اختصاص670 میلیارد تومانی برای ساماندهی پسماند استانهای ساحلی

اختصاص670 میلیارد تومانی برای ساماندهی پسماند استانهای ساحلی به گزارش گل بخر معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با اعلان اینکه موضوع پسماند، موضوعی متکثر و چندوجهی است، اظهار داشت: مدیریت موثر و موفق پسماند و حل مشکلات این مساله هم نیازمند مشارکت پذیری چند وجهی تمامی بازیگران و دست اندرکاران همچون دولت، مجلس، قوه قضاییه، مردم، بخش خصوصی و نهادهای مردمی می باشد.


به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، مهدی جمالی نژاد که هشتم اردیبهشت ماه در برنامه آموزش مجازی مدیریت پایدار پسماند که با حضور استادان ژاپنی و تعدادی از شهرداری ها برگزار شد، سخن می گفت، با بیان مطلب فوق اظهار نمود: در حوزه مدیریت پسماند، آگاهی بخشی عمومی، پایه موفقیت است و ضرورت دارد که تفکیک وظایف و تقسیم کار بین دولت و سایر نهادها و مردم به نحو مشخصی صورت پذیرد.
وی افزود: برای موفقیت در طرح های مدیریت پسماند باید به مقتضیات محلی از حیث جغرافیایی و اقلیمی و فرهنگی و همین طور الگوسازی و الگوگیری از تجارب موفق در دنیا و ترویج آنها و بهره گیری از تکنولوژی های جدید و ظرفیت های استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان و تحقیقات دانشگاهی، توجه لازم داشته باشیم.
وی اشاره کرد: دراین راستا باید با همفکری و همکاری گروهی برای تحقق اکو شهرها، بوم شهرها و شهرهای دوستدار محیط زیست تلاش نماییم.
جمالی نژاد همین طور ابرازامیدواری نمود که با ارتقا سطح برنامه های آموزشی حوزه مدیریت پسماند با مشارکت فعال پژوهشگران و صاحب نظران و مدیران اجرائی موفق و برنامه ریزان این عرصه شاهد تبادل تجربیات و بسط و گسترش تکنولوژی روز و جدید و تجارب موفق باشیم.
معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: به مقوله حفاظت از محیط زیست در اصل۵۰ قانون اساسی کشور توجه جدی شده و قانون مدیریت پسماند و بخشنامه ها و ضوابط اجرائی آن ملاک عمل دستگاهها در کارهای اجرائی این حوزه است.
رئیس سازمان شهرداریها و دهیاری های کشور در ادامه با اشاره به اینکه موضوع مدیریت پسماند بعنوان یکی از اولویت های کاری شهرداری ها و دهیاری های کشور مطرح بوده و مدیریت بهینه آنها نقش مهمی در ارتقاء کیفیت محیط زیست در شهرها و روستاهای کشور دارد، اظهار داشت: هم اکنون روزانه حدود ۵۸ هزار تُن پسماند عادی در شهرها و روستاهای کشور تولید می شود و سرانه تولید زباله در شهرها معادل ۸۰۰ گرم و در روستاها ۵۰۰ گرم است و آنالیز پسماندهای عادی تولیدی نشان میدهد که حدود ۶۵ درصد آنها تر و ۳۵ درصد خشک می باشد.
وی متذکر شد: عدم مدیریت صحیح پسماندها منجر به معضلاتی از قبیل انتشار و انتقال انواع بیماریها، ایجاد بوی نامطبوع و چشم اندازهای نامناسب و بروز انواع آلودگی های محیط زیستی (آب، خاک و هوا) خواهد شد.
جمالی نژاد اضافه کرد: وزارت کشور بعنوان دستگاه اجرائی سیاست گذار، هدایت کننده و ناظر بر فعالیت شهرداریها و دهیاریهای کشور با اقداماتی نظیر تهیه و تدوین قوانین و مقررات و برنامه اجرائی مدیریت پسماندهای عادی کشور با رویکرد مدیریت منطقه ای، تخصیص اعتبار جهت راه اندازی و تکمیل پروژه های مدیریت پسماند اولویت دار و نیز آموزش نیروی انسانی متخصص، گام های موثری در جهت رفع مشکلات ناشی از پسماندها برداشته است.
وی افزود: تصویب قانون "کمک به ساماندهی پسماندهای عادی با مشارکت بخش غیردولتی" که در این دولت صورت گرفت گام مهم و موثری بوده و تصویب این قانون در سال ۱۳۹۹ با هدف توجیه پذیری و اقتصادی شدن اجرای پروژه های مدیریت پسماند توسط بخش خصوصی می تواند نقطه عطفی در سرمایه گذاری و واگذاری پروژه های مدیریت پسماند باشد.
طبق گزارش روابط عمومی سازمان شهرداریها و دهیاری های کشور، جمالی نژاد افزود: با هدف کاهش تولید پسماند مخرب محیط زیست از سال۹۷ در بودجه سنواتی عوارض بر واردات و تولید این کالاها وضع و بخشنامه های مربوطه به تصویب هیئت محترم دولت رسیده است و با تصویب قانون ساماندهی پسماندهای عادی با مشارکت بخش غیردولتی این مساله به طور دائمی و پایدار شده است.
رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور افزود: اطلس جامع مدیریت پسماند عادی کشور بر طبق مطالعات جامع مدیریت پسماند در بیش از ۷۰۰ شهر متناسب با معضلات، تهدیدها و فرصت های محلی با تایید استانداری ها و سازمان حفاظت محیط زیست کشور تهیه و تدوین شده است. در این اطلس، کشور به ۲۸۳ منطقه تقسیم و پروژه های مناسب هر منطقه تعریف شد.
جمالی نژاد همین طور با اعلان اینکه افزایش اعتبارات دولتی در دولت دوازدهم به میزان قابل توجهی صورت گرفته است، اظهار داشت: طی سالهای ۱۳۹۶ تا خاتمه ۱۳۹۹ جمعا بیش از ۶۷۰۰ میلیارد ریال از محل موافقت نامه کمک به ساماندهی پسماند استان های ساحلی تخصیص یافته است که در نتیجه آن نیروگاه زباله سوز نوشهر در آذر ۹۹ افتتاح شد و در ماه های آتی به تولید برق می رسد و پروژه نیروگاه زباله سوز ساری، رشت و بیشتر پروژه های اولویت دار مدیریت پسماند نیز از پیشرفت فیزیکی مناسبی در طول این مدت برخوردار شده اند.
شایان ذکر است برنامه آموزش مجازی مدیریت پایدار پسماند شامل محورهای زباله سوزها، مدیریت شیرابه و دفن بهداشتی، هشتم اردیبشهت ماه از طرف سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با ارائه موضوعات از طرف استادان ژاپنی و نمایندگان موسسه جایکا و تجارب موفق شهرداری های مشهد، نوشهر، بابل و قائمشهر در این عرصه انجام شد.
منبع:

1400/02/09
21:22:44
5.0 /5
703
تگهای خبر: آلودگی , باد , بهداشت , بو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است