فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خبر داد

صرف نیمی از بودجه یگان حفاظت محیط زیست برای خرید موتور

صرف نیمی از بودجه یگان حفاظت محیط زیست برای خرید موتور در پی حوادث روی داده در هفته های اخیر برای یک محیط بان و یک جنگل بان، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست از محیط بانان خواست که برای حفظ جان خود و کاهش حوادث، قانون به کارگیری سلاح را بارها و بارها بخوانند و با دقت اجرا کنند.به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا سرهنگ جمشید محبت خانی با تاکید بر لزوم اجرای دقیق پروتکلهای حفاظتی و حفظ جان محیط بانان اظهار داشت: رویکرد ما در حوزه مدیریت یگان حفاظت، حفظ جان و سلامت نیروی انسانی است. بعد اصلی حوزه مدیریت یگان حفاظت محیط زیست، نیروی انسانی یعنی محیط بانان هستند.

وی افزود: تمام تلاشم را از لحظه ورود به سازمان انجام دادم که جان محیط بانان را حفظ نماییم و هنگام ماموریت اتفاقی برای آنان نیافتد چونکه ماموریت محیط بانان خطیر و مقدس است و حدودا جامعه ای که روبروی محیط بانان قرار می گیرند، همه مسلح هستند؛ به عبارت دیگر محیط بانی، کاری مسلحانه است و در سالهای قبل همانگونه که دیدید هم شهید و هم جانباز داشتیم.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای کاهش حوادث محیط بانان اظهار داشت: برای آموزش محیط بانان اقدام کردیم که اگر خدایی نکرده لازم شد از سلاح استفاده کنند، بتوانند از خودشان دفاع کنند. محیط بانان را با هماهنگی نیروی انتظامی در حوزه قوانین به کارگیری سلاح آموزش دادیم. سلاح را با برگ ماموریت، شوکر، گاز اشک آور و... را نیز در اختیار محیط بان قرار دادیم تا جان محیط بان هنگام مواجهه با جرم و مجرم چه در بحث محیط زیست و چه در بحث شکار چی بدون مجوز در خطر نباشد.

محبت خانی افزود: حتی ممکنست گونه حیات وحش به محیط بان حمله کند و وی مجبور شود از اسلحه استفاده نماید البته در چند سال اخیر اصلا چنین موردی نداشتیم.

وی با اشاره به هزینه ای که برای پرورش هر محیط بان صرف می شود و از طرف دیگر ارزش بسیار بالای تجربه به دست آمده هرد یک از این افراد اظهار داشت: نباید به آسانی محیط بانی که پنج، ۱۰، ۲۰ یا ۳۰ سال خدمت کرده است را از دست بدهیم یا محیط بان گرفتار نقص عضو شود.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست با تاکید بر این که راهکارهای مختلفی را اتخاذ کردیم تا حوادث به حداقل برسد، اظهارکرد: متاسفانه چند روز پیش متوجه شدیم دو شکارچی بی رحمانه، محیط بان عزیزی را در پناهگاه حیات وحش قمیشلو مورد ضرب و شتم قرار دادند. هر دو شکارچی شناسایی شدند و باتوجه به هماهنگی ای که در این سال ها بین یگان حفاظت محیط زیست با نیروی انتظامی به وجود آمده است، یکی از مجرمان دستگیر شده است و امیدواریم به زودی نفر دوم نیز دستگیر شود.

محبت خانی با اشاره به این که محیط بان مذکور از ناحیه سر و صورت مورد ضرب و شتم قرار گرفته است، اظهار داشت: این فرد از محیط بانان با سابقه و خوشنام با ۳۰ سال سابقه خدمت است. امیدوارم هر چه زودتر سلامتی خودرا به دست آورد و کنار خانواده اش بازگردد.

وی با اشاره به این که جرایم مختلفی برای شکار بدون مجوز، قاچاق چوب و... وجود دارد، اظهار نمود: نباید نگاه ما تنها به مجازات باشد، باید نگاه اجتماعی به مساله داشته باشیم و ببینیم چه کاری باید انجام دهیم که مجرم نداشته باشیم. می توان راهکاری را اتخاذ نمود.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست افزود: فردی که برای ارتکاب جرم می آید، درصدی احتمال می دهد که دستگیر نمی گردد، اگر بداند دستگیر می شود، ورود نمی نماید. فرد به سبب قوانین ضعیف دست به جرم نمی زند بلکه بیشتر به این فکر می کند که دستگیر نمی گردد، محیط بان نمی بیند یا اگر ببیند فرار می کند.

