ماجرای گوری كه از هلند به صفادشت نیامده، تلف شد

ماجرای گوری كه از هلند به صفادشت نیامده، تلف شد ماجرای پرپیچ و خم تلف شدن یک گورخر آفریقایی که قرار بود به باغ وحش صفادشت برود در هفته ای که گذشت بسیار خبرساز بود.به گزارش گل بخر به نقل از خبر آنلاین، گاهی با سرعت باد می دود و گاهی با شیر بیشه سم و پنجه نرم می کند. ولی وقتی به ایران می رسد شلاق می خورد، پایش قلم می شود و در غربت تلف میشود. این حکایت گورخرهای آفریقایی است که برای نسل کشی از هلند و بوسیله گمرک بلغارستان به ایران آمدند. با هزینه بخش خصوصی خریداری شدند و کم کم خبر رسید یکی از آنها تلف شده و حال دو گورخر دیگر خوب نیست، ظاهرا آنها هم آماده پیوستن به دوست تلف شده شان هستند.
ماجرای بدرفتاری با گورهای آفریقایی یا همان zebra در ایران موضوع تازه ای نیست. پیش از این هم گورهای ایرانی در انتقال به سمنان تلف شدند، چهره هومان شیر ایرانی هنگام انتقال به کشور از لندن به شدت زخمی شد و تصویر اشک ریختن شیر ایرانی در شبکه های اجتماعی انتشار یافت، شیرهای دیگر باغ وحشهای کشور یاد گرفته اند با گیاه و «نان ترید شده» خودشان را سیر نگه دارند و افسردگی مزمن گرگهایی که در قفس بصورت 8 می دوند زبانزد شده است. قصه یوزپلنگانی که سرگردان قفس های انسان ساز شده اند هم بارها خبرساز شده است.
حالا حکایت گورخرهای آفریقایی که در گمرک و هنگام انتقال به باغ وحش صفادشت کتک خورده اند و یکی شان تلف شده نقل شبکه های اجتماعی است تا ببینیم فردا حکایت کدام جانور زبان بسته در شبکه ها می پیچد که اسیر نادانی آدمیان دوپا شده اند.

حاشیه هایی برای یک اتفاق
همه چیز از انتشار یک فیلم کوتاه در شبکه های اجتماعی از کتک خوردن گورخر آفریقایی آغاز شد. فیلمی که در شبکه های اجتماعی به سرعت وایرال شد نشان می داد سه راس گورخر آفریقایی سرگردان و هراسان در میان گروهی از مردان دستپاچه و وحشتزده، ایستاده اند که یکی از آنها داخل جوی آب می افتد و پای چپش می شکند. شدت شکستن استخوان به حدی بود که پا کاملا پیچ خورده و حیوان بینوا حتی امکان خروج از جوی آب را نداشت، با این وجود، یکی از مردان خشمگین و عصبی، وقتی از زدن افسار به گورخر زخمی ناامید می شود و نمی تواند او را به زور از جایش تکان دهد به شدت با شی ای شبیه افسار یا شلاق به سر و گردن او می کوبد و تلاش دارد به زور حیوان را از داخل جوی آب خارج کند.
در توضیح این فیلم عنوان شده که گورخر حین انتقال به خودرو سازمان محیط زیست در گمرک، تلف شده است. قبل از این، یکی از مسولان باغ وحش صفادشت با فیلم گرفتن از گورهایی که در واگن انتقال حیوانات نگهداری می شدند درباره جنسیت سه گورخر توضیح می داد.
ظاهرا پس از انتشار فیلم بدرفتاری با گورخری که تلف شده و صدای مردم را درآورده، اکانت اینستاگرامی منتسب به باغ وحش صفا دشت از خجالت منتقدان درآمده و با توهین به آنها گفته است صدایتان به جایی نمی رسد.
با این فیلم، باغ وحش صفادشت هم بسیار معروف شد و ماجرای گرفتن مجوز آن که ظاهرا از طرف حسن رعیت، متهم اقتصادی(که به حیوانات وحشی علاقه زیادی دارد) سفارش شده بود هم در خبرها منتشر گردید.


