در نشست هم اندیشی پیشگیری از حریق در همدان مطرح شد؛

كوهنوردان بهترین افراد برای كمك به مدیریت حریق

كوهنوردان بهترین افراد برای كمك به مدیریت حریق به گزارش گل بخر همدان رئیس اداره مدیریت حریق سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور اعلام نمود: مطابق استانداردهای جهانی حریق، امکان مهار و کنترل آتشسوزی بدون همراهی و همکاری مردم وجود ندارد و دراین میان کوهنوردان بهترین افراد برای کمک به حوزه مدیریت حریق هستند.


مهرداد اکبریان سه شنبه ۱۱ خردادماه در نشست هم اندیشی جلوگیری از حریق در همدان، بیان نمود: این سازمان در حوزه مدیریت و مهار حریق تنهاست و برای موفقیت بیشتر و بهتر در این حوزه نیازمند همراهی و همکاری همه نهادها بخصوص جوامع محلی است.
وی ادامه داد: مطابق استانداردهای جهانی حریق، امکان مهار و کنترل آتشسوزی بدون همراهی و همکاری مردم وجود ندارد و دراین میان کوهنوردان بهترین افراد برای کمک به حوزه مدیریت حریق هستند.
اکبریان با تاکید بر لزوم آموزش گروه های مختلف در زمینه مهار حریق، اظهار نمود: جان باختن افراد در جریان کوشش برای مهار حریق ناشی از ضعف آموزش و نبود هماهنگی است چونکه نداشتن شناخت کافی از رفتار آتش و خطرات احتمالی آن، مدیریت و مهار حریق را با چالش و مشکل جدی مواجه می کند.
وی افزود: مؤلفه آموزش از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد بگونه ای که کوهنوردان باید بدانند نوع آتشسوزی در یال شمالی با یال جنوبی منطقه زاگرس متفاوت می باشد و مهار هر یک از آنها نیازمند روش ها و اقدامات خاصی است.
اکبریان تاکید کرد: بروز آتشسوزی در عرصه های منابع طبیعی یک امر طبیعی و اجتناب ناپذیر است و هیچ وقت ضعف تلقی نمی گردد اما کشف و مهار دیرهنگام آتش با وسایل موجود به واقع یک ضعف جدی به حساب می آید.
وی راه اندازی سامانه همیار طبیعت را زمینه ای برای ساماندهی دوستداران منابع طبیعی عنوان نمود و خاطرنشان کرد: تجهیزات مورد نیاز برای حریق را به جای انبار باید در محل های نزدیک به مناطق صدمه پذیر واقع در روستاها نگهداری کرد تا در صورت نیاز دسترسی به تجهیزات آسان باشد.
رئیس اداره مدیریت حریق سازمان منابع طبیعی اظهار داشت: کنترل حریق همیشه نیازمند رفتار تهاجمی نیست بلکه این اقدام بیشتر مواقع احتمال صدمه به فرد را زیاد می کند ازاین رو باید با در پیش گرفتن رویکرد آموزشی، راهبرد را از تهاجمی به تدافعی و پیشگیرانه هدایت کرد و با انجام کوچکترین کار همچون ایجاد «آتش بُر» دامنه حریق را محدود نماییم.
وی مطرح کرد: وسعت اراضی منابع طبیعی و سخت گذر بودن این مناطق همچون چالش های منابع طبیعی است و ورود به عرصه مهار آتش بدون توجه به مؤلفه آموزش یک ضعف به حساب می آید.
مدیرکل دفتر آموزش، ترویج و مشارکت ‎های مردمی سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور هم اظهار داشت: در جهت جلب مشارکت و همراهی مردم برای حفاظت از عرصه های طبیعی، بخشی از وظایف و فعالیتهای این سازمان به تشکل های مردم نهاد واگذار شده است.
حسین میرزایی اضافه کرد: جهت استفاده از ظرفیت قانونی و توانمندسازی تشکل های مردم نهاد، سال قبل ۴۳۰ قرارداد واگذاری کار به تشکل ها و نهادهای مردمی منعقد و بخشی از کارهای اجرایی در مجموع به ارزش ۷۰ میلیارد تومان اعتبار به تشکل ها و نهادهای مردمی واگذار شد.
وی با اشاره به اینکه جلب مشارکت مردم یک راهبردی الزامی است، اظهار نمود: در همین ارتباط سال قبل بیشتر از ۴۰۰ نهاد مردمی فعال در حوزه محیط زیست و منابع طبیعی بعنوان تشکل های دوست دار طبیعت، سازماندهی شدند.
مدیرکل دفتر آموزش، ترویج و مشارکت های مردمی سازمان جنگلها تاکید کرد: جلب مشارکت های مردمی یکی از راهبردهای اصلی سازمان جنگلها است چونکه وسعت منابع طبیعی به صورت تقریبی به اندازه کل کشور است و همه مردم به شکل های مختلف با منابع طبیعی در ارتباط هستند.
وی بیان نمود: استفاده از ظرفیت و مشارکت مردم در سطح مدارس، روستاها و مناطق عشایری و شهری هم نمود پیدا کرده و در همین ارتباط سال قبل ۹۷ هزار نفر بعنوان همیار طبیعت در سامانه مربوطه ثبت نام کردند.
میرزایی با اشاره به اینکه شمار همیاران طبیعت تا آخر سال جاری به ۲۰۰ هزار نفر خواهد رسید، اضافه کرد: این افراد در چارچوب سه گروه دانش آموزی، مروج و محافظ طبیعت سازماندهی می شوند.
وی مطرح کرد: بیشتر از ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای جلب مشارکت های مردمی، ترویج و آموزش نیاز است که در بهترین حالت ۲۰ درصد این رقم در سال محقق می شود، سال قبل از این سرفصل ۱۷ میلیارد تومان برای بحث آموزش به سازمان جنگلها اختصاص داده شد.
میرزایی افزود: بخشی از کار سازمان جنگلها با دستگاههای اجرایی به اشتراک گذاشته و تفاهمنامه هایی در این راستا منعقد شده که برای نمونه با آموزش و پرورش و نهضت سوادآموزی تفاهمنامه ملی برای فعالیت دانش آموزان در چارچوب اردوهای فرهنگی برای حضور در عرصه های منعقد شده است.
به نقل از ایشان، سال قبل ۲۰ هزار همیار طبیعت از بین دانش آموزان علاقه مند به منابع طبیعی جذب شدند که این افراد می توانند بعنوان سفیران انفال در خانواده و جامعه کمک کنند.
به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، جلسه هم اندیشی جلوگیری از حریق در عرصه های منابع طبیعی با حضور مدیران سازمان جنگلها، یگان حفاظت منابع طبیعی، مدیریت بحران و هیئت های کوهنوردی استانهای چهارمحال و بختیاری، همدان و لرستان به مدت دو روز در شهر همدان برگزار می گردد.
منبع:

1400/03/12
12:05:41
5.0 /5
885
تگهای خبر: بو , جنگل , دانش , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است