محبت خانی با تاکید بر مشکل کمبود تعداد محیط بان اظهار داشت: درصدد هستیم امسال با هوشمندسازی حوزه محیط بانی، رصد منطقه را بهبود بخشیم.

حفاظت از محیط زیست هوشمند می شود

وی با اشاره به تجربه خود در ناجا اظهار داشت: پایش را با کوادکوپتر انجام می دادیم. در حوزه محیط بانی تا حالا کمبود اعتبار اجازه به کارگیری کوادکوپتر را نداده است. تلاش می نماییم کوادکوپترهای حرفه ای، تعریف شده و بومی سازی داشته باشیم که محیط بانان استفاده کنند. وقتی پارکی را می توانیم به میزان وسیع توسط کوادکوپتر بومی سازی پوشش دهیم، هم نیروی انسانی حفظ می شود و هم پیشگیری خیلی بهتر صورت می گیرد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست با اشاره به بازدارندگی بسیار پایش جاده ها و اتوبان ها بوسیله دوربین راهنمایی و رانندگی و کاهش ارتباط فیزیکی پلیس و مردم در پی استفاده از این دوربین ها اظهار داشت: ما می توانیم بوسیله دوربین های مداربسته و استفاده از کوادکوپترهای بومی سازی شده با برداشتن شماره پلاک، چهره زنی و شناسایی افراد متخلف، مدرک نیز داشته باشیم و بوسیله سی دی یا فلش مدارک را ارائه و با پرونده خوبی متخلف را تحویل مقام قضایی دهیم.

محبت خانی همین طور با تاکید بر این که می توانیم کوادکوپتر را مسلح نماییم، اظهار داشت: کوادکوپتر دیگر اشتباه نمی نماید. یعنی اگر نیاز باشد و به لحظه ای برسیم که با کوادکوپتر مثلا لاستیک یک ماشین را بزنیم، این کار بدون خطا انجام می شود. چه بسا محیط بانی را داریم که لاستیک ماشین را هدف گرفته اما تیر به بدن سرنشین خورده و فوت کرده است.

تخصیص ۷۰ میلیارد تومان اعتبار برای البسه محیط بانان، هوشمندسازی و اطفای حریق

وی با اشاره به این که امسال بیش از ۱۴۰ میلیارد تومان بودجه برای یگان حفاظت محیط زیست اختصاص داده شده است، اشاره کرد: ۵۰ درصد این بودجه را صرف خرید موتور می نماییم چون به شدت بحران ناوگانی خودرویی و موتور در محیط بانی داریم. امیدواریم مشکل کمبود موتور را در نیمه اول سال حل نماییم. مابقی بودجه را نیز صرف البسه، هوشمندسازی و اطفای حریق می نماییم. امسال قدم خوبی در زمینه هوشمند سازی برمی داریم.

محبت خانی در ادامه اظهار داشت: خصوصاً برای رفع چالش های معیشتی قدم خوبی برداشته شد و به دنبال بهبود شرایط هستیم. همیشه خواهشم از محیط بانان این است که حتما قوانین مربوط به حوزه ضابط قضایی خاص خودشان را (محیط بان ما ضابط خاص دادگستری است) مطالعه کنند. محیط بانی شغلی است که در آن محیط بان سلاح به دست می گیرد. حتما با آنکه چهره به چهره آموزش دادیم، همیشه قانون به کارگیری سلاح که شامل حال محیط بانی می شود را بخوانند، بخوانند، بخوانند و بخوانند و اگر نیاز شد در جایی بعنوان آخرین راه حل از سلاح استفاده بکنند حتما وفق قانون باشد، نه یک قدم این سو و نه یک قدم آن سو.

وی ادامه داد: یک خواهش دیگر من از محیط بانان، آموزش است. در برنامه بلندمدت من بارها گفته ام محیط بانان معلمان فرهنگی سازمان هستند و باید باشند. هرجا در جمعی نشستند، خواهش می کنم بحث حفظ محیط زیست را پیگیری کنند و به بچه های کوچک آموزش دهند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست اشاره کرد: خود محیط بان باید کمک نماید که همه مردم به سمت محیط زیست بیایند و ارزش محیط زیست را بدانند. کمک کنند تا ۸۰ میلیون محیط بان شکل بگیرد. درواقع شعار ۸۰ میلیون محیط بان باید به دست باکفایت محیط بانان اتفاق بیفتد. بزرگ ترین خواهش من این است که محیط بانان در تحقق شعار ۸۰ میلیون محیط بان به ما کمک کنند.
1400/03/10
10:42:21
5.0 /5
644
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است