نفس شهروندان به شماره افتاده است و هیچ كس پاسخگو نیست

نفس شهروندان به شماره افتاده است و هیچ كس پاسخگو نیست گل بخر: رئیس کمیته شفافیت شورای شهر اعلام نمود که به نمایندگی از شهروندان تهرانی از وزارت خانه های نفت و نیرو می خواهم فیش گاز و برق صنایع و ساختمان های عریض و طویل دولتی را شفاف کنند تا معلوم شود بخش عمده مصرف انرژی کشور در کجاست.


به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، بهاره آروین در نطق قبل از دستور خود در جلسه امروز شورای شهر تهران با اشاره به وضعیت آلودگی هوای تهران با اعلان اینکه آلودگی هوا تنها معضل این شهر است که مستقیم و بی واسطه سلامت و جان شهروندان را هدف می گیرد و هر نوع چاره فردی هم در مقابل آن بی ثمر است، اظهار داشت: مساله ای که جز بوسیله سیاست گذاری جامع نگر و پیگیرانه قابل حل نخواهد بود.

وی بیان کرد: این جملات را هفتم آبان ماه ۹۶ در صحن علنی شورا گفته ام؛ در همان ماه های ابتدایی شروع به کار شورای پنجم. امروز بیست و سوم دی ماه ۹۹ است؛ آخرین ماه های کار شورای پنجم. بیش از سه سال قبل است و هوای شهر آن چنان مستمر و شدید آلوده است که نفس اغلب شهروندان را به شماره انداخته است.
وی اظهار داشت: در تمام سه سال گذشته، ترافیک و آلودگی هوا، نه فقط اولویت دارترین مساله از دیدگاه شهروندان تهرانی؛ بلکه اولویت دارترین موضوع برای تمام تلاش ها و پیگیری های ما اعضای پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران بوده است؛ از پیگیری های مستمر و بی وقفه برای وصول اعتبارات مترو و تجهیز و گسترش ناوگان حمل و نقل عمومی گرفته تا سیاست گذاری های معطوف به کاهش ترافیک و آلودگی هوا بوسیله هزینه زا کردن استفاده غیرضروری از خودروی شخصی. اما امروز آلودگی هوا از هر زمان دیگری شدیدتر است.

آروین اشاره کرد: درحالی که به سبب شرایط ناشی از انتشار ویروس کرونا، شهر نیمه تعطیل می باشد، مدارس و دانشگاه ها به شکل مجازی فعالند، همایش ها و جلسات و رویدادها یا لغو شده اند یا به صورت مجازی برگزار می گردند، اولویت کار در بخش دولتی و خصوصی با دورکاری است و خلاصه عبور و مرور در شهر به حداقل رسیده است اما آلودگی هوا از هر زمان دیگری شدیدتر است. چرا و چگونه چنین شده است؟

وی با تاکید بر اینکه شهر نیمه تعطیلست اما هوا از هر زمان دیگری آلوده تر است، اظهار داشت: دی اکسید گوگرد بعد از سال ها به شهر بازگشته است؛ آن هم با شدتی عجیب و باورناپذیر. چرا و چگونه چنین شده است؟ هیچ کس پاسخگو نیست، هیچ پاسخ صریح و شفافی داده نمی گردد. جسته و گریخته شنیده می شود در نیروگاه ها و صنایع اطراف شهرها مازوت می سوزانند یا گازوییل غیراستاندارد و با درجه گوگرد بالا. این ها تکذیب می شود، تایید می شود، نفس شهروندان روز به روز تنگ تر می شود و واقعیت در هاله ای تیره و کدر از تایید و تکذیب های مدام پنهان می شود.

ایشان سپس نطق خود که متن آنرا در اختیار رسانه ها قرار داد با اعلان اینکه نفس شهروندان به شماره افتاده است و هیچ کس پاسخگوی علت اصلی و واقعی این حجم از آلودگی هوای شهرها نیست، اظهار داشت: برای سالیان متمادی، تردد شهروندان با خودروی شخصی در سطح شهر، عامل اصلی آلودگی هوای پایتخت شناخته می شد و بار اصلی کاهش آلودگی هوا بر دوش آنها گذاشته می شد، حالا شهر نیمه تعطیلست و مقایسه ترافیک خیابان ها با سالهای گذشته نشان میدهد که حجم خودرو های شخصی در معابر اگر کمتر نشده باشد، بیشتر هم نشده است. هوا اما بسیار آلوده تر است. عجیب آن که باز هم مقصر مردم دانسته می شوند که با مصرف بالای برق و گاز، نیروگاه ها را ناگزیر از مازوت سوزی کرده اند!

