دروغ بود خبری از ترسالی نیست

دروغ بود خبری از ترسالی نیست گل بخر: متاسفانه در سال قبل همه مناطق ایران با خشکسالی درگیر بودند، خشکسالی که در مناطق شرقی و جنوبی کشور بسیار شدید بود. خبر بدتر این که بنظر می رسد در ماه های بعدی هم وضعیت تغییری نمی نماید.نیو صدر: با دو سال بارش باران، قول دادند که خشکسالی تمام می شود، گفتند ترسالی آغاز می شود و روزهای خوب محیط زیست، کشاورزان، صنایع و... فرا می رسد تا احیانا راه برای پروژه های تخریب مثل سدسازی ها باردیگر هموار شود؛ اما آنچه پارینه بطور پنهان هم زمان با پاندمی در ایران رخ داد تمام این ادعاها را زیر سوال برد.
اطلاعات مرکز ملی پایش و هشدار خشکسالی، نشان میدهد که سال ۱۳۹۹ در ایران، همه مناطق کشور بدون استثنا، درگیر خشکسالی بودند، و حتی در بعضی مناطق نزدیک به ۱۰۰درصد کمتر از میانگین بلندمدت باران بارید، یعنی حدودا هیچ خبری از باران نبود.
به شکل میانگین و بلندمدت هر سال آبی تا ابتدای فروردین در کشور ۱۶۵.۴میلیمتر باران می بارد، اما از شروع سال آبی (ابتدای مهر) تا تاریخ ۳۰ اسفند سال ۱۳۹۹ در کشور ۱۰۸.۲ میلی متر باران باریده است؛۳۴.۶ میلیمتر باران کمتر از آنچه هر سال در ایران به طور متوسط باران می بارد.
در سیستان تنها ۵میلی متر باران بارید
مقایسه میزان بارندگی از شروع مهر ماه تا اوایل فروردین نشان میدهد که همه استان های کشور در شش ماه گذشته با کم بارشی روبرو شدند، این بارندگی کم در بعضی مناطق میزان کمی با میانگین بلندمدت بارندگی در کشور فاصله ندارد، اما در بعضی مناطق اعداد بسیار نگران کننده هستند.

احد وظیفه، رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی، به خبرآنلاین می گوید: «به طور کلی، حوزه شمال غرب و شمالی، حدودا در وضعیت نزدیک نرمال بودند، وضعیت در استان غرب زیر نرمال بود اما آنومالی شدیدی ندارند. اما استان های جنوبی و نیمه شرقی به شدت آنومالی بارش دارند که از ۴۰ تا ۹۰ درصد متغیر است.»
براین اساس سیستان وبلوچستان با شدیدترین خشکسالی هواشناسی روبرو شد و میزان بارندگی در آن تا تاریخ ۳۰ اسفند، ۹۲.۹ درصد کمتر از میانگین بود؛ در سیستانی که سال هاست با بحران آب روبرو شده است از شروع مهر ماه تا آخر اسفند تنها ۵ میلی متر باران بارید، عددی وحشتناک که زندگی هزاران نفر را با بحران های بزرگی روبرو کرده است.
بعد از سیستان وبلوچستان، هرمزگان با شدیدترین خشکسالی سال قبل روبرو شد، بطوریکه از شروع سال آبی در این استان ۱۱.۹ میلی متر باران باران بارید؛ ۹۰.۶درصد کمتر از میانگین بلندمدت.
وظیفه می گوید: «با توجه به اینکه فرصت بارندگی ها تمام شده و برای دو هفته ابتدای فروردین هم بارشی در مناطق جنوبی و شرقی پیشبینی نشده است، می توانیم بگوییم که امسال خشکسالی بسیار وخیم و شدیدی در جنوب و شرق کشور حاکم است، با بررسی هرکدام از شاخص ها به این نتیجه می رسیم که وضعیت برای این مناطق بسیار ناراحت کننده است.»
گرما و آب شدن برف ها، پیشبینی ها نگران کننده اند
بعد از بارندگی، دیگر عامل موثر بر خشکسالی دماست، متاسفانه از این نظر هم در بیشتر مناطق کشور میانگین دما در سال آبی بیشتر از میانگین بلندمدت بود و تنها در گلستان و خراسان جنوبی شرایط فرق داشت. به طول کلی از اول مهر تا ۳۰ اسفند، دمای کشور ۰.۶ درجه گرمتر از میانگین بود.

