موشك چینی امروز یا فردا به زمین برخورد می كند خطر چقدر جدی ست؟

موشك چینی امروز یا فردا به زمین برخورد می كند خطر چقدر جدی ست؟ به گزارش گل بخر هر لحظه امکان دارد موشک چینی از دور زدن اطراف زمین دست بردارد و به زمین برخورد کند.نیو صدر: امروز یا فردا، یک زباله فضایی، با اندازه ای دو برابر یک اتوبوس به زمین برخورد می کند، اما هیچکسی خبر ندارد که این اتفاق دقیقا کی و کجا رخ می دهد.
این زباله فضایی، بخش عظیمی از یک موشک چینی است که چندی قبل به فضا پرتاب شد. این بخش موشک حدود ۳۰متر طول و ۲۲ تن وزن دارد و کارشناسان می گویند در ایام ابتدایی همین هفته وارد اتمسفر شده و به زمین برخورد می کند. این اتفاق که احتمال تبدیلش به یک فاجعه هم وجود دارد، سبب نگرانی بسیاری در سراسر دنیا شده است.
چرا زباله فضایی ۲۲ تنی در راه زمین است؟
این ماجرا به ۹ روز پیش برمی گردد، زمانی که نخستین واحد از ایستگاه فضاییش را با موشکی قوی به فضا فرستاد و حالا قسمتی از این موشک در حال بازگشت به سمت زمین است.
علت این که مهندسان چینی روی زمین نتوانستند این قسمت موشک را کنترل کنند یک اشتباه انسانی نیست، بلکه این موشک به این شکل تنظیم شده است و در مدارهای نزدیک به زمین اجسام توسط نیروی جاذبه به سمت سطح زمین کشیده می شوند و دیگر کنترل آنها ممکن نیست.
به طور خلاصه تر برنامه فضایی چینی ها اصلا نمی تواند تضمین کند که بخش های جدا شده از موشکشان دقیقا در بخشی خالی از جمعیت فرود می آید یا خیر.

