داستان تكراری هوای آلوده تهران؛ متهم جدید:

مازوت

مازوت رئیس سازمان محیط زیست گفته عامل اصلی آلودگی هوا، سوخت مازوت در نیروگاه هاست و دادستانی دستور داده نیروگاه ها مازوت بسوزانند ولی شرکت تولید برق حرارتی در اطلاعیه ای اعلام نموده مخازن سوخت مازوت نیروگاه ها پلمب باقی مانده است.سهراب پارسی پور: هوای زمستان امسال بسیار آلوده تر از هوای زمستان سال های گذشته است. در بعضی شهرها، شاخص آلودگی هوا به عدد ۱۹۰ هم رسیده است و در تهران، روزهای آلوده هوا برای همه گروه ها، پشت سر هم تکرار می شود. رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست اخیرا در گفتگو با روزنامه همدلی اعلام نموده دادستانی دستور داده است نیروگاه ها مازوت بسوزانند و کسی حق ندارد به آنها معترض شود.
عیسی کلانتری، درباره آلودگی عجیب هوای زمستان امسال گفته: «علت آلودگی هوا در زمستان خودرو های بنزینی نیست. در زمستان خطرناک ترین مساله گوگردی است که در سوخت های فسیلی خصوصاً در مازوت و گازوئیل وجود دارد. منشأ اصلی آلودگی که مازوت هست و اگر حذف نشود؛ همین وضع ادامه دارد.»
مازوت یا نفت سنگین برشی از برج تقطیر نفت خام است که این ماده، ارزانترین سوخت برای کوره ها، حمام ها، تنورهای نانوایی، موتورهای دیزلی و برخی نیروگاه ها نیز شمرده می شود.

او منشاء آلودگی را سوخت مازوت در پالایشگاه ها عنوان کرده و گفته: «پالایش گاه های ما بالای ۲۵ درصد مازوت تولید می کنند. روزی ۴۰۰ یا ۵۰۰ هزار بشکه مازوت تولید می شود. در مساله مازوت و پالایش گاه ها، تحریم موثر است. پالایشگاههای مدرن پنج درصد مازوت تولید می کنند، ولی پالایش گاه های ما چهار برابر بیش تر مازوت تولید می کنند. این مازوت یا باید صادر یا مصرف شود، چون اگر انبارها پر شود یا باید پالایش گاه تعطیل شود یا باید آنرا مثلا در بیابانی یا جایی بریزند؛ نمی توانند پالایشگاه را تعطیل کنند؛ چون مردم بنزین می خواهند.»
یک هفته بعد از این گفتگو بود که محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور اعلام نمود: دادستانی درباره استفاده از مازوت دستور نداده است و تنها گفته است از انرژی استفاده گردد که آلودگی کمتری به وجود می آورد.
نمایندگان مجلس نیز بلافاصله بعد از اعلام رئیس سازمان محیط زیست به میدان آمدند. رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس اعلام نمود در بازدید از یک نیروگاه برق حرارتی نزدیک تهران، به چشم سوزاندن مازوت و آلودگی بیش از اندازه مجاز تولید شده در این واحد صنعتی را مشاهده کرده است. سمیه رفیعی اظهار داشت: سوخت گازوئیل نیروگاه فوق غیراستاندارد بود و ۱۲۰ برابر از حد مجاز، آلایندگی بیشتری تولید می کرد! هجوم این آلاینده های سمّی به سمت شهر تهران از علل آلودگی هوا است.
یک عضو مجمع نمایندگان استان اصفهان هم در گفتگویی با تایید سوزاندن مازوت در نیروگاه های اصفهان از مسئولان خواست تا جلوی سوزاندن مازوت را بگیرند. ولی تا این لحظه همچنان مازوت در نیروگاه های کشور می سوزد تا برق تولید شود. حسین محمد صالحی دارانی درباب استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه های اصفهان، اظهار نمود: استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه ها در مجمع نمایندگان استان عنوان شد و یکی از نمایندگان تذکری را در این خصوص ارائه داد تا استفاده از سوخت مازوت متوقف شود که این مساله در جلسه آینده مجمع نمایندگان پیگیری خواهد شد. صالحی اضافه کرد: استفاده از سوخت مازوت بطور قطع آلودگی را تشدید می کند و حتی اگر نیروگاه ها تعطیل شوند بهتر از این است که آلودگی هوا تشدید شود.