آروین با اعلان اینکه در تاریکی و تیرگی حاصل از عدم شفافیت، جای قاضی و متهم عوض می شود. مردم که باید قضاوت گر عملکرد دولتمردان در مدیریت شرایط باشند می شوند متهم ردیف اول: گاز و برق کمتر مصرف کنید تا مازوت سوزانده نشود! درحالیکه هیچ کس نمی گوید مصرف کنندگان اصلی و بزرگ گاز و برق در کشور صنایع هستند و فیش برق و گاز ساختمان های عریض و طویل دولتی چندین برابر فیش های خانگی شهروندان است. در تاریکی و تیرگی حاصل از عدم شفافیت، دولت از زیر بار مسئولیت های مسلّمش شانه خالی می کند و باز هم همه بار حل مسایل به دوش مردم گذاشته می شود.

وی افزود: ما نمایندگان مردم نیز مانند موکلین مان خشمگینیم و مستاصل، هیچ کس پاسخ درستی نمی دهد. یکی از مسئولین چیزی می گوید و دیگری تکذیب می کند. در این آلودگی تاریک که چشم چشم را نمی بیند شفافیت کم هزینه ترین و ممکن ترین راهی است که اندکی از این حجم از تیرگی و آلودگی فشرده کم می کند.

آروین اشاره کرد: به نمایندگی از شهروندان تهرانی از وزارت خانه های نفت و نیرو می خواهم فیش گاز و برق تمام مشترکین پرمصرف در بخش دولتی و صنایع را شفاف کنند تا معلوم شود بخش عمده مصرف انرژی در کشور کجاست؛ تا شفاف شود که چقدر برق و گاز در انبوه پرشمار ساختمان های دولتی چند ده طبقه هدر می رود چون لابد برای دولت و زیرمجموعه اش، پول این حجم از مصرف گاز و برق از این جیب به آن جیب شمرده می شود و زور دولت و نصایحش درباره صرفه جویی فقط برای شهروندان و مشترکین خانگی است.

رئیس کمیته شفافیت شورای شهر تهران افزود: میزان مصرف برق و گاز صنایع را شفاف کنید تا معلوم شود مدیریت مصرف برق و گاز را باید بر دوش مشترکین خانگی انداخت یا به بهانه کرونا هم که شده صنایع پرمصرف و آلاینده ای را تعطیل کرد که با مصرف برق و گاز حدودا رایگان هیچ دغدغه ای برای کاهش مصرف ندارند.

بگفته او، سوال به جایی است اگر پرسیده شود چطور دولت می تواند به سبب کرونا، کسب وکارهای خرد انبوه اصناف و مردم را دو هفته تمام با تعطیلی کامل مواجه کند و آن وقت با این حجم از آلودگی که مستقیما شهروندان را به کام مرگ می کشاند، دستور تعطیلی صنایع پرمصرف و آلاینده را نمی دهد؟ آیا خاموشی و قطع برق فقط باید شامل حال مردم و مشترکین خانگی شود؟ دولت هیچ مسئولیتی در مقابل مدیریت مصرف انرژی در بخش دولتی و صنایع ندارد؟ کرونا که تمام مدارس و دانشگاه های شهر را به تعطیلی کشانده است نمی تواند صنایع غیرضرور و آلاینده را به صورت موقت هم که شده تعطیل کند که دست کم شهروندانی که هنوز گرفتار کرونا نشده اند، اندکی بتوانند نفس بکشند؟

آروین افزود: در این شرایطی که دیگر خودرو ها منبع اصلی آلایندگی هوا نیستند، طبعا سیاست گذاری ها و اقدامات شورای شهر و شهرداری نیز کمک چندانی به حل مساله نمی کند اما باز هم شفافیت تنها ریسمان نازک باقیمانده میان ما و مردم است. شهرداری تهران می تواند تمام اطلاعاتش در باب منابع آلاینده هوای شهر را به صورت شفاف و سیستماتیک در اختیار شهروندان قرار دهد. از تعداد خودرو های ترددکننده در معابر تا خودرو های دیزلی که تردد پرشمارشان در شب غلظت آلاینده ها را در ساعات اولیه بامداد افزایش می دهد؛ از نتایج آزمایش های مستمر کیفیت سوخت عرضه شده در جایگاه ها، از میزان آلاینده های مختلف در نقاط مختلف شهر همچون میزان آلاینده ها در اطراف نیروگاه ها و صنایع.

او در آخر گفت: شهرداری تهران هر آن چه را با پول شهروندان همین شهر در جهت سنجش میزان آلایندگی منابع مختلف آلاینده در شهر انجام می دهد به روز و سیستماتیک منتشر کند تا اگر نفس های مان در این آلودگی خفه کننده به شماره افتاده است، دست کم چشم های مان بتواند ببیند و زبان های مان مستند و هدفمند چاره را از دستگاه های مسئول مطالبه کند؛ نه این که در تاریکی و تیرگی عدم شفافیت، هرکس توپ مساله را به سمت دیگری شوت کند و شهروندان در خشم و استیصال ناشی از بی پاسخ ماندن پرسش های شان رها شوند.
منبع:

1399/10/23
12:10:21
0.0 /5
1042
تگهای خبر: آلاینده , آلودگی , بو , تردد
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است