علت مرگ گربه ماهیان در ساحل جاسك چه بود؟

علت مرگ گربه ماهیان در ساحل جاسك چه بود؟ به گزارش گل بخر ایرنا نوشت: بررسی های کارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست نشان میدهد علت اصلی مرگ گربه ماهیان در ساحل جاسک، کارهای صید و صیادی بوده است.


در ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ برای بار دوم گزارشی در خصوص تلفات تعداد زیادی گربه ماهی در شهرستان جاسک رسید که بلافاصله کارشناسان در محل حاضر شده و به بررسی موضوع پرداختند. پیرو بررسی ها مشخص شد در ساحل جاسک کهنه واقع در شهرستان جاسک در طول تقریبی ۱۰ کیلومتر و عرض متوسط ۵ تا ۷ متر تعداد زیادی ماهی تلف شده و توسط دریا به ساحل آورده شده است.

بیش از ۹۹ درصد ماهیان تلف شده که میزان آن حدود ۸۰ تا ۹۰ تن برآورد شد، از گونه گربه ماهی بوده و یک درصد دیگر سایر آبزیان مانند ماهی بادکنکی، طلال و ساردین ماهیان بودند، بلافاصله از آب و رسوب در چندین محل در ساحل یاد شده نمونه برداری انجام شد.

همین طور از تلفات ماهیان نیز نمونه برداری های لازم جهت بررسی و ارسال به پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دامپزشکی استان انجام شد. بررسی های انجام شده حاکی از این است که هیچ نوع آلودگی در آب و خاک محل وجود نداشته و باتوجه به فساد ماهیان مشخص شد، ماهیان ساعات متمادی روی آب شناور بوده و سپس توسط امواج به خشکی آورده شده اند که نشانگر این مساله است که مرگ در فواصل دور از ساحل اتقاق افتاده است.

نظر به اینکه بیش از ۹۹ درصد ماهیان تلف شده از یک گونه خاص بودند دو احتمال بیشتر نمی تواند وجود داشته باشد، اول اینکه گربه ماهیان بر اثر بیماری از بین رفته اند و دوم اینکه صیادان به سبب ارزش پایین و یا دلیلهای دیگر مبادرت به تخلیه آنها در دریا کرده اند. گربه ماهیان در این فصل برای تخم ریزی بصورت گله های بزرگ به سمت مناطق کم عمق تر مهاجرت می کنند و گاهی با گیر افتادن در تور صیادان مشکلاتی را ایجاد می کنند. با مذاکراتی که با تعاونی صیادان محل انجام شد، ماهیان تلف شده از ساحل جمع آوری و امحاء شدند. تا این تاریخ هیچ نوع مکاتبه ایی از طرف ارگان های متولی درباب بیماری در گونه یاد شده با اداره کل حفاظت محیط زیست هرمزگان صورت نگرفته و با احتمال زیاد تلفات یاد شده نتیجه فعالیت صید و صیادی در منطقه بوده است.

بررسی اینگونه موضوعات برمبنای بند های ۱، ۳ و ۵ ماده ۳ و همین طور مواد۲۱، ۱۶، ۱۲ و ۶ قانون حفاظت و بهره برداری از منابع آبزی جمهوری اسلامی ایران و بخشنامه های مربوطه از وظایف شیلات شمرده می شود، البته اظهار نظر یک ارگان رسمی با سخنان یک دوستدار محیط زیست در فضای مجازی بسیار متفاوت بوده و باید متقن و مستند باشد. قبل از این در تاریخ ۱۳ فروردین ۱۴۰۰ نیز تعداد زیادی گربه ماهی تلف شده در شهرستان جاسک تلف شده بود که بلافاصله بررسی، نمونه برداری و کارشناسی های لازم انجام شد. مدیر کل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان و معاونین مربوطه ضمن مکاتبه با ارگان های متولی اعلام نموده بودند که به احتمال زیاد تلفات مذکور به سبب کارهای صید و صیادی بوده است که پیش از اتمام زمان مقرر، مشخص شد دو فروند قایق صیادی که در نزدیکی ساحل مقسا مبادرت به صید گربه ماهی می کردند، به سبب اینکه قایق را بیشتر از ظرفیت آن پر کرده بودند با طوفان روبه رو شده و قایق ها و گربه ماهیان صید شده در دریا رها شده و ماهیان توسط امواج به ساحل آورده شده اند. در این خصوص مالکین شناورها شناسایی شده و حتی خبرنگاران نیز با آنها مصاحبه کردند. اداره کل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان نیز طی گزارشاتی که به سازمان محیط زیست ارسال کرد و همین طور مصاحبه با اصحاب رسانه موضوع را تایید و اعلام نمود که هیچ نوع بیماری و آلودگی دیده نشده است. بدیهی است که بررسی و اعلام نظرها، زمان بر است، درباب تلفات گربه ماهیان در جاسک در هر دو مورد بررسی ها در اسرع وقت به نتیجه رسیده و تمامی مدیران و متولیان امر دلیل آنرا مباحث صید و صیادی عنوان کردند. ۴۷۲۳۷


منبع:

1400/01/31
19:13:26
5.0 /5
895
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است