وضعیت پسماند استان تهران از آغاز انتشار كرونا تا آخر سال ۹۹

وضعیت پسماند استان تهران از آغاز انتشار كرونا تا آخر سال ۹۹ به گزارش گل بخر رئیس اداره محیط زیست انسانی استان تهران ضمن اشاره به معضلات مختلف استان تهران در حوزه پسماند طی سال ۹۸ و۹۹ از تغییر در حجم و ترکیب پسماند همزمان با شیوع کرونا تا بوی نامطبوع مسیر فرودگاه امام خمینی، از تدوین سه طرح جامع مدیریت پسماند در استان تهران طی سال قبل اطلاع داد.فاطمه اکبرپور در گفت و گو با ایسنا ضمن اشاره به اینکه درسال ۹۹ با افزایش شیوع کرونا، پسماندهای تولیدی در تهران دستخوش تغییر شد، اظهار داشت: میزان پسماندهای پزشکی حدود ۲۰ تن در روز افزایش یافت و ترکیب پسماندهای عادی هم با عنایت به افزایش میزان استفاده از وسایل حفاظتی نظیر ماسک، دستکش و ضدعفونی کننده ها تغییر نمود. با این وجود خوشبختانه به رغم افزایش استفاده از وسایل حفاظتی، سرانه تولید پسماند در تهران تغییر نکرده و حدود ۷۶۵ گرم به ازای هر نفر است.

وی افزود: با عنایت به اقدامات صورت گرفته برای جداسازی پسماندهای حجیم و پسماندهای در ارتباط با سرشاخه ها و... میزان پسماند ورودی به آرادکوه هم کاهش پیدا کرده است.

اکبرپور یکی از چالش های مدیریت پسماند در سال ۹۹ را تخلیه غیر مجاز پسماندهای پزشکی در اراضی جنوب و جنوب شرق استان تهران ذکر و اظهار نمود: اقدامات قانونی برای مقابله با این معضل بلافاصله انجام شد و پاکسازی اراضی توسط شهرداری ها صورت گرفت. چالش دیگر هم در ارتباط با تخلف برخی از پیمانکاران پسماندهای صنعتی و ویژه بود که شفاف نبودن مناسبات حاکم بر بازار پسماندها بستر را برای تخلف و سو استفاده پیمانکاران فراهم نموده بود.

وی در ادامه توضیح داد: بعضی از این پیمانکاران با نازل ترین قیمت با تولید کنندگان پسماند قرارداد منعقد می کردند و به علت هزینه های مترتب بر دفع اصولی پسماندها بخصوص پسماندهای خطرناک، آنها را در محیط تخلیه می کردند. به منظور برخورد با این معضل و حل آن، بخش نقل و انتقال پسماندها در سامانه جامع محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست پیشبینی شد تا امکان نظارت برای استان های مبدا و مقصد و استان های مسیر فراهم گردد.
مشکلات مرکز دفع و پردازش آرادکوه و بوی نامطبوع مسیر فرودگاه امام(ره)
رییس اداره محیط زیست انسانی استان تهران یکی دیگر از چالش های مهم استان تهران را انتشار بوی نامطبوع از مرکز پردازش و دفع پسماندهای آراد کوه برشمرد که بعنوان یکی از کانون های انتشار بو در راه فرودگاه بین المللی مطرح است و خاطرنشان کرد: این مرکز دارای مشکلات گوناگونی است که مرتفع نشدن آنها منجر به ایجاد آلودگی های زیست محیطی و انتشار بوی نامطبوع شده است. همچون این مشکلات میتوان به فرسودگی دستگاه ها و ماشین آلات خطوط پردازش و بازدهی کم این خطوط در جداسازی پسماندها، بالابودن میزان رطوبت موجود در پسماند مخلوط ورودی، عدم استفاده از سیستم های فیلتر بو و تهویه مناسب برای سالن های پردازش، عدم بهسازی و به روز رسانی دستگاههای هوادهی و تاپ ترن (هم زن) فرایند تولید کمپوست، کیورینگ (عمل آوری) نامناسب کمپوست درشت دانه، دپوی نامناسب کمپوست درشت دانه، جاری شدن شیرابه از آن و آتش سوزی، هوادهی نامناسب توده های کمپوست و عدم تثبیت کامل آن، عدم مدیریت و دفع شیرابه تولیدی مطابق با استانداردها، فقدان طراحی و اجرای اصولی مرکز دفن، ارتفاع زیاد مرکز دفن و نبود چاه های پایش و عدم استحصال بیوگاز اشاره نمود.
از مافیای پسماند و زباله گردی تا مشکلات واحدهای بازیافت کننده
به گفته اکبرپور تا زمانی که شرایط ذخیره سازی موجود یعنی مخازن تعبیه شده در معابر و سطح شهر ادامه داشته و امکان دسترسی به پسماند در هر ساعت از شبانه روز فراهم باشد، معضل مراکز جمع آوری و تفکیک غیرمجاز پسماندهای خشک و زباله گردی حل نخواهد شد. از سوی دیگر عملکرد پیمانکاران فعال در این حوزه شامل رسمی و غیر رسمی خود به تداوم این وضع دامن می زند چون که سود آنها در تداوم وضع موجود است. ازاین رو ساماندهی پیمانکاران و شفاف کردن نحوه فعالیت آنها در این عرصه لزوم دارد.

