پاسخ وزارت نیرو به گزارش خبرآنلاین نگفتیم وارد دوره ترسالی شده ایم

پاسخ وزارت نیرو به گزارش خبرآنلاین نگفتیم وارد دوره ترسالی شده ایم روابط عمومی وزارت نیرو، در پاسخ به گزارش خبرآنلاین توضیحاتی عرضه کرده است.


به گزارش گل بخر به نقل از خبر آنلاین، دفتر امور اجتماعی و روابط عمومی شرکت مدیریت منابع آب ایران، در پاسخ به مطلب منتشر در خبرآنلاین در تاریخ ۱۱/۱/۱۴۰۰ با کد خبر ۱۴۹۸۹۳۰ تحت عنوان "دروغ بود ؛ خبری از تر سالی نیست / ۱۳۹۹ همه ایران خشک بود " این توضیحات را عرضه کرده است:
۱- در بررسی های آماری، میانگین متحرک یکی از ابزارهای بررسی روند تغییرات بوده و امکان مقایسه روند حاکم در شرایط فعلی را با دوره مشابه در طول دوره آماری فراهم می نماید. در این نمودار که برای دوره های آماری موجود با میانگین متحرک ۷ ساله تهیه شده است، شیب تند افزایش ارتفاع بارش، بعد از سال آبی ۹۷-۱۳۹۶ (به عنوان یکی از کم بارش ترین سال­ها) تا سال آبی ۹۸-۱۳۹۷ (به عنوان یکی از پرباران ترین سال­ها در طول دوره آماری) قابل مشاهده می باشد. چنین روندی البته در طول دوره آماری بی سابقه نبوده و موارد مشابه آن در کشور رخ داده است. به ترتیبی که در طول دوره آماری با بیشتر از ۵ دهه جمع آوری آمار بارش کشور، چند سال آبی کم بارش با فاصله بسیار کوتاهی از یک سال پربارش و برعکس رخ داده است. برای نمونه میتوان از این موارد به وقوع سال کم بارش ۷۳-۱۳۷۲ بعد از وقوع یک سال پربارش ۷۲-۱۳۷۱ اشاره نمود.
۲- شکل ­های پیوست، تغییرات متوسط بارش یک سال آبی کامل کشور (از سال آبی ۴۸-۱۳۴۷ تا سال آبی ۹۹-۱۳۹۸) و تغییرات متوسط بارش کشور در بازه زمانی ابتدای مهر تا ۳۱ فروردین (از سال آبی ۴۸-۱۳۴۷ تا سال آبی ۱۴۰۰-۱۳۹۹) بر مبنای محاسبات شبکه ایستگاه­های باران سنج مبنای وزارت نیرو را نشان می­ دهد. از شکل ملاحظه می ­گردد طی دوره آماری ۵۳ ساله، وقوع دوره­ های خشک بلافاصله بعد از دو سال آبی تر کاملا محتمل و به صورت تکراری رخ داده است.
۳- بر مبنای محاسبات حاصل از داده های تولیدی شبکه ایستگاه­های باران­سنج مبنای وزارت نیرو، بارش سال­های آبی ۹۷-۱۳۹۸ و ۹۹-۱۳۹۸ کشور به ترتیب ۳۸ درصد و ۲۷ درصد نسبت به متوسط بلندمدت، افزایش پیدا کرده و کشور در این سال­های آبی، به اصطلاح شرایط ترسالی را تجربه نموده است. بر این اساس، تنها اطلاق عنوان ترسال به سال­ های آبی مذکور صحیح بوده و این مورد با عنایت به موارد یاد شده در بندهای ۱ و ۲ مذکور به معنای ورود به دور ترسالی محسوب نمی گردد..


منبع:

1400/02/13
19:01:48
5.0 /5
914
تگهای خبر: باران , بو , شركت , مدیریت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است