تاثیر انسان بر چرخه آب جهان

تاثیر انسان بر چرخه آب جهان گل بخر: خراسان رضوی نتایج بررسی جدید دانشگاه براون ایالات متحده نشان میدهد که انسان تاثیر عمده ای در چرخه آب جهانی دارد.


به نقل از ارث، پژوهشگران دریافتند، چرخه طبیعی آب شامل ورود آب باران و ذوب برف به رودخانه های متصل به اقیانوس و تبخیر باردیگر آنست و این چرخه همچنان ادامه دارد، اما در این چرخه انسان ها نیز مداخله اساسی دارند و نتایج نشان میدهد که انسان مسئول بیشتر تنوع ذخیره سازی فصلی آب سطحی بر روی زمین است و اگر مخازن مدیریت شده انسانی تنها درصد کمی از آب های زمین را تشکیل دهند، بازهم این مخازن ۵۷ درصد از تنوع فصلی در سطح آب را شامل می شوند.
این بررسی بر داده های ماهواره ردیابی یخ ناسا یعنی ماهواره یخ، ابر و ارتفاع از سطح زمین (ICESat-۲) متمرکز بود و ردیابی تغییرات در ضخامت و ارتفاع صفحات یخ در سراسر جهان هدف اصلی ماموریت این ماهواره است و اندازه گیری ها با بهره گیری از ارتفاع سنج لیزر انجام و ارتفاع آن با دقت ۲۵ میلی متر محاسبه می شود.
کولی، محقق این بررسی از داده های ماهواره ای جهت بررسی سطح آب دریاچه های قطب شمال استفاده و با بهره گیری از داده های ICESat-۲ از سراسر کره زمین سطح دریاچه ها را بررسی کرد و اظهار داشت: ارتفاع سنج لیزری ICESat-۲ وضوح بسیار بیشتری نسبت به ابزارهای اندازه گیری سطح آب در گذشته دارد و جمع آوری مجموعه داده های بیشتر از حوضچه ها و مخازن کوچک را امکان پذیر می کند.
با ماهواره های قدیمی تر در یک منطقه وسیع باید مشاهدات را فقط به بزرگترین دریاچه های جهان محدود کرد، اما با ماهوازه ICESat می توانیم سطح دریاچه های کوچک را که قبلا نمی توانستیم به آنها نزدیک شویم را بررسی نماییم و برای درک پویایی جهانی آب این مساله حائز اهمیت می باشد، برای اینکه بیشتر دریاچه ها و مخازن بسیار کوچک هستند.
این ماهواره از اکتبر ۲۰۱۸ تا جولای ۲۰۲۰ سطح آب فصلی را در بیش از ۲۲۷ هزار دریاچه، استخر و مخزن اندازه گیری نمود. اندازه ابعاد آب از دریاچه های بزرگ تا استخرهایی با مساحت کمتر از یک دهم مایل مربع بود.
نتایج بررسی نشان داد، مخازن مدیریت شده توسط انسان ۸۶ متر تغییر، در صورتیکه دریاچه ها و استخرهای طبیعی بطور فصلی بطور متوسط ۲۲ متر تغییر می کنند و این بدان معناست که مخازن در مقایسه با دریاچه های طبیعی ۵۷ درصد از تغییرات کل سطح آب را می سازند. در مناطق خشک مانند خاورمیانه، غرب آمریکا، هند و آفریقای جنوبی که تنوع فصلی منتسب به فعالیت انسانی بیش از ۹۰ درصد است، تاثیر انسان در ذخیره آب بیشتر بود.
پروفسور لورنس اسمیت از پژوهشگران این بررسی اضافه کرد: از بین تمام تغییرات حجمی موجود در آب های شیرین اطراف کره زمین (سیلاب ها، خشکسالی ها و ذوب برف که سطح دریاچه ها را تغییر می دهند)، انسان حدودا ۶۰ درصد از این تنوع را کنترل کرده است و تاثیری مهم در چرخه آب و پوشش زمین و شیمی اتمسفر دارد.
بگفته پژوهشگران بررسی آنها برای ردیابی چرخه آب جهانی یک مبنای اساسی فراهم می آورد، برای اینکه تغییرات آب وهوا و رشد جمعیت فشارهای جدیدی را بر منابع آب شیرین وارد خواهدنمود. پروفسور اسمیت اظهار داشت: «تصور می کنم در سه سال آینده شاهد انفجار داده های هیدرولوژی (چرخه آب) ماهواره ای باکیفیت بالا خواهیم بود و در سراسر کره زمین درباره اتفاقات آب ایده بسیار بهتری خواهیم داشت و این مورد برای امنیت، توافق نامه های فرامرزی آب، پیش بینی آینده محصولات و موارد دیگر تاثیراتی خواهد داشت و ما در لبه درک جدیدی از هیدرولوژی سیاره خود هستیم.»
این مطالعه در مجله Nature انتشار یافته است.
منبع:

1399/12/15
12:56:04
0.0 /5
1114
تگهای خبر: امنیت , باران , بو , خشكسالی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است