آلودگی هوا خطرناك ترین تهدید زیست محیطی برای سلامت بشر

آلودگی هوا خطرناك ترین تهدید زیست محیطی برای سلامت بشر به گزارش گل بخر سازمان بهداشت جهانی اعلام نموده است که آلودگی هوا خطرناک ترین تهدید زیست محیطی برای سلامت بشر است همینطور بر مبنای برآوردهای انجام شده تنفس هوای آلوده منجر به مرگ حدود ۷ میلیون نفر در سال ۲۰۱۶ شد که این رقم بیشتر از دو برابر مرگ ناشی از ایدز، سل و مالاریا بود.به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، هوا، آب و غذا نیازهای اساسی هر فرد به منظور زندگی است و هرگونه کاهش در کیفیت و کمیت این عناصر تهدیدی جدی برای سلامت بشر خواهد بود. معمولاً انسان می تواند به مدت پنج هفته بدون غذا و به مدت پنج روز بدون آب زنده بمانند اما نمی تواند بدون هوا حتی پنج دقیقه به زندگی خود ادامه دهد.

بر اساس این گزارش باآنکه هوا یک عنصر ضروریست ولی استنشاق هوای آلوده می تواند فرد را به کام مرگ بکشاند. در یک بیان کلی آلودگی هوا را می توان وجود هر نوع ماده ای در هوا دانست که امکان دارد به انسان، حیوان، پوشش گیاهی و یا سایر عناصر صدمه وارد کند.

امروزه سازمان بهداشت جهانی آلودگی هوا را خطرناک ترین تهدید زیست محیطی برای سلامت بشر معرفی کرده است. از سویی دیگر بر مبنای برآوردهای انجام شده هوای آلوده منجر به مرگ حدود ۷ میلیون نفر در سال ۲۰۱۶ شد که این رقم بیشتر از دو برابر مرگ ناشی از ایدز، سل و مالاریا بود.

قرار گرفتن در معرض هوای آلوده در فضای باز با طیف گسترده ای از اثرات حاد و مزمن از ایجاد حساسیت گرفته تا مرگ همراه می باشد. در واقع باید اظهار داشت که آثار آلودگی هوا فقط محدود به بروز علائمی مانند سرفه، سوزش گلو، تنگی نفس و ایجاد حساسیت نیست و آلودگی هوا با آثار زیا باری که در بلندمدت دارد می تواند ارگان های مختلف بدن همچون مغز، قلب و ریه را هم درگیر کند.

در این میان ذرات معلق بعنوان عامل اصلی و خطرناک آلودگی هوا با عنایت به اندازه بسیار کوچکشان می توانند به صورت عمیق به دیواره های هوا و خون در کیسه های هوایی نفوذ کنند و منجر به بروز بیماری های قلبی، عروقی و تنفسی شوند، به صورتی که گفته می شود این ذرات بسیار ریز می توانند به سادگی از غشای مویرگی عبور کنند و از راه جریان خون تمام سلول ها را در معرض مخاطره قرار دهند.

بر اساس اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، آژانس بین المللی تحقیقات سرطان سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۱۳ ذرات معلق را بعنوان یکی از علل سرطان ریه معرفی کرده است.

گفتنی است که میزان مرگ و میر ناشی از ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون از ۳.۵ میلیون نفر در سال ۱۹۹۰ به۳.۸ میلیون نفر در سال ۲۰۰۰ رسیده است و طی یک روند افزایشی هم در سال ۲۰۱۵ ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون منجر به مرگ ۴.۲ میلیون نفر در جهان شده است.
1399/11/09
16:06:39
0.0 /5
1118
تگهای خبر: آلودگی , بهداشت , بو , حیوان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است