در گفت وگو با گل بخر اعلام شد

راهكاری برای كمبود آب در وضعیت كم بارشی كشور

راهكاری برای كمبود آب در وضعیت كم بارشی كشور گل بخر: به اعتقاد پژوهشگران کمبود آب در کشور توجیه پذیر نیست؛ چونکه دانش فنی طراحی، ساخت و اجرای سیستم های آب شیرین کن و نمک زدایی در کشور موجود است و از این سیستم ها می توان آب هایی با قابلیت صادراتی تولید کرد؛ همان اقدامی که کشورهای حوزه خلیج فارس اجرائی کرده اند.


مسعود محمدی، مدیر امور اداری یکی از شرکت های دانش بنیان فعال در حوزه نمک زدایی مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در گفت و گو با ایسنا، تمرکز تحقیقاتی این شرکت را طراحی و ساخت سیستم های تصفیه آب و پساب دانست و اظهار داشت: این سیستم ها از نوع حرارتی است که دانش فنی آن در اختیار تعداد معدودی از کشورها (حدود ۱۰ کشور) قرار دارد.
به گفته وی دانش فنی این سیستم ها در خاورمیانه در اختیار ایران و رژیم اشغالگر قدس قرار دارد.
محمدی با تاکید بر اینکه سیستم های حرارتی نمک زدای این شرکت برمبنای انرژی های اتلافی عمل می کند، افزود: غالب صنایع در ایران دارای بخارات اتلافی و حرارت هستند که می تواند برای سیستم های تصفیه آب منشا انرژی قرار گیرد؛ به شکلی که از یک نیروگاه با انرژی که برق تولید می کند، می توان انرژی های اتلاف شده آنرا برای این سیستم ها جهت تصفیه آب مورد بهره برداری قرار داد و خروجی چنین سیستمی آب DM خواهد بود.
وی آب DM را آبی کاملا تصفیه شده و بسیار گرانقیمت توصیف کرد و تصریح کرد: آب DM برای قابل شرب شدن نیاز است تا املاحی به آن اضافه شود، ضمن آنکه این آب علاوه بر شرب قابلیت استفاده در بخش های کشاورزی و صنعتی را دارد، بدین جهت چنین آبی قابلیت صادرات دارد و ارزآوری زیادی را به همراه خواهد داشت.
محمدی با اشاره به طراحی و ساخت سیستم های غشایی برای تصفیه آب در این شرکت، اظهار نمود: سیستم های غشایی وابسته به فیلترها غالبا وارداتی است و در وضعیت تحریمی مشکلاتی را ایجاد خواهدنمود ولی سیستم های حرارتی این چالش را ندارند، ضمن آنکه صفر تا 100 اجرا و تولید دانش فنی آن در داخل کشور اجرائی شده است.
وی با اعلان اینکه این سیستم ها محصولات آماده نیستند، توضیح داد: این طرح پالایشگاه هایی هستند که بنا به درخواست متقاضی و نوع پساب (صنعتی و یا کشاورزی) طراحی و اجرائی می شوند.
این محقق با تاکید بر اینکه در کشور مشکل کمبود آب منطقی نیست، در این زمینه توضیح داد: بااینکه کشورهای جنوب خلیج فارس بارندگی زیادی ندارند، آب زیر زمینی زیادی ندارند، حتی آب رودخانه ای شیرین را هم ندارند؛ ولی مشکل کمبود آب را نیز ندارند؛ چونکه امروز در دنیا دانش در زمینه تولید آب، تنها متکی بر منابع آب های زیر زمینی نیست، بلکه بر تصفیه آب استوار است؛ موردی که در ایران مغفول مانده است.
وی افزود: با بهره گیری از سیستم های تصفیه آب حرارتی به آسانی می توان بحران کمبود آب، چالش رهاسازی پساب های صنعتی حاوی فلزات سنگین در طبیعت و بحران حرارت بالایی که از طرف صنایع تولید می شود را مرتفع کرد.
محمدی، با اعلان اینکه دانش فنی آب شیرین کن ها در کشور موجود است، ولی بسیاری از این سیستم ها بهره برداری نمی گردد، اظهار نمود: این شرکت تا حالا 40 پروژه اجرای سیستم های آب شیرین کن در داخل کشور اجرائی کرده است که از آن جمله می توان به تعدادی از فازهای پارس جنوبی، بندرعباس، قشم، کیش، خوزستان، سیستان و بلوچستان اشاره نمود.
وی بازیابی املاح معدنی از خروجی این سیستم را از دیگر مزایای این سیستم های نمک زدای طراحی شده در این شرکت نام برد و تصریح کرد: سیستم ZLD و HRD سیستم هایی هستند که تصفیه آب را به شکلی انجام می دهند که پساب ندارند؛ چونکه خروجی این سیستم ها بصورت لجن هایی هستند که می توانند به پودر و یا جامد تبدیل شوند و از آنجایی که این لجن ها دارای غلظت بالایی هستند، امکان استحصال املاح معدنی از آنها وجود دارد.
به گفته وی، این سیستم ها قابلیت تصفیه آب تا سختی 90 درصد را دارند، اظهار داشت: از این دستگاه می توان برای تصفیه آب های دریا، رودخانه، چاه و غیره بهره برد.
منبع:

1400/02/01
22:47:31
5.0 /5
863
تگهای خبر: بارندگی , بو , پارك , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است