هکتار که در معرض بیابانی شدن هستند، ۱۴ میلیون هکتار بحرانی و ۷ میلیون هکتار کانون بحران هستند.

منصور اظهار داشت: در استان خوزستان حدود ۵۲۱ هزار هکتار عرصه بیابانی داشتیم؛ متاسفانه ۳۵۰ هزار هکتار کانون های جدید بوجود آمده و این کانون ها تبدیل به کانون ریزگردها شده اند.

وی اضافه کرد: از این ۳۵۰ هزار هکتار با کارهایی که انجام شد، حدود ۱۶۰ هزار هکتار تثبیت شده و حدود ۷۰ کیلومتر کانال اصلی و ۶۰ کیلومتر کانال فرعی آبرسانی بوجود آمده است. یکی از رسالت های اساسی ما این است که اجازه ندهیم که وضعیت قبل، باردیگر به این عرصه ها بازگردد.

رئیس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور اظهار داشت: در مجموع تابحال ۸۱ هزار هکتار در خوزستان نهال کاری شده است. حدود ۱۵۰ هزار هکتار هم با ایجاد بادشکن مهار شده اند و حدود ۸۵ هزار هکتار هم مالچ پاشی شده اند. البته با عنایت به پروتکل جدید، خوزستان دیگر مشمول عملیات جدید مالچ پاشی نیست.

وی ضمن اشاره به مدیریت ۱۶ هزار هکتار دیگر از این عرصه ها، افزود: ۱۶ هزار هکتار مدیریت روان آب شدند که یکی از کارهای خوب است؛ وقتی پوشش گیاهی ایجاد شود طبیعتا مهار ریزگرد هم انجام می شود. این روش، کم هزینه است و احتیاج به مراقبت ندارد.

منصور خاطرنشان کرد: ما یک کمیته استانی گرد و غبار و یک ستاد ملی گرد و غبار داریم؛ آنچه تابحال انجام شده یا باید صورت گیرد، با تایید این ستاد بوده است و هیچ دستگاهی سرخود کاری انجام نداده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با تکیه بر اهمیت مشارکت مردم، خاطرنشان کرد: مشارکت مردم در طرح ها یک اصل است؛ بهرحال ما تا ابد نمی توانیم از پوشش گیاهی که به عزصه ها بازگشته است با اعتبارات دولت مراقبت نماییم ازاین رو مردم باید در این طرح ها مشارکت کنند.

وی اضافه کرد: عرصه های شکننده اگر تحت کشت دیم قرار گیرند و با یک خشکسالی مانند سال جاری مواجه شوند، نه تنها هیچ عایدی برای مردم نخواهد داشت بلکه خود تبدیل به کانون گرد و غبار می شوند. مردم می توانند در چارچوب طرح های گیاهان دارویی مشارکت کنند نه این که به صورت غیر مجاز یک کشت دیم ایجاد کنند. این گونه طرح ها نه تنها پایداری بیشتر دارد و وابستگی کمتری به آب خواهد داشت بلکه عایدی بیشتری هم خواهند داشت.

منصور اظهار داشت: مدل ما برای عرصه های بیابانی این است که پوشش گیاهی باید به بیابان ها برگرد اما اصل کار این است که جوامع محلی در این طرح ها مشارکت کنند چونکه این مشارکت، اهمیت بسیاری دارد. مردم در طرحی شرکت می کنند که پایداری بیشتری دارد و وابستگی به آب ندارد. این عرصه ها پیش از این بیابانی نبوده اند اما به علت نبود مدیریت صحیح، استفاده بی رویه و حذف پوش گیاهی تبدیل به بیابان شده اند اما باید کاری کرد که باردیگر پوشش گیاهی بازگردد.

وی بیان نمود: با حفظ مشارکت مردم در این طرح، پروژه ها را اجرا خواهیم کرد. ایستگاه های پایش گرد و غبار در استان خوزستان هم تا سه ماه آینده حتما راه اندازی شود. در مورد زراعت چوب هم استان خوزستان مستعد است.

منبع:

1400/03/14
13:28:27
5.0 /5
663
تگهای خبر: امنیت , باد , بارندگی , بو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است