كاهش ۳۸ سانتیمتری تراز دریاچه ارومیه

كاهش ۳۸ سانتیمتری تراز دریاچه ارومیه به گزارش گل بخر رئیس استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه ضمن اشاره به کاهش تراز این دریاچه اظهار داشت: با وجود پیگیری های انجام شده، وزارت نیرو هنوز حق آبه زیست محیطی دریاچه ارومیه را پرداخت نکرده است.به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، وزارت نیرو طی سال قبل حق آبه دریاچه ارومیه طی سال آبی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ را ۶۴۰ میلیون متر مکعب اعلام نمود و قرار شد که این حق آبه از شروع آذر ماه سال قبل تا آخر اردیبهشت امسال به سمت ارومیه رها سازی شود اما ستاد احیای دریاچه ارومیه اعلام نموده است که متاسفانه تا حالا تنها بخش کمی از این حق آبه - ۱۶۰ میلیون متر مکعب - به دریاچه ارومیه رسیده است و بطور کلی می توان اظهار داشت که حالا دریچه سدها را به روی ارومیه بسته اند.

فرهاد سرخوش - رئیس استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه - در این زمینه به ایسنا می گوید: با وجود اینکه نامه نگاری های زیادی با وزارت نیرو و دستگاه های ذی ربط در استان شده اما حق آبه دریاچه ارومیه هنوز پرداخت نشده است که این شرایط با درنظر گرفتن کم بارشی های امسال در کشور نگران کننده است.

به گفته سرخوش بهانه وزارت نیرو این است که سال آبی جاری سال خشک و کم بارشی بوده است علاوه بر آن برف زیادی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه نبارید که طی فروردین و اردیبهشت به سمت سدها حرکت کنند این درحالیست که برمبنای توافق های انجام شده قرار بوده است که در سالهای کم بارشی مثل امسال مصرف آب در تمامی حوزه ها ازجمله کشاورزی کاهش پیدا کند تا محیط زیست بتواند حق خودرا برداشت کند اما متاسفانه در وضعیت فعلی فقط حق آبه دریاچه ارومیه از بین رفته است.

در سال آبی ۱۳۹۷-۱۳۹۶ میزان بارش ها در حوضه آبریز دریاچه ارومیه از سال آبی جاری کمتر بود اما طی این سال حدود ۴۶۱ میلیون متر مکعب آب به سمت دریاچه رهاسازی شد. سرخوش ضمن بیان این مطالب تصریح می کند: این مسئله نشان میدهد که حتی در سالهای خشک نیز می توان حق محیط زیست از آب را پرداخت کرد.

از سویی دیگر وضعیت سدها در حوضه آبریز دریاچه ارومیه چندان وخیم نیست. رئیس استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در این زمینه توضیح می دهد: درحال حاضر حجم آب سدها در استان آذربایجان غربی ۹۶۰ میلیون متر مکعب است که نسبت به سال قبل تنها حدود ۱۰ درصد کمتر شده است. از سویی دیگر میزان بارش ها در این حوضه نسبت به سال قبل حدود ۲۰ درصد کاهش یافته است. به هر حال هیچ کدام از این موارد نمی تواند دلیلی بر عدم پرداخت حق آبه دریاچه ارومیه شود.

سرخوش در ادامه با اشاره به اینکه این نگرانی وجود دارد که در صورت عدم پرداخت حق آبه با شروع گرما و تبخیر آب تراز و حجم آب دریاچه ارومیه کاهش پیدا کند، می گوید: هم اکنون تراز دریاچه ارومیه ۱۲۷۱.۴۲ سانتیمتر است که نسبت به زمان مشابه در سال قبل ۳۸ سانتیمتر کمتر شده است البته باید این مساله را در نظر گرفت که برمبنای آخرین بررسی های انجام شده دریاچه ارومیه ۶۰ تا ۷۰ سانتیمتر عمق پیدا کرده است و لایه های نمکی در آن حل شده اند.

به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، قبل از این مسعود تجریشی - مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه - ضمن انتقاد از عملکرد وزارت نیرو درباب پرداخت حق آبه دریاچه ارومیه گفته بود که متاسفانه طی سال آبی ۱۴۰۰- ۱۳۹۹ دریچه سدها را به روی ارومیه بسته و اجازه نداده اند آبی به دریاچه برسد.

به گفته او سازمان حفاظت محیط زیست با وزیر نیرو و مدیران استانی مکاتبه کرده اما بی فایده بوده است و تا زمانی که خلاهای قانونی درباب حق آبه های زیست محیطی داشته باشیم، وضعیت همین خواهد بود و با کاهش بارش ها در کشور تضاد منافع بین بهره برداران و محیط زیست بیشتر می شود.

منبع:

1400/02/06
14:12:21
5.0 /5
950
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است