دو گورخر دیگر حالشان بد است
باغ وحش صفادشت که این روزها از طرف برخی دوستداران حیوانات بعنوان باغ وحشت صفادشت خوانده می شود درباره تلف شدن گورخر نر و بدحالی دو گورخر ماده توضیحاتی داد. در اطلاعیه این باغ وحش آمده است:
"روز ۴ اردیبهشت ماه سال جاری سه رأس گورخر ( دو ماده و یک نر) که توسط این باغ وحش خریداری شده بودند از کشور بلغارستان به مقصد ایران حرکت کردند که بعد از طی مسافتی دو روزه به گمرک کشور ترکیه رسیدند.
گمرک کشور ترکیه بدون هیچ تأخیر و وقفه ای محموله مورد نظر را ترخیص کرد و این سه رأس وارد کشور ایران و گمرک مرز بازرگان شدند؛ متأسفانه در بدو ورود به گمرک مرز بازرگان و با سوءمدیریت عوامل نگهبانی فیزیکی در داخل مجموعه گمرک، افرادی برای گرفتن عکس از گورخرها به سمت ماشین حمل هجوم آوردند که موجب شد تا گورخرها رَم کنند و از ماشین بیرون بروند که بعد از خروج، متأسفانه در کانال آب محوطه داخل گمرک افتادند که فیلم آن در فضای مجازی انتشار یافته است.
پس از استقرار گورخرها در گمرک، متأسفانه مسئولان گمرک مرز بازرگان گورخرها را ترخیص نکردند و با وجود اینکه اعلام گردید که اینها موجودات زنده غیربومی هستند و تمهیدات بهداشتی و غذایی ویژه ای نیاز دارند، اما ترتیب اثری داده نشد، در نهایت در تاریخ ۹ اردیبهشت، گورخرها ترخیص و به گمرک تهران منتقل شدند که باتوجه به تعطیلی گمرک تهران در تاریخ ۹ و ۱۰ اردیبهشت (پنجشنبه و جمعه) با دلسوزی مسئولین این گمرک در تاریخ شنبه ۱۱ اردیبهشت گورخرها ترخیص و به مقصد باغ وحش حرکت داده شدند؛ متاسفانه گورخر نر در راه انتقال به باغ وحش جان خودرا از دست داد و لاشه آن تحویل باغ وحش شد، بعد از بررسی تیم دامپزشکی باغ وحش مشخص شد که علت مرگ، استرس بیش از اندازه و ایجاد عفونت داخلی حین انتقال و وقفه بدون دلیل در گمرک مرز بازرگان بوده است.
هم حالا حال عمومی دو رأس دیگر نیز مناسب نمی باشد که امیدواریم با تلاش کادر دامپزشکی این دو رأس بهبود یابند. از مسئولین گمرک مرز بازرگان انتظار می رفت با درک هرچه بیشتر حساسیت موضوع روند ترخیص و تشریفات گمرکی را تسهیل می کردند تا موجبات بروز این چنین اتفاقی نمی شدند.
این باغ وحش در آخر اطلاعیه خود نوشته است: از رسانه ها نیز تقاضا داریم در این قبیل موضوعات تعجیل نداشته و چرایی اتفاق را از مسئولین ذی ربط جویا شوند.
گمرک هم درباره تلف شدن گورخرها توضیح داد. گمرک می گوید تلف شدن گورها ربطی به ما ندارد و هنگام ترخیص، آنها سالم بوده اند. معاون فنی گمرک ایران اظهار داشت: برای ورود این سه رأس گورخر، ثبت سفارش انجام نشده بود و امکان اظهار به گمرک جهت انجام تشریفات برای ترخیص را نداشت، اما با این وجود طی هماهنگی های صورت گرفته مجوز خروج داده شده و هر سه گورخر در هنگام ترخیص سالم بوده اند.


