اخطار هواشناسی نسبت به وقوع رگبار و رعد و برق در نقاط مختلف كشور

اخطار هواشناسی نسبت به وقوع رگبار و رعد و برق در نقاط مختلف كشور سازمان هواشناسی از وقوع رگبار و رعد و برق در ۱۷ استان کشور اطلاع داد و نسبت به اجتناب از تردد و توقف در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها و خودداری از شنا در سواحل شرقی چابهار سفارش کرد.به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ آورده است: وقوع رگبار و رعد و برق، گاهی وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک امروز (اول خردادماه) برای شمال استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل، یکشنبه (۲ خردادماه) برای استان های آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، زنجان، همدان، مرکزی، قزوین، البرز، قم، غرب اصفهان، غرب یزد، لرستان، زنجان، ارتفاعات در استان های گیلان، مازندران و تهران، دوشنبه (۳ خردادماه) برای شمال آذربایجان شرقی، زنجان، ارتفاعات استان های مازندران، البرز و تهران و سه شنبه (۴ خردادماه) برای استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان، کردستان، همدان، مرکزی قزوین، البرز، تهران و قم پیشبینی می شود.

در این شرایط جوی احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب مسیل ها و رودخانه ها وجود دارد ازاین رو سازمان هواشناسی نسبت به حفظ فاصله و تقویت سازه های موقتی، اجتناب از تردد و توقف در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، احتیاط در چرای دام ها در مراتع در مقابل صاعقه و در مجاورت رودخانه ها و مسیل ها سفارش می کند.

سازمان هواشناسی با صدور اخطار زردرنگ دیگری ضمن پیشبینی وقوع رگبار باران همراه با رعد و برق و وزش باد شدید موقتی با احتمال وقوع تگرگ یکشنبه (۲ خردادماه) در شمال آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، همدان، مرکزی و ارتفاعات و دامنه در استان های زنجان، قزوین، البرز، تهران، مازندران، گیلان، دوشنبه (۳ خردادماه) در شمال آذربایجان غربی و شمال آذربایجان شرقی و سه شنبه (۴ خردادماه) در استان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، زنجان، اردبیل، گیلان، مازندران و ارتفاعات و دامنه در استان های همدان، مرکزی، قم، قزوین، البرز، تهران، لرستان، چهارمحال و بختیاری، اصفهان آورده است: در این شرایط جوی صدمه رسیدن به محصولات کشاورزی و برخورد صاعقه به دام ها دور از انتظار نیست.

سازمان هواشناسی خودداری دامداران و عشایر از عبور در ارتفاعات، توقف در حاشیه رودخانه‏ ها و مسیل‏ ها، استقامت نهال های تازه کشت شده با نصب قیم جهت مقاومت در مقابل باد، محافظت از باغات به علت احتمال وقوع تگرگ، استقامت و ترمیم سقف گلخانه ها در مقابل وزش باد، خودداری از محلول پاشی و سم پاشی باغات و مزارع، خودداری از انجام آبیاری جهت پیشگیری از سست شدن ریشه گیاهان به علت باد، پیشگیری از ورود آب گل آلود به استخرهای پرورش ماهی و جمع آوری نهاده های کشاورزی از روی زمین به علت شرایط نامساعد جوی را سفارش می کند.

سازمان هواشناسی با صدور اخطار نارنجی رنگ آورده است: وقوع رگبار و رعد و برق، وزش باد شدید و احتمال وقوع تگرگ فردا (۲ خردادماه) برای شمال آذربایجان شرقی و اردبیل پیشبینی می شود. در این شرایط بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه ها و مسیل ها، صاعقه و برق گرفتگی، احتمال وقوع سیلاب و آبگرفتگی معابر عمومی دور از انتظار نیست ازاین رو نسبت به اجتناب از تردد و توقف در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، احتیاط دربرابر خطر صاعقه و برق گرفتگی سفارش می شود.

سازمان هواشناسی در اخطار زرد رنگ دیگری ضمن اشاره به مواج شدن شرق دریای عمان از فردا تا سه شنبه (۲ تا ۴ خردادماه)، افزایش ارتفاع موج دریا تا حدود ۲ تا ۳ متر در ساحل چابهار و فراساحل واقع در شرق دریای عمان را پیشبینی کرده است ازاین رو احتمال صدمه رسیدن به شناورهای کوچک و تورهای ماهیگیری وجود دارد و این سازمان نسبت به خودداری از به کارگیری شناورهای کوچک تفریحی، پرهیز از شنا در سواحل شرقی چابهار سفارش می کند.

به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیشبینی می شود که پدیده ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب شود. اخطار نارنجی برای آماده باش دستگاههای مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می شود. هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که امکان دارد در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد نماید. این اخطار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از طرفی مسؤلان هم در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع:

1400/03/01
21:11:31
5.0 /5
713
تگهای خبر: آبیاری , باد , باران , باغ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است