روند تخریبی كره زمین را معكوس نماییم

روند تخریبی كره زمین را معكوس نماییم معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با صدورپیامی به مناسبت روز جهانی زمین بر ضرورت احیای زمین تاکید نمود.به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا متن پیام کیومرث کلانتری بدین شرح است: «مراسم گرامیداشت روز جهانی زمین که در ایران با نام روز" زمین پاک " خوانده می شود، از سال ۱۹۷۰ تابحال هر ساله با هدف ارتقای آگاهی و آموزش در مورد مسائل زیست محیطی و ترویج فرهنگ حفاظت و پاسداشت زمین در روز ۲۲ آوریل در سرتاسر جهان برگزار می گردد.

هرچند همانطور که بارها یادآور شده ایم، نه یک روز خاص بلکه هر روز متعلق به زمین است؛ زمینی که بی مزد و منت نعمت هوای پاک، آب تمیز، مناظر زیبا و هرآنچه نیاز ما انسان هاست را در اختیار ما قرار می دهد پس می بایست هر روز و هر لحظه به حفظ و پاسداری از این گنجینه پرارزش بیندیشیم و بپردازیم.

شعار روز جهانی زمین در سال ۲۰۲۱، هم راستا با عنوان «احیای اکوسیستم» که توسط سازمان ملل متحد برای دهه ۲۰۳۰-۲۰۲۱ برگزیده شده، «احیای زمین» اعلام شده است. این مورد بر احیای اکوسیستم های جهان از راه فرایندهای طبیعی، ظهور فناوری های سبز و تفکر خلاق تمرکز دارد.

احیای اکوسیستم به معنای کمک به بازیابی و بازگشت مجدد شادابی و سلامتی به اکوسیستم های صدمه دیده و یا تخریب شده است. هرچه سلامتی و غنای تنوع زیستی یک اکوسیستم بیشتر باشد، به تبع آن این اکوسیستم، خدمات اکوسیستمی مفیدتری و کارآمدتری را به همراه خواهد داشت. ارتقای سلامت اکوسیستم ها یعنی ارتقای سلامت زمین و ارتقای سلامت زمین یعنی ارتقای سلامت و کیفیت زندگی کلیه ساکنان آن.

این وظیفه یکایک ما اهالی کره زمین است که عزم خویش را جزم نماییم، روند تخریبی این سیاره را معکوس نماییم و به کفه احیای آن بیفزاییم. احیای زمین و سلامت آن ضامن بهبود معیشت، سلامت، رفاه و شادابی ما و کاهش فقر و تهیدستی است. ما برای حفظ سلامت خود ناچار به حفظ سلامت زمین و احیای آن هستیم. «داشتن یک سیاره سالم یک انتخاب نیست یک لزوم است.»

از آنجائیکه سال جاری هم به علت ماندگار شدن میهمان ناخوانده دردسرساز در سرتاسر دنیا، همچنان مانند سال قبل تعداد زیادی خانه نشین هستند و رعایت فاصله اجتماعی و عدم حضور در اماکن عمومی پر جمعیت از اهم اقدامات پیشگیرانه است، متاسفانه امکان برگزاری همایش و جشنواره های حضوری وجود نداشته و یا بسیار محدود است و جشن های روز جهانی زمین در جای جای دنیا به صورت مجازی برگزار می گردد.»

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، در انتها پیام کلانتری آمده است: « کشور عزیزمان ایران هم هر ساله در برگزاری هر چه تاثیرگذارتر این رویداد با دیگر کشورهای جهان همراه شده است و هفته زمین پاک را که از روز دوم اردیبهشت ماه با نام روز زمین پاک شروع می شود، به مدت یک هفته در سرتاسر کشور برپا می دارد. سازمان حفاظت محیط زیست با عنایت به شرایط اقلیمی کشور شعار ملی سال جاری روز زمین پاک را احیای زمین، افزایش بهره وری برای توسعه پایدار تعیین کرده است. ضمن تبریک این روز، امیدواریم سازمان حفاظت محیط زیست بتواند با مشارکت سازمان های مرتبط و تک تک هم میهنان بزرگوار و وظیفه شناس، هر چه پرتوان تر به حفاظت و احیای عرصه های پرارزش و بی بدیل طبیعی کشورمان بپردازد.»

منبع:

1400/02/03
13:05:03
5.0 /5
848
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است