هشدار كلانتری نسبت به تبعات بحران آب برای كشور

هشدار كلانتری نسبت به تبعات بحران آب برای كشور به گزارش گل بخر ایسنا نوشت: معاون رئیس جمهوری با تاکید بر ضرورت اصلاح سیاست های کلان کشور اشاره کرد: متخصصان کشور بابت سکوت خود برابر تاریخ باید پاسخگو باشند.


عیسی کلانتری در وبینار علمی - تخصصی با موضوع «استراتژی های ملی و بین المللی برای مقابله با پدیده های زیست محیطی خشکسالی و گرد و غبار» که امروز برگزار شد، اظهار داشت: برخی سیاستمداران کشور به توسعه پایدار اعتقاد ندارند. به دلیلهای سیاسی تمرکز به تولید داخل به هر قیمتی و استفاده منابع در کشاورزی است. سالانه ۲۰ میلیارد متر مکعب از منابع طبیعی و آب های زیرزمینی اضافه برداشت صورت می گیرد. منابع آب غارت می شود. با این روند ۲۰ سال دیگر و در سال ۱۴۲۰ اطراف زاگرس دیگر اثری از کشاورزی نخواهد بود چون منابع آب را غارت می نماییم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: این سرزمین ۷۰۰۰ سال سابقه زیستن دارد. نسل حاضر می خواهد با ابزاری که به دست آورده همه منابع را غارت کند. تکنولوژی وارد شده شدت تخریب را به شدت افزایش داده است.

کلانتری در سخنرانی خود با انتقاد نسبت به سکوت متخصصان کشور درباره بحران آب و بااشاره به این که جنگ آب بین برخی استانها شروع شده است و به روستاها می رسد اظهار داشت: طبیعت ایران قربانی سیاست های کلان کشور شده است و الان به تجاوز این نسل پاسخ می دهد.

وی تصریح کرد: حدودا تا اوایل دهه ۶۰ نابسامانی های طبیعی کمتری داشتیم. باتوجه به افزایش جمعیت و سیاست های کلان کشور و با درنظر گرفتن این که ناپایداری در توسعه در کشور یک رسم بود و الان هم هست، تجاوز به طبیعت و آب و خاک و محروم کردن طبیعت از منابع خودش سبب شد که کشور به این روز بیفتد و گرد و غبار، خشکسالی و فرسایش آنرا می بینیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اشاره کرد: زمانی که توسعه پایدار در اوایل دهه ۷۰ و در سال ۱۹۷۰ میلادی در دنیا شروع شد، ما تا سالهای ۱۳۸۰ توسعه پایدار را بعنوان سوغات غرب می شناختیم و به منابع آب و خاک، منابع آب های سطحی و آب های زیر زمینی، مراتع و بیابان ها تجاوز شد. ۱۰۰ برابر شدن بیلان منفی آب کلانتری با اشاره به پروژه هایی که در دهه ۶۰ شروع شد و مراتع شخم زده و گمان می شد که همه نیازهای مردم را در داخل کشور به هر قیمتی باید تهیه نماییم، اظهار داشت: ما در سال ۱۳۶۰، کلا ۲۰۰ میلیون متر مکعب در سال بیلان منفی داشتیم اما این رقم به ۲۰ میلیارد مترمکعب رسیده است یعنی ۱۰۰ برابر شده است.

معاون رئیس جمهوری با اشاره به دست اندازی به آب های فسیلی و کشاندن آن به سطح زمین، استفاده از این آب برای تولید، استفاده غیر علمی از آب های سطحی، بی توجهی به حق آبه های زیست محیطی، سدسازی های غیرپایدار و توجه نکردن به حق طبیعت اظهارکرد: برمبنای توافق ریو در سال ۱۹۹۲ که در سال ۱۹۹۷ سازمان ملل متحد آنرا تایید نمود، کشورها حق دارند تنها از ۴۰ درصد منابع آب تجدیدپذیر استفاده کنند اما سال هاست که ما بیش از ۱۰۰ درصد ظرفیت آب های تجدیدپذیر استفاده می نماییم.

به گفته ی ایشان، طبیعت ایران قربانی سیاست های کلان کشور شده است. سیاست های کلان نیز به دستگاه های اجرائی ابلاغ گردید و دستگاه های اجرائی گاه، خود پیش قراول این امر هستند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اعلان اینکه افزایش جمعیت چیز خیلی خوبی است به شرطی که عوامل افزایش جمعیت به طبیعت کشور تحمیل نشود و نیاز غذایی و توسعه جمعیت با درنظرگرفتن محدودیت منابع پیگیری شود، اظهارکرد: در فروردین ماه سال ۱۳۶۱ که مهندس موسوی که آن هنگام نخست وزیر بود دستور دادند که من در برنامه ریزی اول پنج ساله آن زمان که اجرائی نشد، بعنوان نماینده ایشان حضور داشته باشم. به یاد دارم که بین منابع طبیعی و کارشناسان سازمان دامپروری درگیری شد. در آن زمان صحبت از این بود که تعداد دام در کل کشور به ۶۵ میلیون واحد می رسد. کارشناسان سازمان جنگلها معترض بودند چونکه معتقد بودند تحمیل این میزان دام به مراتع موجب از میان رفتن پوشش گیاهی می شود. کلانتری اضافه کرد: امروزه ۶۵ میلیون واحد دامی به ۱۲۰ میلیون واحد دامی در کشور رسیده است. سالیانه بیش از ۲۰ میلیارد متر مکعب اضافه برداشت از منابع آب های زیرزمینی داریم. امروز منشاء بخش عمده ای از گرد و غبار، داخلی است؛ گرد و غباری که در استان کرمان در حوزه جازموریان بود، گرد و غبارهایی که در استان فارس است و بخش عمده ای از گرد و غبارهایی که در استان خوزستان بود با بهره گیری از منابع صندوق توسعه محیط زیست با تخصیص ۳۷۰ میلیون مهار گشت. ۴۷۲۳۲


منبع:

1400/02/28
13:51:05
5.0 /5
704
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است