قطع هزار درخت در روستایی در كرمان

قطع هزار درخت در روستایی در كرمان به گزارش گل بخر هزار درخت در روستایی در کرمان قطع شدند و هنوز علت این اتفاق و مقصرینش مشخص نیستند.نیو صدر: حدود دو هفته پیش اختلافات محلی در یک روستاهای کرمان منجر به مرگ حدود هزار درخت شد؛ درختانی که بعضی از آنها سال ها عمرشان بود و حالا توسط افرادی نامعلوم تکه تکه شده اند.
این اتفاق روز ۱۶ اردیبشهت در روستای چهرن در ۲۵کیلومتری در شهرستان رابر رخ داد. زمانی که اهالی روستا برای مراسم شب قدر در شهر بودند، گروهی شبانه، احیانا وارد روستا می شوند و درختان زیادی را قطعه قطعه کرده و حتی به لوله های آبرسانی هم رحم نمی کنند.
این درخت ها که بعضی از آنها تا ۱۵ سال عمر داشتند، ۱۲ مالک داشتند و تصویر غمگین باقی مانده از آنها سبب شده است تا بسیاری فکر کنند این اتفاق به شکل عمدی رخ داده است.
«انگار مغول ها حمله کرده بودند»
کاووس نگینی، یکی از مالکان به خبرآنلاین می گوید: «واقعا انگار مغول ها حمله کردند، اینکه درخت را ۶ تکه می کنند چه معنایی می دهد؟ این قطعه قطعه کردن درختان خیلی ناراحت کننده بود، دلم سوخت که یک موجود زنده ۱۵ ساله به این شکل نابود شود. لوله های آب رسانی را ۲۰ سانتی متر ۲۰ سانتی متر قطعه کردند حتی یک سری از لوله ها و درختان جوان تر را بردند. مشخص است که این کار را کردند تا ما بعدا هم نتوانیم آنجا را آباد نماییم و باردیگر درختکاری انجام بدهیم. هدفشان این بود که این درخت ها کاملا نابود شوند و بعدا کاشته نشوند.»
نتیجه حمله به درختان در آن شب، نابودی نزدیک به هزار درخت بود، درخت های گردو، آلبالو... که به قول محلی ها بعضی از آنها سال قبل برایشان ثمر داده و ۱۵۰۰ متر لوله آب رسانی بود.
به گفته محلی ها مرگ این هزار درخت به آن آنها حدود ۸۰۰میلیون تومان ضرر رسانده است.
سلمان حیدری، یکی از مالکان در این رابطه می گوید: «برای این خسارت نمی توان قیمتی گذاشت، من ۱۵۰میلیون تومان بانک کشاورزی وام گرفتم تا این کار را انجام بدهم، این اتفاق می تواند سبب بشود که من و افرادی مثل من از کار بیکار بشوند و باردیگر برای کار به شهر بروند و به جای کشاورزی پشت میز کار کنند.»
مقصر که بود؟
برای پیدا کردن مسببین این خسارت ها به کمک فرماندار شهرستان رابر و مقامات قضایی این منطقه، یک شورای تأمین تشکیل شده است. باآنکه این شورا هنوز آنها موفق به انجام چنین کاری نشدند.
نوع خسارت وارد شده به آن منطقه سبب شده تا اهالی چهرن تصور کنند که این اتفاق بخاطر برخی مشکلات شخصی رخ داده است.

نگینی می گوید: «صرفا بخاطر دزدی نیامده بودند، این ها یک مزاحمتی برای ما ایجاد کردند، در واقع یک تعارض منافع به وجود آمده است فکر می کردند که در قطع درختان یک منفعتی داشتند، برای مثال درخت ها جلوی راهشان را می گرفت. پیدا کردنشان کار دشواری نیست، ما بعنوان مال باختگان خودمان ظن و گمان داریم اما باید شواهدی داشته باشیم. سه ده بیشتر نزدیک ما نیست، با کمی تحقیق مسببین شناخته می شود.»
در واقع این مالک تصور می کند که درخت ها مانعی برای مسیری که گروهی از عشایر برای کوچشان استفاده می کردند بوده و آنها به این علت که بخاطر آبادی آن منطقه با درخت ها مسیرشان یک کیلومتر بیشتر شده است، این کار را انجام دادند. عشایر سالی یک مرتبه دام هایشان را از این منطقه عبور می دادند.
می خواهیم صدایمان به گوش مسؤلان بالاتر برسد
البته همه اهالی چهرن چنین نظری ندارند و به قول آنها اصلا دلیلی برای نابودی آن درختان توسط عشایر وجود ندارد.
حیدری می گوید: «هنوز پرونده در جریان است و به کسی که مظنون نیستیم. پرونده در حال پیمودن مسیر قانونیش است، امیدوارم به نتیجه ای برای ما ختم شود. درخت ها این یک یا دو سال برای عشایر مزاحم بوده نه ۱۴ سال گذشته، حتی آنها در این زمان یک شکایت شخصی نکردند. اصلا ارتباطی با آنها نیست، ما ایام کوچ به آنها کمک می نماییم. این درخت ها اصلا مزاحمتی برای آنها نداشته اند.»
به هر حال قاتل درختان چهرن هرکسی باشد، به نظر می آید او به هدف مالی چنین کاری را انجام نداده باشد.
حدی توضیح می دهد: « ما می خواهیم این قضیه به گوش مسؤلان بالاتر هم برسد، وضعیت ما مثل ساختمانی بود که درست در زمانی که وارد مرحله بهره برداری شد، نابودش کردند.»
۴۷۲۳۷منبع:

1400/02/30
21:51:58
5.0 /5
1198
تگهای خبر: باد , بو , درخت , كاشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است