خشكسالی بی سابقه در مناطقی از كشور

خشكسالی بی سابقه در مناطقی از كشور رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی از خشکسالی شدید و بی سابقه در ایران آگاهی داد و اظهار داشت: دستگاه های ذی ربط باید باتوجه به درنظر گرفتن این شرایط برای مصرف آب موجود در کشور برنامه ریزی کنند و ارزش قطره قطره آب را بدانند چونکه درحال حاضر کمبود آب جدی است.احد وظیفه در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه از مهر ماه سال قبل تا حالا در کشور تنها حدود ۱۱۳ میلیمتر بارش داشته ایم، اظهار نمود: این میزان ۴۳ درصد کمتر از میانگین طولانی مدت کشور است. از سویی دیگر از شروع فصل بهار تا حالا در کشور ۴.۸ میلیمتر بارش داشته ایم که متاسفانه این مقدار نیز نسبت به میانگین طولانی مدت کشور ۸۵.۵ درصد کاهش یافته است.

وی در ادامه با اعلان اینکه درحال حاضر کشور در وضعیت خشکسالی بسیار شدید قرار گرفته است، اشاره کرد: ۴۳ درصد کم بارشی در ایران از مهرماه تا حالا به صورتی رکورد در حوزه خشکسالی شمرده می شود. مشابه این شرایط را در سال ۱۳۸۷ که خشک ترین سال آبی ایران بود، تجربه کرده بودیم. امسال هم به صورتی یکی از خشک ترین سالهای آبی در ایران است.

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه خشکسالی در بخش هایی از ایران طی سال آبی زراعی جاری ازجمله قسمت های شرقی، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، هرمزگان و... بی سابقه بوده است، اظهار داشت: میانگین بارش طولانی مدت در هرمزگان ۱۳۹ میلیمتر گزارش شده است این درحالیست که طی هفت ماه اخیر تنها ۱۲ میلیمتر بارش در این استان داشتیم بدین سبب با کاهش ۹۱ درصدی بارش ها در این منطقه مواجه هستیم.

به گفته وظیفه بارش ها در استان سیستان و بلوچستان نیز ۹۳ درصد و در استان کرمان ۷۰ درصد کمتر از میانگین طولانی مدت گزارش شده است. وضعیت بارش ها در غرب کشور نیز شرایط خوبی ندارد. برای مثال استان همدان ۲۱ درصد، لرستان ۳۳ درصد، چهار محال و بختیاری ۳۵ درصد و همدان ۲۱ درصد کاهش بارش داشته است.

وی افزود: این شرایط در شمال کشور نیز وجود دارد و بارش ها در استان گیلان و مازندران به ترتیب ۲۵ و ۲۱ درصد کمتر از میانگین طولانی مدت بوده است. از سویی دیگر اوضاع در نوار شرقی کشور بدتر است و استان های گلستان ۴۲ درصد، سمنان ۵۱ درصد، خراسان رضوی ۵۸ درصد، خراسان جنوبی ۶۱ درصد و خراسان شمالی ۵۱ درصد کم بارشی داشته اند.

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی اضافه کرد: در مرکز کشور نیز شرایط بارش ها مانند سایر مناطق خوب نیست. برای مثال بارش ها در استان تهران از شروع مهرماه تا حالا ۲۳ درصد کمتر از میانگین طولانی مدت گزارش شده است. بارش ها در استان های قم، البرز، قزوین و زنجان نیز به ترتیب ۲۱، ۱۹، ۲۹ و ۳۴ درصد کاهش یافته است.
سال آبی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ یکی از بدترین سالهای آبی در ایران بوده است
وظیفه در ادامه با اعلان اینکه بطور کلی سال آبی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ یکی از بدترین سالهای آبی در ایران بوده است، اشاره کرد: گاهی اوقات در کشور ما کم بارشی در پاییز و زمستان با بارش های بهاره جبران می شود اما متاسفانه در این فصل نیز بارش خاصی نخواهیم داشت و حتی طی فروردین ماه تعدادی از استانها هیچ بارشی دریافت نکرده اند.
چرایی وقوع خشکسالی شدید در ایران
وی درباره چرایی وقوع خشکسالی شدید در ایران توضیح داد: بطور کلی کشور ما از گذشته تا حالا نوسانات بارشی شدیدی را تجربه کرده است و طی ۶۰ سال اخیر همیشه با ترسالی ها و خشکسالی ها در ایران دست و پنجه نرم کرده ایم البته قسمتی از این مساله به تغییرات اقلیم مربوط است. تغییر اقلیم پدیده ای جهانی است که در کشور ما سبب افزایش تعداد سالهای خشک و افزایش دما شده است.
فروردین ۳ درجه گرمتر از همیشه بود
رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اینکه میانگین دمای کشور در طولانی مدت طی فروردین ماه ۱۵.۵ درجه گزارش شده است، اظهار نمود: این درحالیست که میانگین دمای کشور طی فروردین ۱۴۰۰ بیش از ۱۸ درجه سانتیگراد بوده است بدین سبب دمای هوا در این ماه حدود سه درجه گرم تر شده است.

وظیفه اضافه کرد: طی زمستان سال قبل خصوصاً بهمن ماه نیز با افزایش قابل توجه دمای هوا در کشور مواجه بودیم اما بطور کلی می توان اظهار داشت که از شروع مهرماه تا حالا میانگین دمای هوا در ایران حدود یک درجه سانتیگراد بیشتر از میانگین طولانی مدت بوده است.
در خیلی از نقاط در وضعیت تنش آبی هستیم
وی با اعلان اینکه در چنین شرایطی به سبب کاهش بارش و ذوب برف، ذخیره آبی در مناطق کوهستانی به شدت کاسته می شود، اظهار داشت: این وضعیت ما را در وضعیت تنش آبی قرار خواهد داد. درحال حاضر نیز می توان اظهار داشت که خیلی از نقاط ایران در جنوب و شرق کشور در وضعیت تنش آبی هستند و کاهش بارش ها می تواند حتی روی تامین آب آشامیدنی نیز اثرات خودرا نشان دهد.

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی با تاکید بر اینکه این شرایط به هیچ عنوان به نفع محیط زیست کشور نیست و اثرات خودرا به زودی نشان خواهد داد، اشاره کرد: دستگاه های ذی ربط باید باتوجه به درنظر گرفتن این شرایط برای مصرف آب موجود در کشور برنامه ریزی کنند و ارزش قطره قطره آب را بدانند چونکه درحال حاضر کمبود آب جدی است.

وظیفه در آخر اشاره کرد: درحال حاضر نیاز آبی کشور نسب به گذشته بیشتر شده است و باید از به صرفه ترین راهکارها برای آبیاری زمینهای کشاورزی استفاده نمود. ما باید در این شرایط به مسئله پایداری سرزمین دقت کنیم و بی مهابا از آب های زیرزمینی استفاده نکنیم چونکه مشکل فرونشست زمین در کشور بسیار جدی است و می تواند سرزمین را از شرایط زیستی خارج کند.

به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا سال آبی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ از مهرماه سال قبل شروع شده است و تا آخر خرداد ماه امسال ادامه دارد.
1400/02/01
21:36:07
5.0 /5
1123
تگهای خبر: آبیاری , بو , خشكسالی , دریا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است