واکنش عجیب سازمان محیط زیست
در این بین، سازمان محیط زیست بعنوان مرجع رسیدگی به این موضوع، واکنشهای عجیب و گاهی متناقضی ارائه کرده است. زمانی می گوید باید با مسببان این اتفاق برخورد شود و پس از یکی دو روز یکی از مدیران ارشد این سازمان توضیح می دهد این اتفاقات عادی و بسیار محتمل است.
در حالی که افکار عمومی نسبت به تلف شدن گورخر به شدت حساس شده و از سازمان محیط زیست انتظار دارد عاملان تلف شدن حیوانات را معرفی و به دست قانون بسپارد ولی در مقابل، سازمان محیط زیست در ابتدا گفت باید دامپزشکی نظر بدهد تا بتواند ماجرا را دنبال کند.
پس از مدتی مدیرکل دفتر حفاظت و نظارت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست ضمن تایید خبر تلف شدن یک راس گورخر نر آفریقایی در باغ وحش صفادشت اظهار داشت: سازمان دامپزشکی در حال بررسی علت تلف شدن گورخر نر این باغ وحش است و بعد از اعلام رسمی از طرف این سازمان، با مقصران این حادثه برخورد قانونی صورت خواهد گرفت. شهاب الدین منتظمی افزود: هفته گذشته سه راس گورخر آفریقایی شامل دو ماده و یک نر از کشور هلند به ایران منتقل و بعد از چند روز نگهداری در گمرک، به مرکز نگهداری حیات وحش صفادشت در استان تهران منتقل شدند و گورخر نر متاسفانه در روز ۱۳ اردیبهشت تلف شد.
وی همین طور اظهار داشت: برای واردات این سه راس گورخر آفریقایی از کشور هلند به ایران، مجوز سازمان حفاظت محیط زیست و دامپزشکی کشور صادر شده بود.
منتظمی گفت: با توجه به این که دامپزشکی در کشورهای مبدا و مقصد، سلامت اینگونه ها را بررسی و تایید می کند اظهار نظر درباب علت تلف شدن اینگونه بدون بررسی های کارشناسی، ممکن نیست و منتظر جواب قطعی از طرف دامپزشکی هستیم.
مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان اظهار داشت: فیلم انتشار یافته در فضای مجازی از تلف شدن اینگونه موجب جریحه دار شدن افکار عمومی شده و سازمان حفاظت محیط زیست بطور قطع با بررسی تمام جوانب این حادثه با مقصران این حادثه تلخ بدون هیچ نوع چشم پوشی برخورد خواهد کرد.
ولی تنها بعد از گذشت یکی دو روز از این اظهارنظر، همین مدیر سازمان محیط زیست اعلام نمود که حوادثی از این دست بسیار متحمل است. شهاب الدین منتظمی اظهار داشت: تمام هماهنگی های لازم از طرف دامپزشکی دو کشور مبدا و مقصد برای تعیین وضعیت سلامت به این دفتر واصل و مجوز واردات برای سه راس گورخرآفریقایی به درستی و برمبنای نظرات کارشناسی صادر شد.
وی در ادامه اظهار نمود: مجوز صادر شده در این خصوص کاملا قانونی و بر طبق دستورالعمل های ورود و خروج جانوران وحشی تدوین و به متقاضی ارائه شده است.
مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: بعد از صدور مجوز، انجام پروتکلهای انتقال گونه ها توسط شخص متقاضی است چونکه اتفاق به وجود آمده هنگام ورود گونه های غیربومی به کشور در گمرک مسبوق به سابقه است. همانگونه که در سال ۹۸ تمامی پروتکل ها برای ورود هیرمان - شیر نر ایرانی باغ وحش بریستول لندن - نیز به همین منوال اجرا شد ولی این جانور هنگام انتقال با لطمه هایی روبرو شد که اینطور لطمه ها در حین حمل و نقل گونه های وحشی بسیار محتمل است.
اینطور که پیداست گورخر نر شانس آورد در بدو ورود به کشور تلف شد، با این وجود معین نیست سرنوشت این حیوانات زیبا به کجا می کشد.


47231

1400/02/17
12:39:04
5.0 /5
777
تگهای خبر: باد , باغ , بهداشت , بو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است