قرار گرفتن ایران در بین ۶ كشور تولیدكننده ابزار كارگذاری لنز داخل چشم

قرار گرفتن ایران در بین ۶ كشور تولیدكننده ابزار كارگذاری لنز داخل چشم به گزارش گل بخر محققان یکی از شرکتهای دانش بنیان مستقر در پارک فناوری پردیس به دانش فنی طراحی و ساخت ابزاری برای کارگذاری لنز داخل چشم در جراحی های آب مروارید دست پیدا کردند که با این موفقیت نام ایران در بین ۶ کشور صاحب این فناوری قرار گرفت.


به گزارش ایسنا مهدی هادیان پور، رئیس هیات مدیره یکی از شرکتهای دانش بنیان حوزه سلامت مستقر در پارک فناوری پردیس در مراسم معرفی دستاوردهای شرکتهای مستقر در این پارک که به صورت مجازی برگزار شد، با اشاره به اینکه این شرکت در مدت یک دهه در امر تحقیق، توسعه و تولید تجهیزات چشم پزشکی مشغول به فعالیت است، اظهار داشت: ما با تولید چندین محصول در حوزه چشم پزشکی توانستیم بخشی از نیازهای جامعه چشم پزشکی کشور را مرتفع نماییم.
وی یکی از این محصولات این شرکت را " اینجکتور کارتریج" عنوان نمود که به منظور کارگذاری لنز داخل چشم در جراحی های آب مروارید از آن استفاده می شود و خاطرنشان کرد: این محصول جزو ۳۵ کالای اولویت دار ردیف یک وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است که ما توانستیم پس از ۵ سال تحقیق و توسعه و بررسی ۳۰۰ فرمولاسیون در این حوزه به ساخت این محصول دست یابیم.
هادیان پور افزود: هم اکنون حدود ۵۰۰ هزار جراحی آب مروارید در ایران انجام می شود که بیشتر از ۸۰ درصد مواد مصرفی در این نوع جراحی ها وارداتی است و از کشورهای دیگر تأمین می شود، در حالیکه ما به دانش فنی ساخت " اینجکتور کارتریج" دست یافتیم.
وی با تکیه بر اینکه این شرکت دانش بنیان جزو ۶ شرکت دنیا است که به این دانش فنی رسیده است، اظهار نمود: ما موفق به تولید محصولی شدیم که مصرف سرانه آن ۴۰ میلیون برآورد شده است.
محقق این شرکت دانش بنیان با اشاره به اینکه این فناوری در سال ۱۳۹۸ به فرمولاسیون و فناوری کوتینک کارگذاری لنز داخل چشم دست یافتیم، اظهار نمود: از سال ۱۳۹۳ تا سالجاری ضمن افزایش کیفیت این محصول، توانستیم به کیفیت معادل اروپایی و امریکایی برسانیم و ضمن آنکه محصولات متنوعی از آنرا عرضه نماییم.
هادیان پور فرموله کردن محصولی برای جراحی چشم پزشکی را از دیگر دستاوردهای این شرکت نام برد و اظهار داشت: در جراحی های شبکیه چشم در بیماری "سوراخ شدن ماکولا" نیاز داریم تا لایه ای از شبکیه به نام ILM رنگی نماییم تا بتوانیم این لایه را در حین جراحی آزاد شود.
رئیس هیات مدیره این شرکت دانش بنیان افزود: برای این کار محلولی را نیاز داریم که این لایه را رنگی کند ضمن آنکه به سلول های چشم صدمه ای وارد نکنه و همینطور پس از آخر جراحی به سادگی از چشم بیرون برود و ما جز ۵ شرکت دنیا هستیم که موفق به تولید این محصول شدیم.
به قول وی قیمت نیم میلی لیتر نمونه وارداتی این محلول ۴۳۰ هزار تومان است، ولی نمونه داخلی با همان کیفیت با قیمت ۲۳۰ هزار تومان عرضه می شد.
هادیان پور تصریح کرد: به تازگی هم با همکاری بیمارستان فارابی مبادرت به طراحی و ساخت دفرکتوری برای نگهداشتن عدسی چشم کردیم. این ابزار برای بیماران مبتلا به آب مروارید استفاده می شود که دارای عدسی شلی هستند و در حین جراحی احتمال دارد که عدسی چشم پاره شود و به داخل چشم بیفتند. این عارضه خطرناکی است و با کمک چنین ابزاری میتوان عدسی چشم را حین جراحی نگه داشت تا متخصصان چشم پزشک بتوانند جراحی ایمن داشته باشند.
وی ضمن اشاره به تولید گاز سولفور هگزا فلوراید (SF۶) در این شرکت، تصریح کرد: این گاز به منظور تامپوناد لایه های شبکیه چشم در جراحی های ویترکتومی به کار برده می شود. این محصول کیفیتی معادل نمونه های اروپایی و با قیمت یک پنجم نمونه وارداتی است.
به قول این محقق این محصول حدود ۹۰ درصد نیاز داخل را می تواند برآورده کند و با کیفیت بسیار بالا جامعه چشم پزشکی را از واردات این گاز بی نیاز می کند.
هادیان پور تولید محلول دیگری در حوزه چشم پزشکی را از دیگر محصولات این شرکت نام برد که در جراحی های ویترکتومی برای ایجاد فشار در لایه های شبکیه پاره شده در حین جراحی به کار برده می شود تا جراح بتواند لایه های شبکیه را به هم بچسباند و پس از چشم بیرون برود.
هادیان پور با اشاره به اینکه هم اکنون با دو نوع تحریم "خارجی" و "داخلی" دست به گیریبان هستیم، خاطرنشان کرد: پس از زمانی که محصولی را تولید کردیم و مجوز دریافت کردیم اگر بخواهیم محصول دیگری از محصول اول تولید نماییم، باید دوسال برای دریافت مجوزها پیگیری نماییم ضمن آنکه حق فروش محصول داده نمی گردد.1399/12/12
20:55:17
0.0 /5
997
تگهای خبر: باد , بهداشت , پارك , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است