وظیفه در این رابطه توضیح می دهد: «دما در طول این مدت بالاتر از نرمال بود و در نتیجه تبخیر زیاد می شود. البته که در جنوب کشور دیگر روی سطخ آبی برای تبخیر شدن هم وجود ندارد. در بهمن میانگین دما ۳ تا ۳.۵ درجه بالاتر از نرمال بود، البته این روند در همه جای دنیا حاکم است، افزایش دما موجب ذوب بیشتر برف و کاهش مساحت پوشش برف می شود و ذخیره آبی را برای فصل خشک کاسته می شود. وضع پوشش برف هم کمتر از قبل است، به ویژه در حوزه زاگرس جنوبی مقدار پوشش برفی به شدت پایین است.»
انگار باران در راه نیست
از طرفی دیگر پیشبینی های هواشناسی نشان میدهد که احیانا در ماه های آتی هم قرار نیست، کم بارشی سال قبل جبران شود و خشکسالی شدید در مناطق شرقی و جنوبی کشور ادامه دارد.
به گفته کارشناسان پیشبینی های بلندمدت هواشناسی حدود ۶۰ تا ۷۰درصد قابل اعتماد هستند.
وظیفه توضیح می دهد: «براساس این پیشبینی های بلندمدت تا سه ماه ماه آتی بارندگی ها در کل کشور کمتر از نرمال و در نیمه جنوبی و شرقی به شدت زیر عادیست. چشم انداز آینده نشان از بهتر شدن شرایط نمی دهد. ضمن این که نزدیک به فصل گرم هستیم و در این فصل در جنوب کشورباران نداریم، مگر بارش های تابستانی در جنوب سیستان و بلوچستان که ممکنست شاهد آن باشیم. ناراحت هستم که این طور بیان می کنم، اما این خبر ناگوار را باید اعلام کنم که کشور ما گرفتار خشکسالی و خشکسالی شدید می باشد.»
«کسانی که از ترسالی خبر دادند باید پاسخگو باشند»
این خبر جدیدی نیست، اما افزایش بارندگی ها در دو سال قبلی سبب شده بود تا گروهی مدعی شوند که دوره خشکسالی در کشور به انتها رسیده و ایران وارد دوره ترسالی شده است.
برای مثال در بهمن سال ۱۳۹۸، قاسم تقی زاده خامسی معاون وزارت نیرو گفته بود که "سیل سبب شده که استان هایی مانند سیستان وبلوچستان، کرمان، یزد و فارس که قبلا جزء استان های کم آب و گرفتار خشکسالی به شمار می رفتند جزء استانهای دارای دوره ترسالی محسوب شوند."
اما یک سال پس از این ادعا و در سال ۱۳۹۹ شرق کشور درگیر خشکسالی شدیدی شد، خشکسالی که سبب شده در استان سیستان و بلوچستان تنها از شروع سال آبی تا حالا تنها ۵میلی متر باران ببارد.
رییس مرکز ملی خشکسالی می گوید: «خیلی خوشبین نباشیم که با دو سال بارندگی بگوییم خشکسالی تمام شده است، کشورهای منطقه نیمه بیابانی هستند و فقط بخاطر وجود البرز و زاگرس شرایط ما نسبت به عربستان و عراق تغییر کرده است. حالا کسانی که گفتند ترسالی می شود باید پاسخگو باشند، آنها ذهن جامعه را به بی راهه کشیدند، این صحبت که از خشکسالی خارج شدی منطقی نیست.»
۴۷۲۳۷


منبع:

1400/01/11
19:30:06
5.0 /5
1095
تگهای خبر: باران , بارندگی , بو , خشكسالی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است