نكات مهم محیط زیستی كه باید در روز طبیعت رعایت كنید

نكات مهم محیط زیستی كه باید در روز طبیعت رعایت كنید به گزارش گل بخر سیزده بدر نزدیک است و باآنکه به خاطر انتشار کرونا سفارش ی مقام های بهداشتی این است که از سفر و گرد هم آمدن خودداری شود، اما با عنایت به انبوه سفرهایی که در نوروز انجام شده، دور از انتظار نیست که میلیون ها سفر دیگر هم صورت گیرد.با این حساب و با عنایت به روزها و هفته های بهاری دیگری که در پیش است، یادآوری چند نکته بی مورد به نظر نمی رسد:
* لطفاً در هیچ عرصه ای زباله، چه تجزیه شدنی و چه تجزیه ناپذیر، باقی نگذارید و همه را به شهرها و مخزن های درنظر گرفته شده برای پسماند برسانید. ته مانده های غذا را هم با خود ببرید و با این تفکر که آنها را حیوان ها می خورند، سبب اختلال در وضع طبیعت نشوید.
* هیچ وقت و در هیچ برنامه ی طبیعت گردی و کوه پیمایی، علفی را از زمین نچینید. چیدن فلان گیاه برای درست کردن پلو و آش، یا بهمان گیاه جهت استفاده ی دارویی و... صدمه های جبران ناپذیری به پوشش گیاهی کشور می زند. هر علف و بوته و درختچه، مانند یک درخت کارکرد خودش را در چرخه ی زیست (حفظ خاک، جذب بارش ها، پیشگیری از توفان گردوخاک، حفظ تنوع زیستی، حفاظت از چشم اندازها، و... ) دارد. چیدنِ حتی یک برگ و ساقه ای از یک گیاه هم باعث اختلال در زادآوری و بقای گیاه می شود.
* از خریدن سبزی های کوهی و صحرایی خودداری کنید.
* هیچگاه در محیط های طبیعی آتش روشن نکنید. اگر آثاری از آتش دیدید، آنرا به صورت کامل خاموش کنید و روی بقایای آن خاک بریزید.
* به کسانی که اصول بالا را رعایت نمی کنند، تذکر دهید.
* موردهای تجاوز به محیط های طبیعی و میراث های فرهنگی را به مقام های مسوول گزارش کنید.
اگر این نکته ها را درست می دانید، آنها را درفضای مجازی و محیط های خانوادگی و دوستانه نشر دهید.
*کنشگر محیط زیست
۴۷۲۳۲

1400/01/12
14:06:50
5.0 /5
856
تگهای خبر: بهداشت , بو , حیوان , درخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است