اعطای گرنت نقدی و آزمایشگاهی برای ایده های برتر اصلاح سطح تجهیزات دندانپزشكی

اعطای گرنت نقدی و آزمایشگاهی برای ایده های برتر اصلاح سطح تجهیزات دندانپزشكی به گزارش گل بخر فراخوانی برای رفع چالش مقاومت به سایش سطح تجهیزات دندانپزشکی تیتانیومی و فولادی با پوشش DLC از جانب ستاد نانو منتشر گردید.


به گزارش ایسنا، با حمایت «شبکه تبادل فناوری» ستاد نانو فراخوان شرکت در چالش نوآوری اصلاح سطح تجهیزات دندانپزشکی تیتانیومی و فولادی با پوشش DLC منتشر گردید و بر مبنای آن علاقه مندان تا ۲۸ خردادماه برای ثبت نام در این فراخوان فرصت دارند.
هدف اصلی این چالش، ایجاد پوشش DLC روی مته­‎ های دندان­پزشکی از جنس فولاد زنگ نزن ۳۱۶L و همینطور ایمپلنت های دندانی از جنس آلیاژهای تیتانیوم است. این پوشش باید از مقاومت به سایش، فرسایش و مقاومت به خوردگی مطلوبی برخوردار باشد. زیست سازگاری، کاهش فعالیت باکتری، استقامت چسبندگی مناسب و ضریب اصطکاک پایین از دیگر خصوصیت های مدنظر برای پوشش مذکور است.
اصلاح سطح تجهیزات دندانپزشکی تیتانیومی و فولادی با پوشش DLC
تجهیزات دندانپزشکی به دلیل آن که در فضای داخل دهان مورد استفاده قرار می گیرند، لازم است دارای خصوصیت های خاصی باشند. مقاومت به سایش اولین لزوم این تجهیزات است. این تجهیزات ضمن تماس با بافت سخت مینای دندان، در محیط اسیدی بزاق دهان قرار دارند؛ بنابراین به صورت مداوم در معرض خوردگی هم هستند. همینطور به دلیل کاربری آنها در محیط دهان، نباید محل تجمع باکتری ها و عوامل بیماریزا باشند.
بر این اساس هدف رفع چالش مذکور، برای شناسایی و انتخاب پوششی که دارای خصوصیت های زیست سازگار و در عین حال دارای خواص کاهش تجمع باکتری، مقاوم به سایش و خوردگی بر روی ایمپلنت های تیتانیومی و ابزارهای دندانپزشکی از جنس فولاد زنگ نزن باشد، مطرح گردیده است.
به نقل از ستاد نانو، به تیم های برگزیده در مرحله اول ۷.۵ میلیون تومان گرنت نقدی تولید محصول و ۷.۵ میلیون تومان گرنت آزمایشگاهی و در مرحله دوم جوایز نقدی ۱۵ میلیون تومانی و ۱۰ میلیون تومانی به ترتیب به برگزیدگان اول و دوم اهدا خواهد شد.

منبع:

1400/02/25
10:53:11
5.0 /5
897
تگهای خبر: باد , شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است