موشک دقیقا کجا برخورد می کند؟
تنها یک پاسخ کلی و قطعی برای این سوال وجود دارد؛ جایی روی کره زمین.
این موشک هم اکنون با سرعتی نزدیک به ۲۹هزار کیلومتر در ساعت در حال چرخیدن به دور زمین است و هر ۹۰ دقیقه یک مرتبه دور زمین می چرخد و مدارش در حال کوچک تر و کوچک تر شدن است و این احتمال وجود دارد که هر لحظه به هر منطقه ای از زمین، از نیم کره شمالی تا نیم کره جنوبی، برخورد کند و به این علت که عوامل زیادی منجر به کوچک شدن مدار موشک می شوند، دانشمندان نمی توان محل سقوط موشک را پیش بینی کنند.
بیشتر بخوانید: خطری بیخ گوش زمین/ موشکی در حال سقوط که محل فرود آن مشخص نیست
شرکتی که در حال ردیابی مسیر این زباله فضایی است در این رابطه در توییتر خود نوشته است: «وجود پنجره زمانی ۱۸ ساعته برای سقوط موشک سبب می شود که محل بازگشت آن مشخص نباشد.»
البته با کوچک تر شدن مدار موشک در اطراف زمین، پیش بینی ها درباره زمان و مکان سقوط آن هم دقیق تر می شود. همینطور پیش بینی هایی نسبت به احتمال برخورد موشک با اقیانوس ها وجود دارد و با عنایت به این که ۷۰درصد سطح زمین را اقیانوس ها می سازند، این مورد دور از انتظار نیست.
همچنین مرکز فضایی اروپا پیش بینی کرده است که تمام مناطق جنوب نیویورک در قاره آمریکا، آفریقا، استرالیا، بخش هایی از آسیا، اسپانیا، پرتغال، ایتالیا و یونان در خطر هستند.
چقدر خطر جدی است؟
در حالی که محل سقوط دقیق این زباله فضایی عظیم مشحص نیست، اما متخصصان بر این باور هستند که نیازی به نگرانی مردم عادی نیست.
جاناتان مک دوول، فضانورد موسسه نجوم هاروارد که در حال بررسی این مورد است، در این رابطه در توییتر خود نوشته است: «اگر شما در قسمت اشتباه سطح زمین در آن ۲۵۰هزار میلیاردی که احتمال برخورد وجود دارد ایستاده باشید، احیانا در خطر قرار می گیرید. در غیر این صورت، آرام باشید.»
او در این رابطه به سی ان ان گفته است: «خطر این که خسارتی وارد شود یا کسی صدمه ببیند بسیار کم است، اما امکان دارد چنین اتفاقی هم رخ بدهد. خطر این که به شما صدمه وارد کند به شکل غیرقابل باوری کوچک است، پس من این مورد را یک خطر شخصی در نظر نمی گیریم و بخاطر آن لحظه ای از خوابم را هم از دست نمی دهم.»
به جز این احتمالات بسیار پایین، کره زمین محافظ دیگری هم دارد که خطر را به شدت می کاهد. هر زباله فضایی که بخواهد به زمین برخورد کند در ابتدا باید از اتموسفر عبور کند و اتموسفر مثل یک دیواره ای آتشین جلوی آنرا می گیرید.
مرکز فضایی اروپا ((ESA در این رابطه نوشته است: «در ۱۰ دقیقه پایانی پیش از برخورد شی با زمین، جو فشرده آغاز به گرم تر شدن می کند و سرعت آنرا کمتر می کند، حالا اگر در آن شی ذراتی با نقطه ذوب بالا هم وجود داشته باشند، این احتمال وجود دارد که آن شی به زمین برسد.»
قبلا هم چنین اتفاقاتی رخ داده است؟
آن طور که ESA تخمین زده است، حدودا ۷۵درصد اشیائی که به فضا می روند باردیگر به مدار زمین برمی گردنند و تا ژانویه ۲۰۱۹ اعلام شده بود که بیشتر از ۱۲۸میلیون زباله فضایی با اندازه ای کمتر از یک سانتی متر، ۹۰۰هزار زباله با اندازه یک تا ۱۰سانتی متر و حدود ۳۴هزار شی با اندازه ای به بیشتر از ۱۰سانتی متر در فضا وجود دارد.
اما برخورد زباله فضایی با این وسعت و وزن با زمین، اتفاقی نادر است است و تنها دربرخورد ایستگاه فضایی «اسکای لب» ناسا و ایستگاه فضایی «سالیوت ۷» شوروی با زمین از این موشک سنگین تر بودند. ایستگاه فضایی ناسا در سال ۱۹۷۹ در بخشی از استرالیا سقوط کرد و ایستگاه فضایی شوروی هم در روستایی در آرژانتین سقوط کرد.
اسکای لب نخستین ایستگاه فضایی موفق زمین بود که ۵ سال بعد از پرتابش به فضا مدارش آغاز به کوچک تر شدن کرد و بعد در استرالیا و اقیانوس هند سقوط کرد. سالیوت ۷ هم ایستگاه فضایی بود که پس از ۷ سال در آرژانتین سقوط کرد. البته این دو اتفاق هیچ کدام پیامد جانی نداشتند.
این نوع اتفاقات سال هاست که رخ نداده چون ایستگاه های فضایی در سراسر دنیا تلاش می کنند که زباله های فضایی به جرم زیاد را در مدار زمین رها نکنند.
مک دوول می گوید: «هیچ قانون بین المللی خاصی در این رابطه وجود ندارد، اما کشورها در اطراف دنیا تلاش می کنند درباره موشک های بزرگتر زباله هایشان را در مدار زمین رها نکنند. باآنکه موشک چینی به شکلی طراحی شده بود که یک زباله فضایی بزرگی را در مدار زمین رها کند. واقعا این اقدام در مقایسه با دیگر مراکز فضایی، مناسب نمی باشد.»
۴۷۲۳۷

1400/02/20
23:43:18
5.0 /5
776
تگهای خبر: بو , دانش , سفر , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است