درباره ذخیره گاه زیست كره دنا چه می دانید؟

درباره ذخیره گاه زیست كره دنا چه می دانید؟ ذخیره گاه زیست کره دنا در تیرماه سال 1390 با حضور نمایندگان یونسکو و مقامات کشوری و استانی بعنوان دهمین ذخیره گاه زیست کره کشور و پانصدوپنجاهمین ذخیره گاه زیست کره دنیا با وسعت 255 هزار و 537 هکتار ثبت گردید.به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، ذخیره گاه زیست کره دنا در غرب کشور و در دل رشته کوه های زاگرس در استان های کهگیلویه و بویراحمد، اصفهان و چهارمحال بختیاری قرار گرفته است و در میان مناطق چهارگانه سازمان حفاظت محیط زیست این ذخیره گاه در کلاس منطقه حفاظت شده قرار دارد و متشکل از مناطق حفاظت شده و پارک ملی دنا، دنای شرقی، مناطق شکار ممنوع پادنای سمیرم، خرم ناز و قسمتی از مناطق آزاد در شبکه جهانی ذخیره گاه ها است.

بنابر اطلاعات سازمان حفاظت محیط زیست، این ذخیره گاه یکی از نقاط با ارزش از منظر غنای زیستی در جهان شمرده می شود و با اهمیت ترین پدیده طبیعی در این ذخیره گاه شته کوه دناست که از غرب به سمت جنوب غرب همچون دیواره ای سترگ به طول ۸۰ کیلومتر امتداد و با دارا بودن ۵۰ قله با ارتفاع بیش از ۴۰۰۰ متر در زمره نواحی باارزش کوهستانی کشور و منطقه بشمار می رود. این ناحیه بخش مهمی از سرچشمه های رودخانه کارون بزرگ و قسمتی از حوزه آبخیز رودخانه دز را نیز شامل می شود.

ذخیره گاه زیست کره دنا دارای تنوع زیستی متنوع و با ارزشی است. این منطقه دارای ۱۲۰۱ گونه گیاهی و ۵۵.۴ درصد تیره از تعداد ۶۴۲ تیره گیاهی ایران است. حدود ۸۶۰ گونه گیاهی متعلق به ۳۷۶ جنس از ۷۳ خانواده گیاهی در این ذخیره گاه شناخته شده است که قریب به ۲۰ درصد آنها را گونه های اندمیک تشکیل می دهد.

تیپ های جنگلی بلوط، بنه و زالزالک سه گروه از تیپ های جنگلی دنا را می سازند همین طور این منطقه ۱۶.۲ درصد از ۷۵۰۲ گونه گیاهی ایران را دارد و تعداد گونه های گیاهی اندمیک دنا از تعداد گونه های اندمیک موجود در ۴۵ کشور جهان بیشتر است.

بیش از یک هفتم گونه های گیاهی موجود در ایران، در منطقه حفاظت شده دنا می رویند و این منطقه از آوازه ملی و جهانی برخوردارست. در دامنه های جنوبی و غربی رشته کوه دنا تا ارتفاع ۲۹۰۰ متر جنگل بلوط همه جا را پوشانده است و در این میان در نواحی و ارتفاعات مختلف گونه های جنگلی نظیر بنه، کیکم، ارژن، زالزالک و انوع بادام کوهی دیده می شود. از ارتفاع ۲۹۰۰ متر به بالا جنگل بلوط تمام شده و درختچه های ارژن، انواع «گون» و درختان سرو کوهی به چشم می خورد.

از ارتفاع ۳۴۰۰ متر به بالا شاهد رویش گیاهان علفی و بوته ای هستیم. از ارتفاع ۴۰۰۰ متر به بالا گیاهان کوچک و زیبایی در پناه سنگ ها و شکاف صخره ها که خودرا از وزش بادهای سهمگین مصون نگاه داشته اند، دیده می شوند.

بر اساس اطلاعات سازمان حفاظت محیط زیست، تنوع جانوری در این ذخیره گاه همچون خاصیت های باارزش آنست. وجود گونه هایی نظیر بز و پازن، سنجاب ایرانی، خرس قهوه ای، گرگ، پلنگ، انواع کبک چون کبک دری، انواع پرندگان شکاری نظیر عقاب طلایی، شاهین، کمر کولی کوچک و بزرگ، این منطقه را به لحاظ تنوع جانوری به منطقه ای منحصر به فرد بدل کرده است.

بالغ بر ۸۰ روستا با جمعیت بالای ۲۰۰۰ نفر در این ذخیره گاه وجود دارد و شغل غالب مردم کشاورزی، باغداری و دامپروری است.

به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، جاده کشی یکی از عوامل تهدیدکننده این ذخیره گاه زیست کره باارزش است. سال ۹۴ فاز اول طرح تعریض جاده یاسوج - سی سخت؛ جاده ای کوهستان که بخش شمالی آن از داخل منطقه حفاظت شده دنا عبور می کند، عملیاتی شد که در آن مقطع قطع درختان بلوط واکنش سازمان حفاظت محیط زیست را درپی داشت و سرپرست وقت اداره محیط زیست شهرستان بویراحمد گفته بود که قطع درختان بلوط در حین عملیات تعریض جاده یاسوج- سی سخت بدون مجوز محیط زیست انجام شده است. سال ۱۳۹۶ مجوزی از جانب سازمان حفاظت محیط زیست برای تعریض و ایمن سازی قسمتی از این محور صادر شد اما تعداد درختان بلوطی که در عملیات اجرائی این طرح قطع شدند بیش از حداکثر میزان مقرر شده بر طبق گزارش ارزیابی این پروژه بود و الان نیز اجرای فاز دوم طرح تعریض جاده یاسوج به سی سخت مطرح است.
1399/11/24
23:20:37
0.0 /5
1077
تگهای خبر: باد , باغ , بو , پارك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است