واكنش تازه سازمان محیط زیست به تلف شدن گورخر آفریقایی:

این حوادث بسیار محتمل است

این حوادث بسیار محتمل است ایسنا نوشت: مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: در پی حواشی به وجود آمده درباب صدور مجوز ورود سه راس گورخر آفریقایی به ایران از گمرک بلغارستان، مجوز بعد از درخواست کتبی متقاضی به اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران و بررسی کارشناسی این اداره کل و تایید دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان صادر شد.شهاب الدین منتظمی اظهار داشت: تمام هماهنگی های لازم از جانب دامپزشکی دو کشور مبدا و مقصد برای تعیین وضعیت سلامت به این دفتر واصل و مجوز واردات برای سه راس گورخرآفریقایی به درستی و بر مبنای نظرات کارشناسی صادر شد.
وی در ادامه اظهار نمود: مجوز صادر شده در این خصوص کاملا قانونی و برپایه دستورالعمل های ورود و خروج جانوران وحشی تدوین و به متقاضی عرضه شده است.
مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: بعد از صدور مجوز، انجام پروتکلهای انتقال گونه ها توسط شخص متقاضی است چونکه اتفاق به وجود آمده هنگام ورود گونه های غیربومی به کشور در گمرک مسبوق به سابقه است. همانگونه که در سال ۹۸ تمامی پروتکل ها برای ورود هیرمان - شیر نر ایرانی باغ وحش بریستول لندن - هم به همین منوال اجرا شد ولی این جانور هنگام انتقال با صدمه هایی روبرو شد که این گونه صدمه ها در حین حمل و نقل گونه های وحشی بسیار محتمل است.
منتظمی خاطرنشان کرد: در مورد نظارت بر گونه های غیربومی نکته قابل ذکر این است که نظارت بر باغ وحش ها و مراکز نگهداری حیات وحش در کشور یکی از وظایف بخشی این دفتر است که در دو سال قبل به مراتب بیشتر از پیش بازدیدها و نظارت ها تشدید شده است و گزارش از این مراکز به صورت ماهانه به این دفتر ارسال و رصد می شود که این مورد بخصوص در استان تهران با حساسیت بالاتری توسط همکاران استان بررسی می شود.
وی افزود: نمونه بارز این نظارت ها کشف گوساله های گوزن زرد در حال قاچاق در استان آذربایجان غربی و کشف تعداد زیادی پرندگان شکاری بالابان و شاهین در استان های بوشهر و هرمزگان است.
منتظمی افزود: متاسفانه در دو روز گذشته مصاحبه هایی در مورد صدور مجوزهای غیرقانونی برای ورود حیات وحش به افراد بی صلاحیت انجام می شود که این مورد از اساس کذب محض است و پدیده ای بعنوان قاچاق قانونی حیات وحش وجود ندارد؛ حال آنکه تمامی مجوزها برپایه قانون و بررسی های کارشناسی صادر گردیده است.
وی تصریح کرد: برپایه اعلام مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های طیور، زنبورعسل و کرم ابریشم سازمان دامپزشکی، علت مرگ این گورخر بعد از کالبدگشایی، خونریزی در ریه ها، کبد و روده ها حکایت از وجود عفونت عمومی (سپتی سمی) در بدن حیوان دارد و احتمال می رود این عفونت به همراه استرس های فراوانی که حین حمل و نقل به جانور تحمیل شده مرگ حیوان را رقم زده باشد.
مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش با تکیه بر اینکه اولویت نخست و رسالت دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان، حفاظت از گونه های بومی است، اظهار داشت: این دفتر همواره موظف بوده است که بر مبنای قوانین و مقررات سازمان حفاظت محیط زیست از گونه های بومی بخصوص گونه های در معرض انقراض، حفاظت و حمایت کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، منتظمی تصریح کرد: با این وجود برای اعلام علت قطعی مرگ این گورخر در انتظار نتایج آزمایش از جانب سازمان دامپزشکی بعنوان مرجع تشخیص علت مرگ هستیم تا با خاطیان این حادثه برخورد قانونی صورت گیرد.


47231

1400/02/16
17:55:59
5.0 /5
808
تگهای خبر: باغ , بهداشت , بو , پرندگان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است