آواز نجات حرا در دیار لك لك ها!

آواز نجات حرا در دیار لك لك ها! گل بخر: بوشهر حرّا زنده خواهد ماند و 25 دی ماه در خاطر حرّا تا ابد ماندگار است همانند خود جنگل حرا، مردم با راه اندازی پویش خودجوش نجات جنگل حرا در بندر دیّر، این خواسته را فریاد زدند و همبستگی و اتحاد زیبایی شکل گرفت که هیچ گاه فراموش نمی گردد.


روز گذشته مطالبه گری مردم شهرستان دیّر با هدف نجات جنگل حرّا فصل تاریخی دیگری را در تقویم جنوب کشور رقم زد، اتحاد و همبستگی سبزاندیشانی که با همراهی و همدلی سرسبزی و بقای جنگل ها را خواهان شدند.
امروز مردم صدای مظلومیت جنگل های حرّا و محیط زیست بودند تا تضمینی بر بقای محیط زیست و اکوسیستم برای نسل آینده باشد. مردم در راه پویش نجات تالاب دیّر بردستان و جنگل حرّا مصمم و استوار ایستادند تا نشان دهند که در تحقق هدف خود پایدار و خلل ناپذیر هستند.
ابراهیم مومنی، فعال سیاسی و حقوقی جنوب استان بوشهر در این زمینه نوشت: "امروز فرزندان شجاع دیّر در پناه قانون، بسیار متمدنانه یک اعتراض مدنی را با شکوه برگزار کردند و به صورتی مدنیت را به منصه ی ظهور نشاندند. آنان آموخته اند که به دور از خشونت و با تأسی به قانون با صدایی رسا اعتراض خودرا فریاد کنند. فرزندان زادگاهم نشان دادند خوب آموخته اند که به دور از شعار و بر مدار شعور، چگونه شور بیافرینند، امروز خیلی ها آمدند و فعالین زیست محیطی و پیش قراولان سمن های استان تنها نبودند، از کودک خردسالی که اخیرا راه رفتن را آموخته بود تا کهنسال عصا به دست به یاری فرزندان خانه پدری شان شتافتند تا ثابت کنند که دیّر زنده است و حرّاها هم زنده می مانند."

این دانش آموخته حقوق در ادامه عنوان کرد: " امروز زادگاهم میهمانان عزیزی داشت که ساحل بکر و ماسه ای، تالاب زیبا و جنگل سبز حرای دیر را به قدم های خود مزیّن کرده بودند و نمایندگان سمن های زیست محیطی و فعالین اجتماعی از شمال تا جنوب استان در کنار همباوران سبز اندیش خود ایستادند و چه باشکوه بود این همگرایی استانی. تجمع بزرگ امروز، یک نکته قابل تأمل دیگر هم داشت و آن حضور پررنگ بانوان فرهیخته دیار لک لک ها بود و این مساله نمایان ساخت که مردان آینده زادگاهم توسط مادرانی اندیشمند تربیت خواهند شد."
مومنی در بخش دیگری از یادداشت خود گفته است: "نکته اساسی اصل داستان پویش نجات جنگل حرا بود، منشأ این اعتراض یک تصمیم اشتباه در صدور مجوز یک فعالیت اقتصادی بر خلاف استانداردهای زیست محیطی بود که با مخالفت فعالان این حوزه و مراجعات گوناگون به مدیران، مسئولین و نهادها راه به جایی نبرده بود و سرانجام منتج به اعتراضات گسترده در بندر دیّر و در بعد رسانه ای حتی در سطح ملی شد تا جایی که کارشناسان و متخصصین زیست محیطی کشور را به کنش واداشت. حال پرسش بزرگ این است که آیا صدای مردم و فعالین اجتماعی را شنیده اند یا خیر؟"
تشکیل سد انسانی برای نجات جنگل حرّای دیّر و حفاظت از محیط زیست و چقدر زیباست اتحاد و همدلی بندرنشینان برای حفاظت از داشته هایشان... این پویش بزرگ واقعی تر از تمام واقعیت ها، و در فضایی پر از عشق و صمیمیت شکل گرفت تا آنان که دلشان برای دیارشان می تپد گرد هم بیایند و برای دریا و جنگل ها و زندگی جانداران آن آواز "هستم تا بمانی" سر دهند...
منبع:

1399/10/26
23:41:16
0.0 /5
1120
تگهای خبر: اكوسیستم , بو , جنگل , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است