رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین پاسخ داد

آیا چینی ها سبب خاموشی برق ایران هستند؟

آیا چینی ها سبب خاموشی برق ایران هستند؟ به گزارش گل بخر رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین می گوید، مخالفان افزایش روابط تجاری دو کشور از هر اتفاق و چالشی استفاده می نمایند تا مشکلات ایران را به بر گردن چینی ها بیندازند.


مجیدرضا حریری در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: در صادرات محصولات یا خدمات اقتصادی، یک اصل بسیار مهم وجود دارد. در صورتیکه نیاز داخل تأمین شده باشد، اینکه یک کالایی با قیمتی جهانی به یک کشور خارجی فروخته شده و سودی قابل قبول به وجود بیاورد، صادرات این محصول ممکن و به صرفه خواهد بود، حال روش های این صادرات می تواند متفاوت باشد.
وی درباره شرایط صادرات در صنعت برق ایران، بیان نمود: در این رابطه ابتدا باید کارشناسان این حوزه اعلام کنند که تا چه میزان ظرفیت صادرات برق وجود دارد و در صورت تأمین نیاز داخل، چه قدر می توان به صادرات امید داشت. بعد از آن باید در نظر داشت که چه صادرات مستقیم برق و چه فعال کردن مزارع استخراج بیت کوین، هر دو نوعی صادرات برق به شمار می روند، با تکیه بر این اصل مهم که قیمت عرضه برق با نرخ های جهانی سازگار بوده و سودی قابل قبول نصیب کشور کند.
رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین، با اشاره به اینکه اصلی ترین علت بر هم ریختن شرایط در تأمین برق و قطعی آن عدم شفافیت است، اظهار داشت: متاسفانه ما به شکل دقیق اطلاع رسانی نکرده ایم که میزان ظرفیت تولید برق چگونه است، سوخت نیروگاه ها چگونه تأمین می شود، در صورت صادرات چه میزان از برق به شکل مستقیم صادر می شود و در صورت سرمایه گذاری خارجی ها در حوزه بیت کوین این قراردادها چگونه و با چه نرخی نهایی شده است؟ وقتی این سوالات با پاسخی دقیق مواجه نشود، با هر اتفاق جدید، موجی از نگرانی و انتقاد جامعه را فرا می گیرد و مردم حق دارند راجع به مسائلی که به آنها توضیحی عرضه نشده، با دیده تردید نگاه کنند.
حریری در پاسخ به این سؤال که آیا مصرف بالای برق یک مزرعه بیت کوین چینی سبب خاموشی های اخیر برق ایران شده، توضیح داد: در وهله اول باید این سوال را پرسید که آیا امکان آنکه یک شرکت خارجی به ایران آمده و در حوزه ای فعالیت اقتصادی خویش را آغاز کند اما دولت در جریان آن نباشد و قراردادی در این حوزه منعقد نشود وجود دارد؟ بطور قطع این طور نیست. همانطور که در سالهای گذشته هم مطرح شده بود، بحث جذب و ورود سرمایه گذاران در حوزه بیت کوین به ایران اعلام گردید و احیانا پیگیری شده است.
به قول وی، چیزی که امروز قطعی به نظر می آید این است که بحث استخراج بیت کوین در ایران امروز از جانب شرکت ها و افراد مختلف در حال اجراست و اینکه صرفاً یک شرکت چینی را محور این مورد در نظر بگیریم بطور قطع از حقیقت بسیار به دور است. شرکتهای خارجی برای ورود به ایران مجوزهای لازم را از دولت می گیرند و با عنایت به معامله خارجی، بطور قطع نرخ انرژی آنها با قیمت های بین المللی محاسبه می شود و با شفاف کردن اطلاعات و عرضه جزئیات از جانب مسؤلان که چه تعداد استخراج کننده بیت کوین و از جانب چه افراد یا شرکت هایی در ایران فعال است، بطور قطع سوالات و ابهام های جامعه برطرف خواهد شد.
حریری با انتقاد از کسانی که به دنبال افزایش اختلاف میان ایران و چین و کاهش همکاریهای دوجانبه هستند، تشریح کرد: اینکه هر اتفاقی در ایران رخ می دهد ناگهان در یک حرکت گسترده، گروهی تلاش می کنند انگشت افترا را به سمت چین بگیرند، بسیار از حقیقت ها به دور است. اینکه در ایران قطعی برق داریم و ناگهان فیلمی عجیب از زیرساخت های یک شرکت چینی انتشار یافته و یک موج رسانه ای هم در این حوزه به راه می افتد، نشان دهنده آن است که گروهی به دنبال ضربه زدن به این همکاریهای دو جانبه هستند.
وی تصریح کرد: این صحبت که استراتژی کلان چین، استخراج رمزارز است درست نیست چونکه این فضا همچنان بسیار محدود است اما از تمام استخراج هایی که تا کنون انجام شده، براوردها می گوید که حدود ۶۰ درصد در ارتباط با شرکتهای چینی بوده و دولت چین در حوزه یوان دیجیتال هم فعالیتهای جدی داشته است که نشان دهنده قدرت گرفتن این کشور در عرصه های نوین اقتصادی می باشد اما اگر بنا باشد یک شرکت چینی در ایران فعالیت کند، بطور قطع مجوزهای لازم را از دولت دریافت کرده و با شفاف کردن این مجوزها، بطور قطع بخشی از دغدغه ها برطرف خواهد شد و اجازه جوسازی هم داده نمی گردد.
منبع:

1399/10/24
23:45:13
0.0 /5
1051
تگهای خبر: بو , خدمات , دریا , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است