توضیح باغ وحش صفادشت درباره تلف شدن گورخر

توضیح باغ وحش صفادشت درباره تلف شدن گورخر به گزارش گل بخر روابط عمومی باغ وحش صفادشت توضیحاتی درباره علت تلف شدن یک رأس گورخر نرِ آفریقایی عرضه کرده است.به گزارش گل بخر به نقل از خبر آنلاین، حدود یک هفته پیش سه رأس گورخر آفریقایی شامل یک نر و دو ماده، از کشور هلند و از مسیر بلغارستان-ترکیه و هم با دریافت مجوز از سازمان های دامپزشکی و حفاظت محیط زیست به ایران منتقل شدند.
بر همین اساس، این سه رأس گورخر بعد از انتقال به کشور، روز ۱۲ اردیبهشت، جهت نگهداری، به باغ وحش صفادشت در استان تهران منتقل می شوند، اما متأسفانه گورخر نر در روز دوشنبه(۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰) در این باغ وحش تلف شده است.
بر همین اساس، اخیرا هم فیلمی از نحوه نگهداری و برخورد با گورخرهایی که با تازگی وارد باغ وحش صفادشت شده بودند، در فضای مجازی انتشار یافته که ضمن فراهم کردن زمینه هایی برای اعتراض دوستداران و فعالان محیط زیست، نارضایتی هایی را برای فعالان حقوق حیوانات بوجود آورده است.
حالا، روابط عمومی باغ وحش صفادشت جوابیه ای در این حوزه صادر کرده که متن کامل آن به شرح زیر است:
"روز ۴ اردیبهشت ماه سالجاری سه رأس گورخر ( دو ماده و یک نر) که توسط این باغ وحش خریداری شده بودند از کشور بلغارستان به مقصد ایران حرکت کردند که بعد از طی مسافتی دو روزه به گمرک کشور ترکیه رسیدند.
گمرک کشور ترکیه بدون هیچ تأخیر و وقفه ای محموله مورد نظر را ترخیص کرد و این سه رأس وارد کشور ایران و گمرک مرز بازرگان شدند؛ متأسفانه در بدو ورود به گمرک مرز بازرگان و با سوءمدیریت عوامل نگهبانی فیزیکی در داخل مجموعه گمرک، افرادی برای گرفتن عکس از گورخرها به سمت ماشین حمل هجوم آوردند که موجب شد تا گورخرها رَم کنند و از ماشین بیرون بروند که بعد از خروج، متأسفانه در کانال آب محوطه داخل گمرک افتادند که فیلم آن در فضای مجازی انتشار یافته است.
پس از استقرار گورخرها در گمرک، متأسفانه مسؤلان گمرک مرز بازرگان گورخرها را ترخیص نکردند و علیرغم اینکه اعلام گردید که اینها موجودات زنده غیربومی هستند و تمهیدات بهداشتی و غذایی ویژه ای نیاز دارند، اما ترتیب اثری داده نشد، در نهایت در تاریخ ۹ اردیبهشت، گورخرها ترخیص و به گمرک تهران منتقل شدند که با عنایت به تعطیلی گمرک تهران در تاریخ ۹ و ۱۰ اردیبهشت (پنجشنبه و جمعه) با دلسوزی مسئولین این گمرک در تاریخ شنبه ۱۱ اردیبهشت گورخرها ترخیص و به مقصد باغ وحش حرکت داده شدند؛ متاسفانه گورخر نر در راه انتقال به باغ وحش جان خویش را از دست داد و لاشه آن تحویل باغ وحش شد، بعد از بررسی تیم دامپزشکی باغ وحش مشخص شد که علت مرگ، استرس بیش از اندازه و ایجاد عفونت داخلی حین انتقال و وقفه بدون دلیل در گمرک مرز بازرگان بوده است.
هم حالا حال عمومی دو رأس دیگر هم مناسب نمی باشد که امیدواریم با تلاش کادر دامپزشکی این دو رأس بهبود یابند. از مسئولین گمرک مرز بازرگان انتظار می رفت با درک هرچه بیشتر حساسیت مبحث روند ترخیص و تشریفات گمرکی را تسهیل می کردند تا موجبات بروز این چنین اتفاقی نمی شدند.
از رسانه ها هم تقاضا داریم در این قبیل موضوعات تعجیل نداشته و چرایی اتفاق را از مسئولین ذی ربط جویا شوند.


۲۳۵۲۳۱


منبع:

1400/02/17
17:35:42
5.0 /5
694
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است