شرکت برق: مخازن مازوت پلمب هستند
با وجودی که روابط عمومی شرکت تولید نیروی برق حرارتی اعلام نمود تمامی مخازن مازوت نیروگاه های تهران پلمب است ولی مسئولان سازمان محیط زیست چیز دیگری می گویند.
دبیر کمیته فنی صدور مجوزهای زیست محیطی سازمان حفاظت محیط زیست به خبرآنلاین می گوید پلمب مخازن مازوت نیروگاه ها به دستور دادستانی باز شده است و الان نیروگاه ها از مازوت استفاده می نمایند.
بهزاد اشجعی در قسمتی از گفتگوی بلند خود با خبرآنلاین اظهار داشت: ما می خواستیم جلوی فعالیت نیروگاه هایی که مازوت می سوزانند را بگیریم. بخش تامین سوخت مازوت نیروگاه ها را همکاران اداره کل محیط زیست رفتند و پلمب کردند ولی به دستور دادستانی همه پلمب ها باز شد و الان دارند از مازوت استفاده می نمایند. وقتی هم دستور دادستان باشد، ما نمی توانیم روی دستور آنها اقدامی نماییم و تصمیم گیری نهایی با قوه قضاییه است.

این توضیح در حالی بیان می شود که در اطلاعیه شرکت تولید برق حرارتی آمده است: تنها نیروگاه های طرشت و بعثت در تهران امکان استفاده از سوخت مازوت بعنوان سوخت دوم را دارند، که به خاطر موقعیت جغرافیایی تهران و مسایل محیط زیست محیطی سالهای متمادی است که به هیچ وجه از سوخت دوم استفاده نکرده و در حال مصرف گاز هستند. در نیروگاه بعثت نیز از سوخت گاز استفاده می شود و پلمپ مخزن مازوت آن از سال ۱۳۹۲ باز نشده است. هم اکنون به سبب نیاز به تولید برق، هر سه واحد این نیروگاه در حال تولید برق است. موضوع عدم استفاده از مازوت در بازدیدهای محمد رستگاری، معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران، از این نیروگاه مورد بررسی و تایید قرار گرفته است.
با این حساب معین نیست آیا سخنان مسئولان سازمان محیط زیست درست است که می گویند مازوت سوزی در نیروگاه ها، هوای شهرها را آلوده کرده یا اطلاعیه شرکت برق؟

بیشتر بخوانید:
آلودگی هوا کوید ۱۹ را افزایش می دهد؛ میوه و سبزی بخورید
تعطیلی اصفهان به خاطر آلودگی هوای

ماجرای پلمب یا بازکردن پلمب مخازن مازوت به اندازه ای توجه ها را جلب کرده که آرش حسینی میلانی عضو شورای شهر تهران در جلسه علنی از مسئولان دادسرای تهران درخواست نمود مسئله را شفاف کنند. او اظهار داشت: از قوه قضائیه درخواست می کنم به موضوع آلودگی هوا توجه ویژه داشته باشد و دادستان تهران بعنوان مدعی العموم حقوق عامه را پیگیری کند و مساله مازوت سوزی به صورت شفاف پیگیری شود.
این سخنان در حالی ماجرای آلودگی هوا را مبهم کرده که دهم آذرماه سال قبل دادستان کل کشور اعلام نموده بود قوه قضاییه به مسئله آلودگی هوا از جنبه حقوق عامه ورود خواهدنمود. منتظری اظهار داشته بود: اینکه ما انواع و اقسام عوامل آلودگی هوا را ایجاد نماییم و بعد بگوییم امیدواریم باد بوزد و آلودگی هوا را ببرد قابل قبول نیست. ما در حوزه معاونت حقوق عامه این مسئله را در دستور کار داریم و امیدوارم با همکاری سایر دستگاهها بتوانیم دراین زمینه به نتیجه مطلوب برسیم.

۲۳۵۲۳۱

1399/10/22
13:38:09
0.0 /5
1107
تگهای خبر: آلاینده , آلودگی , باد , بو
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است