وی افزود: نحوه فعالیت این پیمانکاران بگونه ای است که سبب ایجاد مراکز غیرمجاز بخصوص در جنوب تهران شده که علاوه بر ایجاد آلودگی های زیست محیطی و تغییر کاربری اراضی کشاورزی، منجر به تولید مصنوعات غیر بهداشتی و غیراستاندارد از بازیافت پسماندها شده است که مجدد به چرخه مصرف باز می گردد. صنایع بازیافت موجود هم که بر مبنای مقررات و ضوابط شکل گرفته اند به علت عدم دسترسی ساده به پسماندهای مورد نیاز بعنوان ماده اولیه امکان ادامه فعالیت ندارند چون که این پسماندها تا رسیدن به دست بازیافت کننده چند دست می چرخند و هزینه های نهایی برای بازیافت کننده غیر واقعی می شود همینطور در بعضی از موارد این بازیافت کنندگان جهت تأمین پسماندهای مورد نیاز مجبور به واردات پسماندها از کشورهای دیگر هستند.
تدوین سه طرح جامع مدیریت پسماند در استان تهران
رییس اداره محیط زیست انسانی استان تهران همینطور درباره اتفاقات مثبتی که در سال ۹۹ در حوزه مدیریت پسماندها صورت گرفت، اظهار نمود: یکی از اقدامات مثبتی که طی سال قبل صورت گرفت «تجهیز کارگاه راه اندازی محل دفع پسماندهای صنعتی و ویژه استان» بعد از ۱۲ سال بود. همینطور در سال ۹۹ تدوین سه طرح جامع مدیریت پسماند در استان تهران توسط مشاوران انجام شد که یکی از این طرح ها، «طرح جامع مدیریت پسماند کلانشهر تهران» است که هم اکنون توسط کمیسیون محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران بررسی می شود و امید می رود با اعمال نظر کلیه ذینفعان در کارگروه مدیریت پسماند به تصویب برسد و تأمین و تخصیص بودجه های مورد نیاز برای عملیاتی شدن برنامه های پیشنهادی گره گشای مشکلات مدیریت پسماند تهران بخصوص آراد کوه باشد.

اکبرپور در انتها اظهار داشت: دو طرح دیگر در ارتباط با «طرح جامع مدیریت پسماندهای حوضه های آبریز سدهای لتیان و ماملو» و «طرح جامع مدیریت پسماند شهرستان های استان تهران» است که در پنجاه و سومین جلسه کارگروه مدیریت پسماند استان تصویب و جهت بررسی و ابلاغ به سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور ارسال خواهد شد. انتظار می رود با عنایت به اهمیت مبحث بخصوص مدیریت و دفع اصولی پسماندهای شهرها و روستاهای واقع در حوضه آبریز سدهای لتیان و ماملو شاهد تأمین اعتبار و بودجه های لازم برای عملیاتی شدن طرح های مذکور در اسرع وقت باشیم.
1400/01/06
13:09:35
5.0 /5
1356
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است